Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 18. sjednici održanoj 8. lipnja 2017. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 18. svibnja 2017.
Odbor je o Zakonu raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku istaknula je da se predloženim zakonskim prijedlogom poduzimaju dodatni napori u smjeru povećanja nataliteta u Republici Hrvatskoj. Svrha rodiljnih i roditeljskih potpora općenito je omogućavanje njege i brige o djetetu, podizanje djeteta, zaštita materinstva, uključivanje očeva, odnosno usklađivanje obiteljskog i poslovnog života jer za vrijeme korištenja potpora roditeljima treba osigurati socijalnu sigurnost kroz odgovarajuću visinu naknade plaće ili novčane naknade.
Ovim Prijedlogom zakona predlaže se povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene i samozaposlene roditelje. Dosadašnji limit od 2660,80 kuna, porastao bi na 3991,20 kuna. Dakle, s dosadašnjih 80 posto proračunske osnovice, maksimalni iznos naknade plaće povećava se na 120 posto proračunske osnovice mjesečno. Predlaže se i da postojeća naknada za nezaposlene roditelje iznosi 2328,20 kuna (trenutačno iznosi 1663 kune), odnosno s 50 posto iznosa proračunske osnovice na 70 posto. Ova se promjena, osim na nezaposlene roditelje, odnosi i za one koji ostvaruju drugi dohodak te na roditelje poljoprivrednike. Također je predviđeno povećanje u istom iznosu za roditelje koji imaju pravo koristiti roditeljski dopust u trajanju od 30 mjeseci, a to su oni koji dobiju treće dijete ili više.
Sredstva za dodatna sredstva osigurana su u Državnom proračunu i njegovim projekcijama za sljedeća razdoblja, a za ovu godinu iznose 156 milijuna kuna.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora podržali su predloženi Zakon. Povećanje potpora u cilju je poticanja demografske obnove i demografskog razvoja Republike Hrvatske. Stvaranje povoljnijeg okruženja, boljih financijskih uvjeta i postojećeg životnog standarda obitelji s novorođenom djecom pridonijeti će smanjivanju iseljavanja mladih i obrazovanih te utjecati na porast nataliteta.
Članovi Odbora posebno su se osvrnuli na predloženi iznos povećanja novčane potpore za zaposlene i samozaposlene roditelje koji koriste dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju te smatraju da povećanje s 65 posto na 70 posto nije dostatno.
Predlagateljica je obećala razmotriti prijedlog predsjednice Odbora iznijet tijekom rasprave, a radi se o delimitiranju u drugih 6 mjeseci. Smatra se da bi ovakva mjera potaknula mlade obrazovane obitelji, s višim primanjima, na roditeljstvo.
U daljnjoj raspravi, članovi Odbora osvrnuli su se na mnoga pitanja koja ovaj prijedlog Zakona ne rješava. Radi se mjerama za poticanje udomiteljstva, neriješeno pitanje majki strankinja posebno majki koje su državljanke Europske unije, smatraju da skupine korisnika treba ujednačiti, posebnu pažnju posvetiti i redefinirati kategoriju roditelja djece s višestrukim teškoćama kako financijski tako i integracijski u društvo. Ministrica je najavila predstojeći novi cjelovit Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama sukladno činjenici da je ovo već šesta izmjena važećeg Zakona. Novi tekst Zakona na bolji način riješiti će većinu pitanja i primjedbi iznijetih u raspravi.
Nadalje, potpredsjednik Odbora konstatirao je da naknada plaće tijekom roditeljskog dopusta u trajanju od prvih 6 mjeseci iz obveznog zdravstvenog osiguranja nije dobro rješenje. S tim u vezi, članovi Odbora zaključno su se usuglasili te preporučili resornom ministarstvu da prilikom najavljene reforme cijelog sustava, posebno obrati pažnja na revidiranje svih socijalnih naknada uvažavajući činjenicu da socijalni transferi nisu zdravstvena i mirovinska potrošnja, iako se nekada preklapaju.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (10 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O RODILJNIM I RODITELJSKIM POTPORAMA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.