Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 29. sjednici Odbora, održanoj 27. srpnja 2009. godine, raspravio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. srpnja 2009. godine.
Odbor je Prijedlog državnog proračuna raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Rasprava o Konačnom prijedlogu zakona provedena je objedinjeno s Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu.
Predstavnica predlagatelja podnijela je uvodno obrazloženje, u kojem je upoznala članove Odbora s osnovnim odrednicama Prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu. Vlada Republike Hrvatske predlaže ovaj rebalans proračuna, koji u danim ograničenjima odgovara na trenutne ekonomske izazove. Ovim se rebalansom nastavlja, kao i sa prethodna dva u 2009. godini, kontrola rashoda i njihovo smanjivanje u odnosu na prvotne planove, te se time kroz fiskalnu konsolidaciju stvaraju preduvjeti za stabilnost javnih financija. Slijedom ukupnih prihoda u iznosu od 111,2 milijarde kuna, te ukupnih rashoda u iznosu od 120,5 milijardi kuna, planira se ukupni manjak državnog proračuna na razini od 9,3 milijarde kuna ili 2,8% procijenjenog bruto domaćeg proizvoda za 2009. godinu.
Kako je u raspravi istaknuto, obzirom na negativne utjecaje globalne krize na hrvatsko gospodarstvo, ovi rebalansi preduvjet su nastavka provedbe anti recesijskih mjera, te održavanja likvidnosti i dinamike plaćanja. Predloženi rebalans korak je dalje u odnosu na prethodna dva, kad su smanjeni rashodi proračuna, a ovim rebalansom se povećavaju prihodovne strane proračuna.
Postignuta je solidarnost između svih skupina stanovništva povećanjem stope poreza na dodanu vrijednost i uvođenje vremenski ograničenog poreza, a ravnotežu omogućuje raspodjela sredstava iz sektora koji su manje pogođeni ekonomskom krizom na one dijelove gospodarstva i skupine stanovništva, koji su značajnije pogođeni negativnim kretanjima. Većina članova Odbora stoga podržava rebalans kojim su ukupni rashodi za 260,5 milijuna manji od proračuna nakon drugog rebalansa, odnosno ukupno smanjenje rashoda proračuna u 2009. godini iznosi 6,5 milijardi kuna. Istaknuto da je posebno važno naglasiti da se, uz smanjenje državne potrošnje, kontinuirano povećavaju rashodi koji pridonose očuvanju radnih mjesta i zaštiti najugroženijih skupina stanovništva.
U posebnom osvrtu na zdravstveni sustav izraženo je zadovoljstvo činjenicom da reforma zdravstvenog sustava, započeta na vrijeme, osigurava stabilnost i nesmetano funkcioniranje sustava (dug bolnica i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ostaje na istoj razini, provedena dopunskog zdravstvenog osiguranja daje vrlo dobre rezultate), te će prema predviđanjima do kraja godine zdravstveni sustav biti stabilan. Upravo zahvaljujući zdravstvenoj reformi, moguće je u zdravstvenom sustavu rebalansirati 252 milijuna kuna, od čega će se dio osigurati dio za nabavu udžbenika. Svakako pri tome treba istaknuti, da se u sustavu poštuju i provode odredbe kolektivnih ugovora glede regresa, dodataka za djecu, božićnice itd.
Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova, uz 2 glasa "protiv", odlučili predložiti Hrvatskom saboru predložiti donošenje
IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2009. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.