Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu Nacionalne strategije kemijske sigurnosti

Odbor za zdravstvo i socijalnu  skrb na 13. sjednici  Odbora,  održanoj  27. studenoga 2008. godine, raspravio je Prijedlog Nacionalne strategije kemijske sigurnosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. lipnja 2008. godine.
Odbor je Prijedlog Nacionalne strategije raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Kao što je predstavnik predlagatelja istaknuo u uvodnom obrazloženju, Republika Hrvatska do danas nije izradila i usvojila Nacionalnu strategiju kemijske sigurnosti, niti je uspostavljen Nacionalni integrirani sustav sigurnog upravljanja kemikalijama. Međutim, niz zakonskih propisa vezanih uz zaštitu od štetnih učinaka kemikalija u hrani, vodi za piće i zraku, primjereno su pokrili to važno područje kemijske sigurnosti i pokazali da se kemijskoj sigurnosti u Republici Hrvatskoj uvijek poklanjala posebna pažnja. Nakon donošenja Zakona o kemikalijama 2005. godine, kojim je nadležnost nad zaštitom ljudskog zdravlja i okoliša od opasnih kemikalija izmještena u ministarstvo nadležno za zdravstvo, gospodarski interes podređen je zaštiti ljudskog zdravlja i okoliša. Većina zakona koji su važni za sustav kemijske sigurnosti, usvojenih tijekom 2007. godine, kao posljedica procesa prijenosa i usklađivanja s direktivama i uredbama Europske unije (npr. Zakon o biocidnim pripravcima, Zakon o hrani, Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o zaštiti i spašavanju, Zakon o prijevozu opasnih tvari i Zakon o predmetima opće uporabe) unaprijedili su nacionalni sustav sigurnog upravljanja kemikalijama. Istovremeno, uslijed podijeljene nadležnosti između više ministarstava, poteškoća u njihovoj horizontalnoj i vertikalnoj međusobnoj suradnji, pa i zakonodavnim nedorečenostima, nužno je izraditi kvalitetan integrirani program za uspostavu učinkovitog sustava kemijske sigurnosti. Europska unija je usvojila REACH Uredbu,  kao  svoj  novi  zakonodavni  okvir  za  zaštitu  od  opasnih  kemikalija.
Predložena Nacionalna strategija je podloga za uspostavu takvog sustava u Republici Hrvatskoj, sukladnog s propisima i praksom Europske unije.
Tijekom rasprave članovi Odbora su ocijenili da Strategija sadrži sveobuhvatnu analizu postojećeg stanja, s utvrđenim mjerama koje treba poduzeti i ciljevima koji se trebaju postići radi uspostave učinkovitog i racionalnog sustava sigurnog upravljanja kemikalijama u Republici Hrvatskoj. Već tijekom Domovinskog rata, kako je istaknuto, postavljeni su temelji zaštite ljudskog zdravlja i okoliša od štetnih utjecaja kemikalija (toksikološka služba Glavnog stožera saniteta) kroz organizaciju pripravnosti u slučaju namjernog korištenja kemikalija u ratne svrhe. Kao pravni slijednik toksikološke službe Glavnog stožera saniteta  zakonom je utemeljen Hrvatski zakon za toksikologiju.
Po mišljenju članova Odbora, Nacionalna strategija će, putem međuresorske suradnje, utvrditi ravnomjeran razvitak svih oblika zaštite zdravlja i okoliša od štetnih učinaka kemikalija, uz nadogradnju već postojećih sustava zaštite. Primarni cilj sigurnog upravljanje kemikalijama prvenstveno treba biti zaštita ljudskog zdravlja i okoliša od štetnih učinaka kemikalija.
Nadalje, u raspravi je upozoreno, da je nužno temeljem Strategije utvrditi akcijski plan provedbe, s naznačenim rokovima i  nositeljima pojedinih aktivnosti. Potrebno je i uspostaviti jedinstveni registar svih opasnih kemikalija, uz osnivanje jedinstvenog ovlaštenog laboratorija za ispitivanje štetnih kemikalija.
Hrvatski zavod za toksikologiju, po mišljenju članova Odbora, kao stručno neupitna ustanova, s dugogodišnjim iskustvom u ovom području, potrebno je organizacijski pojačati i imenovati kao nadležno tijelo za međuresorsku suradnju i koordinaciju u području zaštite od štetnih učinaka kemikalija.
 
Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje

NACIONALNE  STRATEGIJE  KEMIJSKE  SIGURNOSTI

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.
 


  PREDSJEDNIK ODBORA

          Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.