Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i porodiljskim potporama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 726

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 54. sjednici Odbora, održanoj 9. ožujka 2011. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i porodiljskim potporama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. ožujka 2011. godine.

Odbor je Zakon raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju, predstavnik predlagatelja je objasnio osnovne razloge za predlaganje izmjena i dopuna Zakona. Kako je istakao, određene izmjene su potrebne radi usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske sa pravnom stečevinom Europske unije na području socijalne politike i zapošljavanja.

Predloženi zakon pripada dijelu populacijske politike, a zadaća mu je štititi majčinstvo, poticati natalitet, pomoći pri usklađivanju obiteljskih i profesionalnih obveza, omogućiti očevima sudjelovanje u ranom podizanju djece te podignuti kvalitetu obiteljskog života.

Predloženim mjerama nastoji se pojačati zaštitu trudne radnice, radnice koja je nedavno radila te koja doji. Produžavanje obveznog rodiljnog dopusta s 70 na 98 dana dodatno će pridonijeti zdravlju majke i djeteta, istaknuto je u raspravi koja je uslijedila. Svrha je nakon 98 dana potaknuti očeve da koriste rodiljni dopust te se očekuje porast broja očeva za nekih 10 - 15%. Prema podacima za prošle dvije godine to pravo prosječno koristi 100 do 110 očeva, za što se mjesečno izdvaja oko 120 000 kuna, a u budućnosti se predviđa oko 223 000 kuna.

Prema postojećem zakonodavstvu propisano je pravo na rodiljni dopust u trajanju od šest mjeseci, dok će nakon ulaska u Europsku uniju to pravo biti produženo na najmanje osam mjeseci uz mogućnost prenošenja prava s jednog roditelja na drugog u trajanju od najmanje tri mjeseca. Kao novina, Zakonom se uvodi i pravo na slobodni dan radi prenatalnog pregleda.

Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RODILJNIM I PORODILJSKIM POTPORAMA

u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.