Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu zakona o djelatnostima u zdravstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 390

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 27. sjednici Odbora, održanoj 9. srpnja 2009. godine, raspravio je Prijedlog zakona o djelatnostima u zdravstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2009. godine.

Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je upoznao članove Odbora s odredbama Zakona koje propisuju sadržaj i način djelovanja, uvjete za obavljanje djelatnosti, stručni nadzor i druge odrednice rada sanitarnih inženjera, stručnih prvostupnika radiološke tehnologije, radne terapije i medicinsko laboratorijske dijagnostike. Uz Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o liječništvu, Zakon o ljekarništvu, Zakon o stomatološkoj djelatnosti, Zakon o medicinsko biokemijskoj djelatnosti, Zakon o sestrinstvu, Zakon o fizioterapeutskoj djelatnosti i Zakon o primaljstvu, uređeno je djelovanje svih struka u zdravstvu.

U provedenoj raspravi je istaknuto, da su dosadašnji zakoni odredili standarde u pojedinim djelatnostima, osim u onima koje nadopunjuje priloženi Zakon: djelatnost sanitarnih inženjera radiološko-tehnološku djelatnost, djelatnosti radne terapije i djelatnost medicinsko-laboratorijske djelatnosti. Ovu prazninu popunjava predloženi Zakon jer određuje standarde i uvjete obavljanja djelatnosti, standarde obrazovanja u navedenim djelatnostima, definira dodatno usavršavanje, te nadzor i kontrolu kvalitete. Svi navedeni standardi usuglašeni su s aktima Europske unije.

Raspravljajući o medicinski radiološko-tehnološkoj djelatnosti koja u Republici Hrvatskoj nije zakonski regulirana, a što bez sumnje znatno utječe na stanje u praksi, podržane su odredbe Zakona kojima će se urediti djelovanje medicinske radiološko-tehnološke djelatnosti. Članovi Odbora su međutim, predložili da se naziv medicinska radiološko-tehnološka djelatnost zamijeni nazivom zdravstvena radiološko- tehnološka djelatnost, budući se radi o Zakonu koji uređuje djelatnosti u zdravstvu. Radna terapija pak, po mišljenju članova Odbora, još uvijek nije dovoljno zakonski regulirana u mjeri u kojoj je to potrebno, te je razvidna potreba donošenja ovog Zakona.

Kako je iz rasprave bilo razvidno, Zakonom o medicinsko biokemijskoj djelatnosti, ova djelatnost je regulirana samo u jednom dijelu, a npr. hematologija, citologija, transfuziologija, patologija, molekularna dijagnostika i drugi nisu obuhvaćene, a to znači da za djelatnike ove struke do sada nisu uređeni standardi i uvjeti obavljanja djelatnosti.

U raspravi je također upozoreno da privatnu praksu, sukladno odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, mogu obavljati samo zdravstveni djelatnici sa završenim sveučilišnim diplomskim studijem, a iznimno medicinske sestre i tehničari, te viši zubari fizioterapeuti, a ne stručni prvostupnici koji su navedeni u ovom Zakonu.

Nakon opširne rasprave članovi Odbora su jednoglasno, odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O DJELATNOSTIMA U ZDRAVSTVU

uz sljedeće

AMANDMANE

Amandman I
Naziv poglavlja III „medicinska radiološko-tehnološka djelatnost“ mijenja se i glasi „zdravstvena radiološko-tehnološka djelatnost“.
U člancima 20., 21., 22., 23. i 24., zatim 27., 28.,29. i 35. Odgovarajući se mijenja izraz „medicinska radiološko-tehnološka djelatnost“ u„zdravstvena radiološko-tehnološka djelatnost“.

Obrazloženje

Zakonom se uređuju djelatnosti u zdravstvu, a predloženi naziv govori o djelatnosti u medicini, te se predloženom izmjenom usklađuje tekst sadržajno i nomotehnički.

Amandman II
Članak 37. briše se.

Obrazloženje

Predloženim amandmanom briše se članak 37. zakonskoga prijedloga o obavljanju privatne prakse stručnih prvostupnika radiološke tehnologije, jer iz kompetencija ove profesije vezano uz standarde za obavljanje djelatnosti medicinske radiološko-tehnološke djelatnosti ne proizlazi mogućnost za samostalno obavljanje rada ovih zdravstvenih radnika u obliku privatne prakse.

