Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, prvo čitanje, P.Z. br. 815

16.01.2020.

Odbor  za zdravstvo i socijalnu  politiku na svojoj 83. sjednici Odbora održanoj 16. siječnja 2020. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, prvo čitanje, P.Z. br. 815, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. prosinca 2019. 

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim zakonskim prijedlogom poduzimaju dodatni napori u smjeru Nacionalnog programa reformi Vlade RH koji predviđa povećanje iznosa limita novčanih naknada za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta iz Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama. Programom je definirana potreba da se izravnim i neizravnim mjerama populacijske politike utječe na porast nataliteta, s dugoročnim ciljem uravnoteženja dobne strukture i održanja prostorne ravnoteže stanovništva u smjeru povećanja udjela mlađeg stanovništva. Sukladno navedenom, predlaže se povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene i samozaposlene roditelje, sa 120 % proračunske osnovice mjesečno (dosadašnji limit od 3.991,20 kuna) na 170 % proračunske osnovice (5.654,20 kuna) za prvih šest mjeseci ako to pravo koristi jedan roditelj, ili prvih osam mjeseci ako to pravo koriste oba roditelja. U skladu s povećanjem iznosa navedenog prava potrebno je na istovjetan način obuhvatiti i korištenje prava na roditeljski dopust za slučaj smrti djeteta zaposlene ili samozaposlene majke iz članka 17. važećeg Zakona te se predlaže povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se prema važećem Zakonu (članak 24. stavak 5.) isplaćuje u punom iznosu osnovice za naknadu plaće (100 % osnovice za naknadu plaće), ali ne može za puno radno vrijeme iznositi više od 120 % proračunske osnovice (3.991,20 kuna).
Ovim izmjenama i dopunama Hrvatska se svrstava u red zemalja koje su u ovom dijelu potpora natprosječne te zbog punog iznosa naknade za prvih šest mjeseci spada u sam europski vrh. Ova mjera je važan demografski iskorak koji bi trebao doprinijeti ostvarivanju pozitivnog demografskog okruženja. Također, ove izmjene i dopune će pridonijet i tomu da će više od 60 posto rodilja ostvariti punu plaću. 
Tijekom rasprave članovi Odbora izrazili su zadovoljstvo predloženim izmjenama Zakona jer će se njima poboljšati uvjeti za majke rodilje koje će imati bolju financijsku potporu za vrijeme rodiljinog odnosno roditeljskog dopusta.


Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (7 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje zaključka

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama

2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju  da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.


    Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.                                                
                                                                   

PREDSJEDNICA  ODBORA
 
                                                                                         doc. dr. sc.  Ines Strenja, dr. med.