Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o PrijedlogU zakona o izmjenama i dopunama Zakona o genetski modificiranim organizmima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 448

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 33. sjednici Odbora, održanoj 28. listopada 2009. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o genetski modificiranim organizmima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. rujna 2009. godine.

Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76.a Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja obrazložio je razloge za donošenje ovoga Zakona. Odredbe Zakona predstavljaju dodatna usklađivanja s direktivama i uredbama Europske zajednice o uvođenju genetski modificiranih organizama u okoliš, kontrolu korištenja genetski modificiranih organizama i prekograničnom prijenosu genetski modificiranih organizama. Kako je istakao, u postupku otvaranja novih poglavlja u usklađivanju zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske zajednice, potrebno je zakonski urediti pitanja vezana uz koegzistenciju GMO-a sa konvencionalnim i organskim uzgojem. Također je upoznao članove Odbora s najavljenim amandmanima na zakonski tekst koje će popraviti odredbe Zakona i precizirati uvjete za uvođenje područja od GMO-a.

U raspravi koja je uslijedila, najveća pozornost je posvećena upravo pitanju koegzistencije genetski modificiranih usjeva i konvencionalnog i ekološkog uzgoja poljoprivrednih proizvoda. Kako je istaknuto, već i sada je znatan broj jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave proglasila svojim odlukama područja slobodna od GMO-a. Međutim, do sada nije bilo zakonskog uporišta za takve odluke, a bez zakonskih odredbi koje utvrđuju tu mogućnost upitan je legimitet takvih odluka, posebno u odnosu na Europsku zajednicu. Upravo stoga je ovaj Zakon neophodan, ističu članovi Odbora, jer predviđa zakonsku osnovu županijama da svojim odlukama odrede područja slobodna od GMO-a, a ujedno legalizira i već donesene takve odluke.

Kako je pitanje koegzistencije genetski modificiranih usjeva i konvencionalnog uzgoja poljoprivrednih proizvoda izuzetno važno pitanje, po mišljenju članova Odbora to ukazuje na potrebu donošenja Nacionalne strategije koegzistencije genetski modificiranih usjeva i konvencionalnog i ekološkog uzgoja poljoprivrednih proizvoda. Takva strategija, usvojena temeljem široke javne rasprave, uz sudjelovanje zainteresirane javnosti i struke, jasno i detaljno će utvrditi opće i posebne uvjete za koegzistenciju genetski modificiranih usjeva i konvencionalnog i ekološkog uzgoja poljoprivrednih proizvoda. Temeljem tako usvojene strategije moguće je donijeti zakonske propise koji će osigurati provedbu utvrđenih temeljnih odrednica.

Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova, uz 1 glas „suzdržan“, odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O GENETSKI MODIFICIRANIM ORGANIZMIMA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. med.