Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 30. sjednici Odbora, održanoj 23. rujna 2009. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medicinskoj oplodnji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. rujna 2009. godine.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76.a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
U raspravi koja je uslijedila, većina članova Odbora podržala je predložene izmjene i dopune koje će po njihovom mišljenju poboljšati postojeći Zakon.
Na prvom mjestu to je pojednostavljeni postupak priznavanja statusa izvanbračne zajednice, ovjerenom izjavom kod javnog bilježnika, čime se izbjegava dugotrajni parnični postupak o dokazivanju izvanbračne zajednice.
Odredba po kojoj dijete, rođeno medicinskom oplodnjom darovanom sjemenom ili jajnom stanicom, nakon punoljetnosti stječe pravo uvida u upisnik podataka o začeću i svim podacima o biološkom porijeklu darivatelja, također je dopunjena. Naime, ova mogućnost za dijete nakon punoljetnosti postoji samo ako darivatelj spolne stanice da svoj pristanak djetetu rođenom darovanom spolnom stanicom pravo uvida u upisnik podataka o začeću u pismenom obliku.
U raspravi je izraženo mišljenje, da je medicinska oplodnja postupkom zamrzavanja jajnih stanica bolji izbor od oplodnje zamrznutim zametcima. U posljednje tri godine postignut je veliki uspjeh medicinske oplodnje zamrznutim jajnim stanicama. Po postignutim rezultatima (preživjelo je gotovo 90% zamrznutih jajnih stanica) ova metoda je po uspješnosti jednaka medicinskoj oplodnji zamrznutim zametcima, ali pri tome ne dovodi u pitanje moralna, etička, filozofska, vjerska medicinska i ostala pitanja.
Važno je istaknuti da je i struka ubrzala put u usavršavanju ove metode i spremna je na cjelovitu implementaciju postupka, a uz doedukaciju i poboljšanje tehničkih uvjeta, za koje je Ministarstvo zdravstva već osiguralo sredstva, ovi postupci biti će uspješniji. Stoga je izraženo mišljenje da nema potrebe mijenjati odredbe o zabrani zamrzavanja zametaka, a o tome je pozitivno mišljenje dala i struka na nedavnoj stručnoj međunarodnoj konferenciji.
Predloženi Zakon predstavlja poticaj za brže usklađivanje postupka medicinske oplodnje u našim ustanovama s naprednim trendovima struke u svijetu.
Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova uz 1 glas „protiv“ i 1 glas „suzdržan“, odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O MEDICINSKOJ OPLODNJI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Andriju Hebranga, dr. med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. med.