Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku sa sjednice o temi važnosti prevencije dekubitusa

27.11.2020.

Odbor za Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora održao je 26. studenoga 2020. 7., tematsku (online) sjednicu, povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije dekubitusa 15. studenoga, u prostorijama Hrvatskoga sabora, Trg sv. Marka 6, dvorana “Ivan Mažuranić“ u 13.30 sati.

Tema sjednice: Važnost prevencije dekubitusa

Odbor je održao online sjednicu u povodu Svjetskog dana prevencije dekubitusa u suradnji s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom. Raspravom  i izlaganjima u okviru sjednice željelo se ukazati na trenutačno stanje na ovome području, na probleme s kojima se oboljeli i njihovi njegovatelji susreću u praksi, kao i doprinijeti  pronalaženju mogućih rješenja u cilju poboljšanja skrbi o bolesnicima s dekubitalnim ranama.

Uz članove Odbora te pravobraniteljicu za osobe s invaliditetom, sjednica je videovezom okupila predstavnike Ministarstva zdravstva, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Hrvatske liječničke komore, Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatske komore medicinskih sestara, Zajednicu saveza osoba s invaliditetom Hrvatske i ostale udruge osoba s paraplegijom, tetraplegijom i  multiplom sklerozom:Udrugu spinalno ozlijeđenih Osječko-baranjske županije, Saveza zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH-a, Udruge 100% HRVI  I skupine, Hrvatskog saveza udruga mladih i studenata s invaliditetom – SUMSI-a,  Saveza civilnih invalida rata Hrvatske – SCIRH-a  te UCIR Grada Zagreba.

Predsjednica Odbora  uvodno je istaknula kako je dekubitus veliki medicinski, socijalni i zdravstveno - ekonomski problem, a njegovo liječenje zahtijeva multidisciplinarni pristup. Nastanak dekubitalnih rana ima velik utjecaj na kvalitetu života osoba s dekubitalnim oštećenjem, a najugroženije skupine osoba su teško pokretne osobe, starije osobe, oboljeli od tetraplegije i paraplegije i multiple skleroze.

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak naglasila je kako je važno o ovome problemu progovoriti na najvišoj razini, kao ovdje u Saboru. Osvrnula se na niz pritužbi koje pristižu njezinom uredu, a vezane su uz tretman osoba s dekubitalnim ranama u zdravstvenim ustanovama. Ukazala je isto tako na problem nedovoljnog poznavanja problema od strane obitelji pacijenta.

Upozorila je kako brojnim zdravstvenim ustanovama nedostaju opći uvjeti za rad s osobama s dekubitusom, poput nedostatka opreme, pomagala, higijenskih potrepština i antidekubitalnih madraca. Dodala je također kako se i osobe koje su na kućnoj njezi susreću s problemom nabavke antidekubitalnih madraca koji se putem HZZO-a ne mogu preventivno nabaviti. Upozorila je da se velik broj osoba s invaliditetom nalazi u riziku od siromaštva i često nemaju mogućnosti nabaviti sve što im treba. Dekubitus nije samo zdravstveni, već i psihološki, sociološki i ekonomski problem, istaknula je. Smatra da velik broj pristiglih pritužbi ukazuje na izostanak koordinacije između socijalnih i zdravstvenih službi te izostanak sustavnog pristupa u prevenciji nastanka dekubitusa. Pozvala je sve ključne institucije da svaka iz svoje nadležnosti sustavno i ozbiljno pristupi promjenama i uvaži preporuke Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Predstavnik Ministarstva zdravstva kazao je da Ministarstvo zdravstva naglašava koliko je važna prevencija u nastanku dekubitusa ne samo u bolničkim već i izvanbolničkim uvjetima. Prevencija je proces koji ne uključuje samo njegu koju provode zdravstveni djelatnici u bolnicama, nego i pacijentove obitelji, liječnici primarne zaštite i patronažne sestre. Osvrnuo se na rad Referentnog centra Ministarstva zdravstva za rane pri KB Sestara Milosrdnica u kojem se pružaju najsloženiji oblici zdravstvene zaštite oboljelih od dekubitalnih rana. Podsjetio je da se Svjetski dan prevencije dekubitusa obilježava u niz zdravstvenih ustanova kako bi se doprinijelo dodatnoj edukaciji zdravstvenih radnika te razmijenila iskustva o kliničkim postignućima u području liječenja dekubitusa.

Predstavnica Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike također je naglasila kako je dekubitus interdisciplinarni problem i da ga tako  treba liječiti. U liječenje trebaju biti uključeni zdravstveni djelatnici, psiholozi, socijalni radnici, fizioterapeuti, a u sustavu socijalne skrbi važno je imati dobro educiran kadar, istaknula je u svom izlaganju.

Kirurg Opće bolnice Zadar detaljno je sudionicima sjednice iznio niz podataka i činjenica o samoj bolesti, uspješnosti liječenja te statistici. Naglasio je kako se 95 posto svih dekubitalnih ulkusa može prevenirati dok ih je 63 posto izlječivo. Pri tom je naglasio kako je osim potrebnih pomagala jako važno održavanje nutritivnog statusa pacijenta, poglavito stoga što su jedni od uzroka ovakvih stanja pothranjenost i iscrpljenost. Dekubitus je problem za pacijenta, obitelj, ali i veliki javnozdravstveni problem jer je liječenje dekubitusa vrlo skupo, naglasio je na kraju svog izlaganja.

O iskustvima pacijenata s dekubitusom u nastavku sjednice govorili su predstavnici Udruge spinalno ozlijeđenih Osječko – Baranjske županije, koji su također istaknuli koliko je važno na vrijeme spriječiti pogoršanje dekubitalnih rana.  Iskustva nekih članova Udruge su da se u zdravstvenim ustanovama kod hospitaliziranih osoba ne obraća dovoljno pozornosti na tretman dekubitusa, a prevencija je ključna da bi se izbjeglo skupo liječenje i smrtni ishod.

U raspravi  koja je uslijedila ponovno je ukazano na problem nedostatka osoblja, njegovatelja i fizioterapeuta te medicinskih sestara u domovima za starije i nemoćne, a istaknut je i problem nedostatne kontrole domova. Članica Odbora iznijela je i prijedlog da Sabor donese Rezoluciju o dekubitusu kao što je donio i Rezoluciju o dijabetesu 2011. godine. Sudionici su izrazili nadu da će se nakon ove sjednice poduzeti konkretni koraci, propisati postupci i protokoli koji sadrže upute kako brinuti o dugoležećim osobama, dosljednije provoditi mjere prevencije da do dekubitusa ne dođe te  poboljšati zaštita osoba s invaliditetom i dekubitusom.

Videosnimka 7. sjednice Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku: https://www.youtube.com/watch?v=9aR8JMq-QYs.

PREDSJEDNICA ODBORA
Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.