Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 10. sjednici Odbora, održanoj 23. rujna 2008. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2008. godine.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja upoznao je članove Odbora s razlozima za izmjene i dopune ovog Zakona. Predlažu se izmjene i dopune važećeg Zakona, koje se odnose na specifičnu zdravstvenu zaštitu radnika, te se naziv i djelokrug rada Hrvatskog zavoda za medicinu rada usklađuje se odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu. Zakonom se također implementira u domaće zakonodavstvo Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća Europske unije o priznavanju stručnih kvalifikacija po principu automatskog priznavanja za određene profesije. Odrednice ove Direktive i njena implementacija iziskuju izmjene odredaba važećih propisa kojima se uređuje obavljanje pojedinih profesija u zdravstvu, kao i odredaba koje određuju priznavanje inozemnih obrazovnih kvalifikacija.
Članovi Odbora podržali su ovaj Zakon kojim se rješavaju pitanja vezana uz uvjete obavljanja zdravstvene djelatnosti državljana država članica Europske unije. Zdravstvenim radnicima državljanima država članica Europske unije sa stečenom izobrazbom zdravstvenog radnika omogućava se bavljenje zdravstvenom djelatnošću bez obavljanja pripravničkog staža i položenog stručnog ispita. Kako je istaknuto tijekom rasprave, ovim zakonskim propisom se jamči osobama, koje su stekle stručne kvalifikacije u jednoj od država članica, pristup istoj profesiji i prava prilikom njenog obavljanja u drugoj državi članici, kao i državljanima te države. U svemu ostalom, kako su istakli članovi Odbora na odgovarajući način primjenjuju se odredbe drugih zakona koji rješavaju ovu materiju, kao što su Zakon o strancima i Zakon o zdravstvenoj zaštiti.
Kako je odredbama članka 10. i 11. ovog Zakona utvrđeno da državljani država članica Europske unije, moraju poznavati hrvatski jezik najmanje na razini koja je potrebna za nesmetanu komunikaciju s pacijentom, tijekom rasprave postavljeno je pitanje tko će utvrđivati nivo poznavanja jezika. Također, postavljeno je i pitanje osiguranja od odgovornosti za štetu privatnih ustanova. Prisutni predstavnik Vlade dodatno je pojasnio, da će nivo poznavanja jezika utvrđivati poslodavac u uvjetima koje će tražiti za zapošljavanje. Također, osiguranje od štete upozorio je ne može biti predmet ovog Zakona, jer takve odredbe nema niti u domaćem zakonodavstvu, pa bi uvođenje ovih kriterija bilo diskriminirajući za građane država članica Europske unije.
Nakon opširne rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI
u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.