Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 42. sjednici Odbora, održanoj 18. svibnja 2010. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. svibnja 2010. godine.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76a. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja objasnio je osnovne razloge predloženih izmjena i dopuna Zakona. Kako je istakao, određene izmjene su potrebne radi usklađivanja važećeg Zakona o zdravstvenoj zaštiti (Narodne novine, br. 150/08) koji je Hrvatski sabor donio u prosincu 2008. godine s Uredbom o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“, br. 155/09) i to u dijelu koji se odnosi na koncesije za obavljanje javne zdravstvene službe kako bi se u potpunosti precizirala provedba postupka davanja koncesija.
Tako se predloženom izmjenom isključuju od davanja koncesije za obavljanje javne zdravstvene službe domovi zdravlja i ustanove za zdravstvenu njegu čiji je osnivač županija odnosno grad Zagreb.
Zakonom se točno određuje broj koncesija određen mrežom javne zdravstvene službe ili mrežom ugovornih subjekata medicine rada umanjen za broj timova primarne zdravstvene djelatnosti za koji dom zdravlja ima sklopljen ugovor o provođenju zdravstvene zaštite sa Zavodom.
Ovim prijedlogom daje se i zakonski okvir o dopunskom radu liječnika na način da se kao uvjet za davanje odobrenja propisuje prethodno sklopljeni tripartitni ugovor o međusobnim pravima i obvezama između poslodavca i privatnog zdravstvenog radnika, trgovačkog društva koje obavlja zdravstvenu djelatnost ili zdravstvene ustanove u kojoj ce zdravstveni radnik za svoj račun obavljati poslove iz djelatnosti poslodavca. Na taj se način sustav stavlja pod kontrolu, eliminira se siva zona djelovanja Ugovora, te se istovremeno definira minimalna cijena rada. Nadalje se uređuje da poslove iz djelatnosti poslodavca ne smiju sklapati za svoj račun ravnatelj, zamjenik ravnatelja niti pomoćnik ravnatelja zdravstvene ustanove.
Predloženim Zakonom Hrvatski zavod za telemedicinu definira se kao državni zdravstveni zavod, čime se dodatno promiče primjena tehnike i tehnologije u dijagnostici i liječenju na daljinu u Republici Hrvatskoj u cilju olakšanog pružanja zdravstvene zaštite.
Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI
u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.