Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 72. sjednici održanoj 16. rujna 2015. raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o humanitarnoj pomoći koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 8. srpnja 2015.
Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja objasnila je da se predloženim Zakonom stavlja izvan snage Zakon o humanitarnoj pomoći, donesen 2010. kako bi se istim uklonili nedostaci trenutačno važećeg zakona, uočeni u pet godina njegove provedbe. Njime se definiraju jasniji uvjeti za dobivanje rješenja za stalno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći, što će u konačnici dovesti do profiliranja neprofitnih pravnih osoba koje se ovom djelatnošću uistinu aktivno bave. Ujedno se pojačavaju i mehanizmi kontrole prikupljanja i pružanja humanitarne pomoći.
Tako se po prvi puta regulira postupanje s neutrošenim financijskim sredstvima prikupljenima u humanitarnim akcijama, na način da je organizator humanitarne akcije dužan neutrošena sredstava zadržati na računu i uplatiti ih na račun prve slijedeće humanitarne akcije koja je odobrena s istom oznakom vrste (npr. liječenje djece, nabava ortopedskih pomagala, nabava medicinskih uređaja i sl.).
Zakonom se po prvi puta uvode i odredbe koje reguliraju povrat nenamjenski utrošenih sredstava prikupljenih u humanitarnoj akciji te je definirana uloga nadležnog državnog odvjetništva u postupcima koji se pred nadležnim tijelima vode radi povrata nenamjenski utrošenih sredstava. Prema odredbama važećeg zakona to nije bilo moguće s obzirom na to da nije bilo jasno tko može i na koji način pokretati postupke za povrat tih sredstava, koja nisu u vlasništvu korisnika niti organizatora, već svih građana koji su ih donirali.
U raspravi su pohvaljene razlike između predloženog Konačnog prijedloga zakona u odnosu na Prijedlog zakona. Naročito je pohvaljeno osiguranje maksimalne razine transparentnosti u prikupljanju sredstava, ali i učinkovitija prevencija zlouporaba u prikupljanju i pružanju humanitarne pomoći. Isto je omogućeno propisanim zakonskim odredbama koje obavezuju nadležne urede državne uprave da osiguraju da zaprimljena godišnja izvješća stalnih prikupljatelja humanitarne pomoći, kao i izvješća o provedenim humanitarnim akcijama, budu dostupna javnosti na mrežnim stranicama nadležnog ureda.
Nakon rasprave članovi Odbora jednoglasno su (7 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
ZAKON O HUMANITARNOJ POMOĆI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika doc. dr. sc. Željka Jovanovića, dr. med., mr. oec., predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
doc.dr.sc. Željko Jovanović, dr.med., mr.oec.