Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu strategije suzbijanja korupcije

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 6. sjednici Odbora, održanoj 13. lipnja 2008. godine, raspravio je Prijedlog strategije suzbijanja korupcije, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. lipnja 2008. godine.

Odbor je Zakon raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.

Odbor je ovu Strategiju razmatrao prije svega u dijelu koji se odnosi na zdravstveni sustav.

Pozivajući se na Prijedlog strategije o suzbijanju korupcije, kao i na uvodno obrazloženje predstavnice predlagatelja, sudionici u vrlo opširnoj raspravi suglasili su se s uvodnom tvrdnjom da je Strategija nastavak prethodnih antikorupcijskih programa (2006. - 2008. godine), te da je vidljivo značajno poboljšanje u borbi protiv korupcije. Strategija kao i Akcijski plan, za koji bi bilo dobro da je istovremeno u raspravi, ima za cilj unaprijediti sve oblike borbe protiv korupcije, mišljenje je članova Odbora.

Percepcija javnosti o korupciji u zdravstvu s naglaskom na potkupljivost liječnika je daleko veća od stvarnog stanja, suglasili su se svi članovi Odbora. Mišljenje o velikoj rasprostranjenosti korupcije u zdravstvu posebno ima štetan utjecaj na odnos liječnika i pacijenta, a što se onda može odraziti na uspješnost liječenja. Dostupnost zdravstvene zaštite je na visokom stupnju, međutim liste čekanja su, iz niza razloga, a posebno zbog sve značajnijeg manjka liječnika i sveukupnih poteškoća u financiranju zdravstvenog sustava i dalje duge. Liste čekanja svakako potiču korupciju, a jedna od mjera za njeno otklanjanje je i poboljšanje materijalnog položaja sveukupnog zdravstva, a samim time i liječnika. Bilo bi korisno, upozorili su članovi Odbora, ponovno provesti anonimnu anketu među pacijentima nakon provedenog liječenja, a koja bi svakako dala objektivniju sliku o korupciju u sustavu zdravstva. Zadnja takva anketa provedena prije gotovo sedam godina i pokazala je niski postotak korupcije u zdravstvu.

Javna nabava potrošnog materijala, lijekova i medicinske opreme možda je najveće područje korupcije u zdravstvu. Postojeći sustav nabave lijekova, potrošnog materijala i opreme za sustav zdravstva nužno je preispitati, budući da se radi o nabavnoj vrijednosti od gotovo 7 milijardi kuna godišnje. Utvrđivanjem standardizacije dijagnostičkih i terapijskih postupaka kao i opreme, otklonit će se subjektivno odlučivanje prilikom nabave, a time i mogući korupcijski rizici.

Utjecaj farmaceutske industrije na korupciju u zdravstvenom sustavu je značajan. Zlouporabom terapijskih i dijagnostičkih postupaka stimulira se nelegalnim načinima veća i neopravdana potrošnja. Zato je u procesu pružanja zdravstvene zaštite i postizanja većeg stupnja objektivnosti, neophodno utvrditi kliničke smjernice za bolesti koje imaju izrazito skupo liječenje, utemeljene na objektivnim kliničkim ispitivanjima o primjeni skupih lijekova. Pri tome treba potpuno isključiti utjecaj proizvođača lijekova na izradu ovih smjernica.

Tijekom rasprave, vezano uz izvještavanje medija o pojedinim slučajevima u zdravstvu, izraženo je mišljenje da bi bilo korisno da svaka veća zdravstvena ustanova ima glasnogovornika, čime bi se izbjegli mnogi nesporazumi između novinara i liječnika, a novinari bi dobili točne i objektivne informacije.

Uz predloženo provođenje profesionalne ankete, objektivnu standardizaciju ukupne potrošnje, utvrđivanje algoritama za ključne bolesti, članovi Odbora su se složili da je potrebno i pojačati međusobnu koordinaciju svih sudionika u sustavu zdravstva na provedbi Strategije i učinkovitijeg suzbijanja korupcije.

Nakon opširne rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

STRATEGIJE SUZBIJANJA KORUPCIJE

 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.