Amandman III
U članku 56. stavku 1. iza riječi:»dijagnostike» briše se točka i dodaju riječi: « medicinske biokemije, hematologije i koagulacije, citologije, transfuziologije, patologije, mikrobiologije, imunologije, serologije i molekularne dijagnostike.».

U stavku 2. riječ:“dopuštenje“, zamjenjuje se riječju: «mišljenje».

Obrazloženje

Amandman preciznije definira djelatnost medicinsko-laboratorijske dijagnostike.
S obzirom da su stručni prvostupnici medicinsko-laboratorijske dijagnostike članovi tima koji vode odgovarajući specijalisti amandmanom se uređuje da Hrvatska komora zdravstvenih radnika daje mišljenje, a ne dopuštenje za svaku novu specifičnu vještinu koja bi se provodila u kliničkoj praksi.

Amandman IV
U članku 57. stavku 1. iza riječi:»provode» dodaju se riječi:» u timu čiji je nositelj odgovarajući specijalist medicine ili medicinske biokemije, odnosno osoba sa završenim diplomskim sveučilišnim studijem medicinske biokemije».

Obrazloženje

Amandmanom se precizira izričaj na način da se izrijekom navodi u kojem timu obavljaju djelatnost stručni prvostupnici medicinsko-laboratorijske dijagnostike.

Amandman V
Članak 59. briše se.

Obrazloženje

Amandmanom se briše članak 59. zakonskoga prijedloga s obzirom da plan i program mjera zdravstvene zaštite posebno ne obuhvaća provođenje djelatnosti koju obavljaju stručni prvostupnici medicinsko-laboratorijske dijagnostike.

Amandman VI
U članku 62. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
«Dodatno usavršavanje stručnih prvostupnika medicinsko-laboratorijske dijagnostike provodi se na temelju mišljenja Hrvatske komore medicinskih biokemičara sukladno povećanju opsega i složenosti poslova i očekivanih rezultata rada.».
Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3.

Obrazloženje

Amandmanom se uključuje Hrvatska komora medicinskih biokemičara u postupak dodatnog usavršavanja stručnih prvostupnika medicinsko-laboratorijske dijagnostike i to davanjem mišljenja, s obzirom da ovi zdravstveni radnici rade u timu.

Amandman VII
U članku 64. stavku 1. iza riječi:»i saznanjima iz» dodaje se riječ:»odgovarajućeg».

Obrazloženje

Usklađenje s amandmanom II.

Amandman VIII
U članku 65. stavku 1. iza riječi:»djelatnosti » dodaju se riječi:»iz odgovarajućeg područja».

Obrazloženje

Usklađenje s amandmanom II.

Amandman IX
U članku 66. stavku 2. riječ:»djelatnosti» zamjenjuje se riječima:» iz odgovarajućeg područja».

Obrazloženje

Usklađenje s amandmanom II.

Amandman X
U članku 71. riječi:»ovlaštenoga liječnika» zamjenjuju se riječima: «nositelja tima».

Obrazloženje

Usklađenje s amandmanom III.

Amandman XI
Članak 75. briše se.

Obrazloženje

S obzirom da stručni prvostupnici medicinsko-laboratorijske dijagnostike djelatnost obavljaju u timu amandmanom se isključuje mogućnost obavljanja njihove privatne prakse.

Amandman XII
Iza članka 89. dodaje se članak 89.a koji glasi:
„Stručnim prvostupnicima radiološke tehnologije i inženjerima medicinske radiologije kojima je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona odobreno obavljanje rada u privatnoj praksi, mogu i dalje obavljati privatnu praksu sukladno propisima koji su važili do dana stupanja na snagu ovoga Zakona.“

Obrazloženje

Predloženim amandmanom omogućava se nastavak obavljanja privatne prakse stručnim prvostupnicima radiološke tehnologije i inženjerima medicinske radiologije kojima je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona odobreno obavljanje rada u privatnoj praksi.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Andriju Hebranga, dr. med., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. med.