Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 9. sjednici Odbora, održanoj 16. rujna 2008. godine, raspravio je Prijedlog zakona o doplatku na sljepoću, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, aktom od 29. travnja 2008. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Članovi Odbora raspolagali sa pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na ovaj Prijedlog zakona.
Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.
U raspravi je sudjelovao Vojin Perić, predsjednik Hrvatskog saveza slijepih.
Većina članova Odbora složila se s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, koja ne podržava donošenje ovog Prijedloga zakona.
Neprijeporno je, istakli su članovi Odbora, da je visina naknade za tuđu pomoć i njegu mala i da nije dostatna za podmirenje posebnih potreba koje imaju slijepe osoba. Međutim, odredbe Prijedloga zakona koje uređuju visinu doplatka na sljepoću, slijepe i gluho slijepe osobe stavljaju u povlašteni položaj u odnosu na osobe s drugim vrstama težih oštećenja. Razlozi za uvođenje posebne naknade, kako je to predloženo, a koja bi ublažila teškoće s kojim se ove osobe susreću u svakodnevnom životu, prisutne su, ovisno o stupnju i težini oštećenja i kod drugih osoba s teškim invaliditetom.
Obveza je Republike Hrvatske, upozorili su članovi Odbora, kao potpisnice Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz Konvenciju, osiguranje svih ljudskih prava i temeljnih sloboda svim osobama s invaliditetom, bez diskriminacije na osnovi invalidnosti. Stoga je nužno, i to u što kraćem mogućem roku, cjelovito i sustavno riješiti prava osoba s invaliditetom. Pri tom će biti potrebno utvrditi koje su osobe s najtežim stupnjevima invaliditeta i koliko ih je, budući da su u primjeni različiti pristupi procjeni o težini invalidnosti, pa su i podaci o broju osoba s najtežim 100% invaliditetom samo okvirna procjena, a ne stvarni broj osoba s najtežim invaliditetom. Također je u pripremi ujednačavanje kriterija kao i načina vještačenja stupnja invaliditeta.
Niz je mjera koje se poduzimaju radi poboljšanja položaja osoba s invaliditetom. Usvojena Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom, stvaranjem sveobuhvatnog pravnog okvira, osigurati će najvišu razinu zaštite osobama s invaliditetom. Strategija reforme socijalnih naknada, koja je u tijeku, ima za cilj između ostalog, kvalitetniji pristup socijalnim naknadama i njihovo ujednačavanje.
Konačno i odredbe novog zakona o socijalnoj skrbi, koji bi trebao biti usvojen do kraja godine, izjednačiti će uvjete za sve kategorije osoba s invaliditetom. Članovi Odbora stoga podupiru sva nastojanja Vlade Republike Hrvatske, koja imaju za cilj napredak i daljnje snaženje zaštite prava osoba s invaliditetom. Sve predviđene mjere, kako ih i Vlada Republike Hrvatske navodi u dostavljenom mišljenju, nužno je provesti što cjelovitije i u što kraćem mogućem roku, istakli su članovi Odbora.
Nakon opširne rasprave članovi Odbora su većinom glasova (uz 1 glas „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje slijedeći
zaključak
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o doplatku na sljepoću, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Andriju Hebranga, dr. med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. med.