Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 59. sjednici, održanoj 28. studenoga 2018., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o udomiteljstvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od aktom od 31. listopada 2018. godine.
Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavljajući Konačni prijedlog zakona ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku istaknula je da je cilj donošenja Zakona postaviti pravni okvir kojim će se intenzivirati proces deinstitucionalizacije djece iz ustanova socijalne skrbi i povećati interes za obavljanje udomiteljstva. Na taj način otvorila bi se mogućnost obavljanja udomiteljstva kao zanimanja nezaposlenim udomiteljima te osiguralo specijalizirano udomiteljstvo kao zanimanje u svrhu zbrinjavanja djece s najtežim teškoćama i potrebom za najvećim stupnjem podrške. Također bi se poboljšali uvjeti za udomitelje i omogućilo da ovu uslugu pružaju i mlađe nezaposlene osobe od onih koji su to činili do sada (više od polovice evidentiranih udomitelja je u dobi iznad 55 godina). Obavljanje tradicionalnog i srodničkog udomiteljstva bi i dalje bilo omogućeno, a povećala bi se naknada za rad i uložen trud i skrb za sve udomitelje.
U odnosu na razlike između prvog i drugog čitanja Zakona, predsjednica Odbora pohvalila je da su uvažena rješenja koja je i sama predložila: naime Konačnim prijedlogom zakona prihvaćen je prijedlog o smještaju mlađe punoljetne osobe kod udomitelja do završetka redovitog školovanja ili najduže godinu dana nakon završetka redovitog školovanja ako se ne može zaposliti, a najduže do 26. godine života iz članka 3. (novi članak 9.) kao i prijedlog o drugačijem načinu popisa kaznenih djela, kao zapreke za obavljanje udomiteljstva (članak 18.), za čije je počinjenje osoba koja želi biti udomitelj pravomoćno osuđena. Ujedno je izrazila žaljenje što nije prihvaćeno da se odvoji udomiteljstvo za djecu i udomiteljstvo za odrasle iako je predlagatelj ocijenio da je zadržavanjem postojećeg oblika uređenja udomiteljstva u jedinstvenom propisu, uz preciznija normativna rješenja, postignuto kvalitetno i sveobuhvatno zakonsko uređenje instituta udomiteljstva.
Prisutni predstavnici Foruma za kvalitetno udomiteljstvo djece, od kojih su neki bili uključeni i u radnu skupinu za izradu Zakona, pohvalili su donošenje zakonskog okvira koji će urediti ovo područje. U raspravi njihove primjedbe najčešće su se odnosile na: posebne uvjete za obavljanje specijaliziranog udomiteljstva (članak 16.) i s tim u vezi potrebnu stručnu spremu, zatim registar udomitelja za koji smatraju da treba biti dostupniji i ažuriraniji te potrebu ujednačavanja naknada za udomiteljstvo (standardnog i tradicionalnog). Vezano za naknade predstavnica predlagatelja je objasnila da su razlike između tradicionalnog i standardnog udomiteljstva kao zanimanja ciljano napravljene i jasno definirane, jer se ne može dozvoliti da dijete koje ulazi u obitelj bude jedino koje donosi novac u obitelj. Prihodi se odnose, kada se govori o tradicionalnom udomiteljstvu, na sve članove kućanstva, ne samo na onog koji se prijavljuje kao udomitelj, dok je razlika kada se govori o zanimanju osobe koje će steći status standardnog udomitelja kao zanimanja, koja samim time dobiva prihod i nije nužno da i ostali članovi kućanstva imaju prihod.
Daljnja rasprava odnosila se na primjedbe člana Odbora upućene na članak 9. stavak 3. iz razloga što su pod pojmom udomiteljske obitelji izostavljeni životni i neformalni životni partneri, iz čega proizlazi da se njima ograničava pristup postupku udomiteljstva na temelju spolne orijentacije. S obzirom na to da je ovdje prisutna, prema njihovu mišljenju, diskriminacija koja se ne smije dopustiti niti u jednom zakonskom prijedlogu, klubovi zastupnika Socijaldemokratske partije Hrvatske (SDP) i Hrvatske narodne stranke - liberalnih demokrata uputili su amandmane, istaknuli su članovi Odbora iz redova ovih klubova zastupnika.
U vezi s definiranjem udomiteljske obitelji ministrica je istaknula kako niti Vlada RH, niti ministarstvo ne dovode u pitanje prava istospolnih parova, što je vidljivo u zakonima koji su se i u ovoj godini donosili, a bili su uvijek na tragu zaštite svih ljudskih prava, pogotovo svih oblika diskriminacije. Ovo su pitanja koja se odnose na djecu i njihovu dobrobit, na obitelj i roditeljstvo, što je sve jako uronjeno u sociokulturno okruženje. Tu treba biti vrlo oprezan jer Zakon prije svega treba biti usmjeren na dobrobit djece s ciljem njihove potpune zaštite od bilo kakvih stresova ili neugodnih situacija iz okoline, koja je još uvelike tradicionalna i nespremna za drugačije pristupe.
Nakon opširne rasprave članovi Odbora većinom su glasova (5 „za“, 2 „suzdržana“ i 1 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru
ZAKON O UDOMITELJSTVU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja, dr. med.