Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti, prvo čitanje, P.Z. br. 552

24.01.2019.

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 63. sjednici Odbora, održanoj 24. siječnja 2019., raspravljao je o Prijedlogu zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti, prvo čitanje P.Z. br. 552, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2018. 

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnica predlagatelja u uvodnom je dijelu istaknula da se donošenjem Zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti prvi put u Republici Hrvatskoj zakonski regulira socijalnopedagoška djelatnost definiranjem poslova iz djelatnosti socijalne pedagogije u skladu sa suvremenim znanstvenim postavkama, uređuju se uvjeti za obavljanje i prestanak obavljanja djelatnosti, prava i obveze stručnog usavršavanja i organizacija obavljanja djelatnosti, kao i osnivanje i definiranje javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih pedagoga. Donošenjem Zakona osigurat će se potrebna razina stručnih kompetencija osoba koje obavljaju socijalnopedagošku djelatnost i stvoriti preduvjeti za poboljšanje njezine kvalitete.

U raspravi, prisutni su pohvalili zakonsko uređenje ovog područja, pogotovo stoga jer se jasno definiraju pojmovi koji čine sadržaj socijalnopedagoške djelatnosti, kao i postupci priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, što će svakako utjecati na zapošljavanje osoba koje obavljaju socijalnopedagošku djelatnost.

Socijalnopedagoška djelatnost obuhvaća široko društveno djelovanje primarno u području socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, zdravstva, unutarnjih poslova, pravosuđa i znanosti, a korisnici ove djelatnosti osjetljiva su i delikatna populacija koja zahtijeva poseban rad i posebne socijalnopedagoške intervencije u području procjene, prevencije, rane intervencije, tretmana, savjetovanja, socijalnog uključivanja i drugih postupaka. Stoga je činjenica da u Hrvatskoj ima oko 1800 socijalnih pedagoga kojima do sada nije bila regulirana djelatnost, na neki način pridonosila njihovu osjećaju diskriminiranosti, istaknuto je u raspravi. 

Zakonskim Prijedlogom jamči se kvalitetna razina usluge ove profesije unaprjeđivanjem psihosocijalnog funkcioniranja što će ujedno poboljšati i kvalitetu života pojedinaca i skupina, odnosno korisnika, a eventualno uočeni nedostatci u zakonskom okviru otklonit će se do drugog čitanja, zaključeno je na kraju rasprave.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (10 „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje 
zaključka

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti

2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.       

PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja, dr. med.