Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o humanitarnoj pomoći, prvo čitanje, P. Z. E. br. 826

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 59. sjednici održanoj 17. travnja 2015. raspravljao je o Prijedlogu zakona o humanitarnoj pomoći koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. travnja 2015.

 Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
 Predstavnica predlagatelja u uvodnom je dijelu naglasila da se predloženim Zakonom stavlja izvan snage Zakon o humanitarnoj pomoći, donesen 2010. (NN 128/2010.) te se istim uklanjanju nedostaci trenutačno važećeg zakona koji su se pojavili u ovih pet godina provedbe. Zakonski prijedlog predviđa razlikovanje stalnih skupljača humanitarnih pomoći od organizatora humanitarnih akcija, kao vremenski ograničenih akcija usmjerenih na prikupljanje humanitarne pomoći za određenog korisnika, odnosno korisnike ili za definiranu svrhu.

 Definiraju se jasniji uvjeti za dobivanje rješenja za stalno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći, uvodi se razvrstavanje humanitarnih akcija, a Zakonom se prvi put regulira postupanje neutrošenim financijskim sredstvima prikupljenima u humanitarnim akcijama tako da je organizator humanitarne akcije dužan neutrošena sredstava zadržati na računu te uplatiti na račun prve sljedeće humanitarne akcije koja je odobrena s istom oznakom vrste (npr. liječenje djece, nabava ortopedskih pomagala, nabava medicinskih uređaja i sl.). 

 U raspravi članovi Odbora pohvalili su zakonske odredbe koje prvi put reguliraju povrat nenamjenski utrošenih sredstava prikupljenih u humanitarnoj akciji, kao i činjenicu da se ujedno pojačavaju mehanizmi kontrole prikupljanja i pružanja humanitarne pomoći, odnosno da se proširuje opseg prekršajnih odredbi. S tim u vezi, u raspravi je zatraženo objašnjenje povrata nenamjenski utrošenih sredstava jer prema odredbama važećeg zakona to nije bilo moguće, s obzirom na to da nije bilo jasno tko može i kako pokretati postupke za povrat tih sredstava zbog činjenice da ta sredstva nisu u vlasništvu ni korisnika ni organizatora, već svih građana koji su sredstva donirali. Novim zakonskim prijedlogom vratit će se povjerenje građana u humanitarne akcije i jamčiti im da će njihov donirani novac biti potrošen za namjenu koja ih je nagnala na empatiju i humanost, suglasni su članovi Odbora.

 Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8 glasova „za“, 2 „suzdržana“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje zaključka

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o humanitarnoj pomoći 

2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izraženi u raspravi dostavit će se predlagatelju  da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

 Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika doc. dr. sc. Željka Jovanovića, dr. med., mr. oec., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK  ODBORA
doc.dr.sc. Željko Jovanović, dr.med., mr.oec.