Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj skrbi, predlagatelj: Klub zastupnika IDS-a, prvo čitanje, P. Z. br. 304

Odbor za zdravstvo i socijalnu  skrb na 27. sjednici  Odbora, održanoj 9. srpnja 2009. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj skrbi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika IDS-a, aktom od 18. ožujka 2009. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Članovi Odbora raspolagali su pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske od 2. travnja 2009. godine, a kojim se predlaže ne prihvatiti rečeni Prijedlog zakona.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja,a mišljenje Vlade RH obrazložila je predstavnica Vlade RH.
Uvodno obrazlažući Prijedlog zakona predstavnik predlagatelja je istakao da se njime želi omogućiti ostvarivanje prava na osobnu invalidninu i osobama s invaliditetom, koje su u radnom odnosu,odnosno ostvaruju pravo na mirovinu (prijevremenu, starosnu, invalidsku).

Neprijeporno je, istakli su članovi Odbora,da osobe s invaliditetom zbog svog stanja imaju dodatne potrebe,koje uglavnom zahtijevaju i dodatne troškove, a osobna  invalidnina  im je najčešće nedostatna.

Obveza je Republike Hrvatske, kao potpisnice Konvencije o pravima osoba s invaliditetom kao i Deklaracije o pravima osoba s invaliditetom, osiguranje svih ljudskih prava i temeljnih sloboda osobama s invaliditetom bez diskriminacije, na osnovi invalidnosti. Nužno je stoga cjelovito i sustavno odrediti sva prava osoba s invaliditetom, utvrditi kategorizaciju invalidnosti i jedinstvenu listu tjelesnih oštećenja, te ujednačiti kriterije vještačenja stupnja invaliditeta. Tako će se otkloniti različiti pristupi procjeni o težini invalidnosti i pravima koja iz toga proizlaze ali i  utvrditi stvarni broj osoba sa najtežim stupnjem invaliditeta.

Članovi Odbora stoga podupiru nastojanja Vlade Republike Hrvatske, koja je osnovala radnu skupinu za izradu novog prijedloga zakona o socijalnoj skrbi i uključila članova udruga za osobe s invaliditetom u njen rad, sa ciljem jasnijeg   određivanja  svih prava iz socijalne skrbi a posebno prava osoba s invaliditetom. Reforme socijalnih naknada i njihovo ujednačavanje izjednačiti će sve kategorije osoba s invaliditetom u ostvarivanju njihovih prava. Time će se  cjelovito,sustavno i na jednom mjestu  utvrditi  sva prava osoba s invaliditetom i predložiti nova ili drugačije strukturirana prava koja bi se ostvarivala zbog invalidnosti. 

Iz istih razloga nije podržan na ovom Odboru i Prijedlog zakona o dodatku na sljepoću. Međutim, naglašeno je u raspravi, rješenja iz oba zakonska prijedloga Radna skupina treba imati u vidu kako bi se napravio što pravedniji sustav za sve osobe s invaliditetom koji će u najvećoj mogućoj zadovoljiti njihove potrebe.                                         

Pored toga u Prijedlogu zakona se radi o povećanju kruga korisnika ovog prava. Slijedom toga,provedba zakona iziskuje i osiguranje dodatnih sredstava u državnom proračunu RH, dok predlagatelj naprotiv navodi da to nije potrebno, pa ga i stoga, po mišljenju članova Odbora, ne treba prihvatiti.

Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova uz 1 glas „protiv“ odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje slijedeći

zaključak

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj skrbi, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Andriju Hebranga, dr. med., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. med.