Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 67. sjednici održanoj 20. ožujka 2019. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija, prvo čitanje, P.Z.E. br. 598, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. ožujka 2019.
Odbor je o Zakonu raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom dijelu predstavnica predlagatelja istaknula je kako se izradi ovog Prijedloga zakona pristupilo zbog usklađivanja s Direktivom 2013/55/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 20. studenoga 2013. godine o izmjeni Direktive 2005/36/EZ o priznavanju stručnih kvalifikacija i Uredbe (EU) br. 1024/2012 o administrativnoj suradnji putem Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta ("Uredba IMI"), (u daljnjem tekstu: Direktiva). Izmjene će pridonijeti kvalitetnijem sustavu reguliranih profesija te jasnijim i jednostavnijim postupcima priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, posebice izdavanja Europske profesionalne kartice koja je elektronički postupak priznavanja inozemnih kvalifikacija u pet odabranih profesija na razini EU. Kako je predlagateljica istaknula, najvažniji rezultat izmjena zakona je olakšan pristup tržištu rada kroz jednostavnije procedure registracije inozemnih pružatelja usluga u državi domaćinu te olakšana procedura priznavanja djelomičnog pristupa profesiji kad osoba ispunjava propisane uvjete. Sve izmjene Zakona odnose se na usklađivanje s Direktivom, kojoj je cilj inozemnom nositelju stručne kvalifikacije omogućiti obavljanje profesije i pružanje usluga pod jednakim uvjetima kao i domaćim stručnjacima.
Članovi Odbora u raspravi su podržali donošenje ovih izmjena, pogotovo u dijelu kojima se olakšava pristup tržištu rada na način da su provjere poznavanja hrvatskog jezika dopuštene u profesijama koje rade s pacijentima te utječu na njihovo zdravlje i sigurnost. Istaknuta je nužnost razumijevanja i znanja stručne terminologije koja je neophodna u radu profesionalnih djelatnosti koje se namjeravaju obavljati. Također je istaknut problem priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija stečenih u trećim zemljama te s tim u vezi dugotrajnost u rješavanju istih od strane nadležnih tijela (komora) i Ministarstva zdravstva, što bi se svakako trebalo ubrzati. U raspravi, članovi Odbora istaknuli su nicanje upitnih tzv. instant vikend studija, veleučilišta i visokih škola kao problem koji će se u budućnosti sve više produbljivati. Izrazili su bojazan da će se njihovi „copy & paste“ programi automatski priznavati jer više neće biti razlike u satnicama.
Kao izuzetno značajan a do sada neriješen problem izdvojili su potrebu izrade potpuno nove sistematizacije poslova u zdravstvu, jer kao što su naglasili, sada u sustavu zdravstva nema kvalitetne raspodjele, već imamo medicinske sestre sa srednjom školom, stručne prvostupnice, sveučilišne prvostupnice, diplomirane medicinske sestre, magistre sestrinstva te doktorice sestrinstva, a sve oni rade isti posao za koji ne postoji razlika u plaći. Zbog svega navedenog postoji i manjak od 12 tisuća sestara i tehničara u zdravstvu, istaknuto je na kraju rasprave.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (11 „za“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje
zaključka
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja, dr. med.