Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 60. sjednici Odbora, održanoj 15. svibnja 2015. raspravio je o Posebnom izvješću pravobraniteljice za osobe s invaliditetom vezano za zaštitu prava osoba s autizmom i poremećajima iz autističnog spektra koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 15. prosinca 2015.
Odbor je o Posebnom izvješću pravobraniteljice raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao s pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.
Uvodno Pravobraniteljica iznijela je razloge za upućivanje ovog Posebnog izvješća, vezano za zaštitu prava osoba s autizmom i poremećajima iz autističnog spektra, kako bi se u najkraćem mogućem roku uspostavio cjelovit sustav skrbi o osobama s autizmom od najranije do odrasle dobi s lepezom potrebnih usluga i educiranih stručnjaka te osigurala dostupnost na cijelom području Republike Hrvatske.
S tim u vezi traži poduzimanje konkretnih aktivnosti kojima će se osigurati: jedinstvena metodologija dijagnostike i rana intervencija, prilagodba sustava redovnog obrazovanja potrebama djece s autizmom, reorganizacija postojećeg Centra za autizam kao specijaliziranog metodičkog centra s posebnim obrazovnim programima, profesionalno usmjeravanje, rehabilitacija i osposobljavanje za odgovarajuće zanimanje i neovisno življenje, odgovarajuća specijalizirana i multidisciplinarna zdravstvena skrb s posebnim naglaskom na zaštiti mentalnog zdravlja uključujući primjereno postupanje u slučajevima akutnih stanja u kojima ugrožavaju svoju sigurnost ili zdravlje, odnosno sigurnost okoline te različiti oblici podrške osobama u odrasloj dobi – usluge u zajednici u obimu i na način prilagođen njihovim potrebama.
Predstavnici resornih ministarstava obrazložili su Mišljenje Vlade Republike Hrvatske koja je svjesna problematike vezane uz zaštitu prava osoba s autizmom i poremećajima iz autističnog spektra (PAS) na koje se ukazuje te napominje da navedena problematika postoji već dugi niz godina, ali su i upravo u posljednjih nekoliko godina učinjeni znatni pomaci na ovom području.
U svrhu unaprjeđenja skrbi o osobama s poremećajem iz autističnog spektra, kontinuirano se provode, putem nadležnih ministarstava, aktivnosti u vezi s rješavanjem djelovanja centara za autizam i zbrinjavanja osoba s autizmom.
Tako je 29. siječnja 2013. formirana Međuresorna radna skupina nadležna za rješavanje statusa Centra za autizam Zagreb i zbrinjavanja osoba s autizmom, s ciljem unaprjeđenja sustava rane dijagnostike i rane intervencije, kako bi djeca s poremećajem iz autističnog spektra i njihovi roditelji ostvarili najbolju moguću pravovremenu potporu. Što se tiče Centra, zadaća Međuresorne radne skupine je provesti razdvajanje djelatnosti obrazovanja i djelatnosti socijalne skrbi.
S ciljem razvoja i osiguranja pristupačnosti usluge rane dijagnostike i intervencije za djecu s poremećajima iz autističnog spektra, pokrenuta je inicijativa međuresornog i transdisciplinarnog pristupa u osiguravanju podrške djeci i obiteljima, uspostavljanjem jedinstvenog sustava podrške u smislu rješavanja pitanja probira, dijagnostike i rane intervencije. U travnju 2014. između tri ministarstva (Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva zdravlja, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta) i UNICEF-a, potpisan je sporazum o suradnji pri realizaciji tehničke podrške UNICEF-a za provedbu projekta „Rana dijagnostika i rana intervencija za djecu s poremećajima iz autističnog spektra“. Glavni ciljevi Sporazuma su unaprjeđenje sustava rane dijagnostike i rane intervencije.
Vlada RH kontinuirano razvija i unaprjeđuje sustav skrbi o osobama s poremećajem iz autističnog spektra provođenjem sustavnih aktivnosti i mjera, što će i ubuduće nastaviti, istaknuli su njezini predstavnici.
U raspravi članovi Odbora složili su se s problemima koji postoje smatrajući da su nadležna ministarstva intenzivirala aktivnosti u smjeru unaprjeđenja skrbi i cjelokupnog sustava, kao i definiranju rješenja za sistemsko pružanje rane intervencije, kako bi, posebno djeca najranije životne dobi i njihove obitelji, kroz primjerene programe rehabilitacije odmah dobili određena poboljšanja i potrebnu potporu.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno (8 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći
zaključak
Prihvaća se Posebno izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom vezano za zaštitu prava osoba s autizmom i poremećajima iz autističnog spektra
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika doc. dr. sc. Željka Jovanovića, dr. med., mr. oec., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
doc.dr.sc. Željko Jovanović, dr.med., mr.oec.