Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 18. sjednici Odbora, održanoj 12. veljače 2009. godine, raspravio je Prijedlog strategije održivog razvitka Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2008. godine.
Odbor je Prijedlog strategije raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja. Istakao je da sam pojam održivog razvitka obuhvaća sva područja ljudske djelatnosti, a Prijedlogom strategije su određeni osnovni ciljevi u održivom razvoju gospodarstva, socijalnog razvitka i zaštite okoliša. U ostvarivanju ciljeva strategije važno mjesto zauzima zaustavljanje nepovoljnog demografskog kretanja, zaštita okoliša i privatnih dobara, održiva proizvodnja i potrošnja, ostvarivanje socijalne i teritorijalne kohezije i pravde, jačanje javnog zdravstva i ravnomjerni razvitak Republike Hrvatske.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja, članovi Odbora su u raspravi podržali Strategiju kao okvirni razvojni dokument u promišljanju dugoročne preobrazbe, kao temelj za sve buduće strategije i dokumente, koji će pridonositi održivom razvoju Republike Hrvatske. Provedba Strategije zahtijeva i donošenje detaljnih Akcijskih planova, koji će sadržavati provedbu pojedinih projekata, sredstva, izvore financiranja, sudionike, rokove, očekivane rezultate i dr.
Istaknuto je da je Strategija u svim svojim segmentima na posredan i neposredan način vezana uz zaštitu i očuvanje ljudskog zdravlja. Razvijanje sustava zaštite zdravlja ljudi, znanstvenim i stručnim spoznajama, uključujući i zaštitu okoliša, jedan je od ciljeva Strategije. Kvalitetan zdravstveni sustav i učinkovit i kvalitetan sustav socijalne skrbi važan su čimbenik u ostvarivanju stabilnosti i napretka u razvoju Republike Hrvatske. Upravo zato, ističu članovi Odbora, važno mjesto u Strategiji zauzima kvalitetno javno zdravstvo. Sustav javnog zdravstva trebao bi, po mišljenju članova Odbora reorganizirati na načina da postane glavni nositelj preventivnih aktivnosti i nositelj provođenja preventivnih programa.
U učinkovitoj zaštiti zdravlja treba voditi računa i o opskrbi pitkom vodom kroz širenje javnog vodoopskrbnog sustava, a također i povećati udio stanovništva priključen na javnu odvodnju (2003. godine je samo 43% stanovništva bilo priključeno na javnu odvodnju).
U populacijskoj politici povećanja nataliteta, ističu članovi Odbora, osim aktivnosti na području zdravstva, zaštite majčinstva i djeteta i skrbi za obitelj, korisno bi bilo podizati razinu socijalne sigurnosti i kvalitete života mladih obitelji, te provoditi mjere koje će doprinijeti duhovnoj obnovi i razvoju obiteljskih vrijednosti.
Tijekom daljnje rasprave ukazano je i na prisutan vrlo značajan problem nedostatka nositelja zdravstvene djelatnosti, što je između ostalog posljedica načina financiranja zdravstvenog sustava.
U raspravi je također istaknuta potreba zaštite i održivog gospodarenja prostorom. U uvjetima povećanog stupnja izgrađenosti važno je usklađivanje gospodarskog razvitka sa zahtjevima za očuvanje i zaštitu prostora. Posebno se to odnosi na pretjeranu urbanizaciju gradova bez istovremenog razvoja odgovarajuće infrastrukture.
Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
STRATEGIJU ODRŽIVOG RAZVITKA REPUBLIKE HRVATSKE
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Andriju Hebranga, dr. med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. med.