Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 39. sjednici, održanoj 28. veljače 2018., raspravljao je o Prijedlogu zakona o korištenju psa pomagača i terapijskog psa, P.Z. br. 221, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 27. listopada 2017..
Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, klasa:022-03/17-12/74, urbroj:50301-25/27-17-7 od 1. prosinca 2017..
U uvodnom obrazloženju predlagatelj je objasnio kako bi se Prijedlogom zakona na bolji način uredilo područje korištenja pasa pomagača i terapijskih pasa koje je sada uređeno Zakonom o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča iz 1998. godine. Navedenim Zakonom uređeno je pravo slijepe osobe sa psom vodičem na korištenje prijevoznih sredstava i slobodan pristup na javna mjesta, ali ne i njezino pravo zadržavanja, tj. boravka na spomenutim mjestima, što u provedbi zakona dovodi do znatnih problema. U predloženom zakonskom Prijedlogu isto bi se bolje definiralo, proširio bi se krug korisnika usluge, propisalo tko još može obavljati djelatnost, kao i uvjeti za obavljanje djelatnosti uzgoja, socijalizacije i školovanja pasa pomagača i terapijskih pasa, što je do sada mogla jedino Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Prijedlogom zakona ujedno bi se i definirale vrste pasa koji se koriste za pomoć korisnicima, osobe koje na ostale načine sudjeluju u školovanju, edukaciji i korištenju pasa pomagača te njihov položaj, prava i obveze.
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku obrazložila je mišljenje Vlade RH u kojemu se predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati predloženi Prijedlog zakona s obzirom na to da je trenutačno u postupku izrade Nacrt prijedloga zakona. Zakonski prijedlog koji je dostavio Klub zastupnika SDP-a u stvari je preslika Nacrta prijedloga čiji je stručni nositelj izrade, s manjim izmjenama, resorno Ministarstvo. Nakon usuglašavanja, s obzirom na opseg i sadržaj dobivenih primjedbi, Ministarstvo će ponoviti postupak savjetovanja s javnošću, istaknula je ministrica.
Članovi Odbora u raspravi su postavili pitanje suglasja Prijedloga zakona u odnosu na predlagatelje (Vladu RH i Klub zastupnika SDP-a), slažući se s potrebom što skorijeg donošenja Zakona koji bi na odgovarajući način uredio ovo područje.
Nakon provedene rasprave Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku većinom glasova dva (2) glasa „suzdržana“ i pet (5) glasova „protiv“ nije podržao donošenje ZAKONA O KORIŠTENJU PSA POMAGAČA I TERAPIJSKOG PSA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.