Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 17. sjednici Odbora, održanoj 11. veljače 2009. godine, raspravio je Prijedlog zakona o zaštiti od buke, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. siječnja 2009. godine.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju, predstavnik predlagatelja obrazložio je osnovne ciljeve ovog Zakona, te područje njegove primjene. Zakonom se utvrđuju mjere u cilju izbjegavanja, sprječavanja ili smanjivanja štetnih učinaka koje uzrokuje buka u okolišu.
U raspravi na Odboru, utvrđeno je da se odredbama Zakona provode daljnja usklađivanja sa EU direktivama i preporukama koje reguliraju aktivnosti na sprečavanje, odnosno smanjivanju štetnog djelovanja buke. Primjena predviđenih mjera zaštite od buke, istaknuto je, spriječiti će nastajanje emisija prekomjerne buke, odnosno smanjiti postojeću buku na dopuštene razine.
Kao značajnu mjeru, članovi Odbora su istakli obvezu izrade strateške karte buke i akcijske planove, za gradove koji imaju više od 100.000 stanovnika. Na taj način će se utvrditi i ocijeniti stupanj izloženost stanovništva buci od različitih izvora. Obveza izrade strateških karti buke odnosi se i na koncesionare industrijskih područja, glavnih cesta, glavnih željezničkih pruga i glavnih zračnih luka. Akcijski planovi, izrađeni temeljem podataka iz strateških karata, trebaju,, po mišljenju članova Odbora, sadržavati mjere koje će spriječiti nastajanje emisije prekomjerne buke, kao i njeno smanjivanje na dopuštenu razinu.
Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
ZAKON O ZAŠTITI OD BUKE
u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.