Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, prvo čitanje, P. Z. br. 612

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 42. sjednici održanoj 7. veljače  2014. raspravljao je o Prijedlogu zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 30. siječnja 2014. Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179.Poslovnika Hrvatskoga sabora.
 
Predstavnica predlagatelja u uvodnom je dijelu istaknula potrebu poboljšanja dosadašnjeg zakonodavnog okvira zaštite osoba s duševnim smetnjama i njegova usklađivanja sa Zakonom o kaznenom postupku i međunarodnim dokumentima, posebice s Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i dostojanstva ljudskog bića u pogledu primjene biologije i medicine, UN-ovom Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom te praksom Europskog suda za ljudska prava. 

U raspravi članovi Odbora podržali su nova zakonodavna rješenja s obzirom na postojeći Zakon koja propisuju snažnije kontrolne mehanizme u vezi s prisilnim smještajem u psihijatrijske ustanove, kao i stavljanje pod sudsku kontrolu odluke o smještaju osoba s duševnim smetnjama koje nisu sposobne dati pristanak. S takvim rješenjima složila se i pučka pravobraniteljica i predstavnik udruge za društvenu afirmaciju osoba s duševnim smetnjama, ističući potrebu pristupa osobama s duševnim smetnjama s osnove ljudskih prava, a ne s medicinskog aspekta. Najviše pozornosti tijekom rasprave posvećeno je dijelu koji se odnosi na posebne medicinske postupke i biomedicinska istraživanja, posebice uvjetima za određivanje elektrokonvulzivnog liječenja. Premda su uvjeti za određivanje elektrokonvulzivnog liječenja u Prijedlogu zakona prošireni i sužene su mogućnosti primjene do krajnjih granica, a takvo je  liječenje inicirano samo u stanjima teških depresija, pojedini članovi Odbora smatrali su da bi takav pristup liječenju trebalo potpuno napustiti.
 
U raspravi su pohvaljena zakonodavna rješenja po kojima osobe s duševnim smetnjama sudjeluju u sudskim postupcima, pohvaljena je propisana specijalizacija sudaca, uvođenje obveznog psihijatrijskog liječenja na slobodi zbog važnosti rehabilitacije i resocijalizacije osoba (tendencija deinstitucionalizacije ustanova), pohvaljene su odredbe koje posebnu pozornost obraćaju zaštiti djece s duševnim smetnjama te odredba čl. 5. prema kojoj se sredstva za troškove prisilnog smještaja u psihijatrijskoj ustanovi neubrojivih osoba osiguravaju u državnom proračunu. Tijekom rasprave posebno je razmotreno uvođenje mogućnosti da svaka osoba unaprijed, u očekivanju pogoršanja zdravlja, odredi osobu od povjerenja koja će za nju donositi odluke o liječenju kada ona sama ne bude mogla donositi takve odluke - obvezujuća izjava. Pojedini članovi Odbora izrazili su bojazan od zlouporabe takvih rješenja te smatraju da je potrebno osigurati postupak opoziva obvezujuće izjave, kao i dobro razmotriti mehanizme sudske zaštite. 

Nakon rasprave članovi Odbora jednoglasno su (8 glasova „za) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

zaključak

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Romanu Jerković, predsjednicu Odbora.

 

PREDSJEDNICA  ODBORA

Romana Jerković