Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora raspravio je na svojoj 24. sjednici održanoj 17. lipnja 2009. godine Konačni prijedlog zakona o vodama, P.Z.E. br. 214, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2009. godine.
Odbor za zaštitu okoliša temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskog sabora raspravio je Konačni prijedlog zakona o vodama kao zainteresirano radno tijelo.
S obzirom da je na dnevnom redu sljedeća točka bila Konačni prijedlog zakona o financiranju vodnog gospodarstva (P.Z.E. br. 204) rasprava o tim točkama dnevnoga reda provedena je objedinjeno. Prethodno su, na 23. sjednici odbora, članovima Odbora, a u međuvremenu prije održavanja 24. sjednice Odbora i predstavnicima Ministarstva, dostavljene primjedbe na Konačni prijedlog zakona o vodama od strane nevladine udruge Zelena akcija, Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije, Hrvatskih voda i drugih.
U uvodnom obrazloženju oba zakonska prijedloga Zdravko Krmek, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva (MRRŠIVG), kao predstavnik predlagatelja, dao je kratki pregled stanja te opisao novine koje donosi predloženi Konačni prijedlog zakona o vodama napominjući da je veliki broj primjedbi zaprimljen tijekom prvog čitanja ugrađen je u Konačni prijedlog zakona. Pri tome je naglasio da je o Konačnom prijedlogu zakona održana široka javna rasprava u kojoj su sudjelovali: Zajednica gradova i županija, Hrvatska udruga poslodavaca, Grupacija komunalnih poduzeća i Gospodarsko-socijalno vijeće te da je tijekom javne rasprave dobio potporu navedenih.
Konačni prijedlog zakona o vodama dodatno osigurava da nitko ne može doći u vlasništvo izvorišta vode, odnosno javnog vodnog dobra kroz odredbu da I. zona sanitarne zaštite voda također odredbama novog Zakona postaje javno vodno dobro, dok kontrola nad eksploatacijom mineralnih sirovima odredbama ovog zakona postaje transparentna.
Konačnim prijedlogom zakona je riješeno i pitanje komunalne infrastrukture za odvodnju otpadnih voda na način da nitko ne može doći u posjed kanalizacijske mreže.
Nadalje, Konačni prijedlog zakona o vodama usklađen je sa Zakonom o koncesijama s time da je osigurano da se putem koncesije ne može doći u posjed javnog vodnog dobra.
Konačni prijedlog zakona o vodama u potpunosti je usklađen s Okvirnom direktivom o vodama 2000/60/EZ, te nizom drugih direktiva i propisa koje uređuju gospodarenje vodama i njihovu zaštitu.
Predsjednica Odbora ispričala je izostanak predstavnika Hrvatskih voda iz razlog što isti navode da nisu sudjelovali u izradi Konačnog prijedloga zakona a svakako su trebali biti uključeni kao i povjerenstvo koje je imenovano za izradu navedenog zakona. Također je istaknula da se Udruga za zaštitu okoliša Equilibrium koja je sudjelovala u izradi Konačnog prijedloga zakona, nažalost nije odazvala pozivu odbora da sudjeluju na sjednici pa njihova pojašnjenja o pojedinim člancima zakona nećemo imati priliku dobiti.
U nastavku rasprave, uz podržavanje dospjelih prijedloga i sugestija, predloženo je da se vode općenito proglase i nacionalnim dobrom. Postavljeno je pitanje zašto se nije išlo u postupak izrade potpuno novog zakona s obzirom na to da se Konačni prijedlog zakona dosta razlikuje od prijedloga u prvom čitanja, s obzirom na obimnost primjedbi te potrebu provođenja šire javne rasprave o tako značajnom zakonu koja je prema riječima predstavnika Zelene akcije izostala. Predlagatelju je zamjereno i to da Konačni prijedlog zakona sužava nadležnost Okvirne direktive o vodama s obzirom da se ista odnosi na cijeli okoliš. Postavljeno je i pitanje koncesija na višenamjenskim akumulacijama te određivanja biološkog minimuma protoka vode potrebnog za očuvanje vodenog ekosustava nizvodno od tih akumulacija.
U odgovoru na postavljena pitanja predstavnik predlagatelja pojasnio je dodatne mjere zaštite upisivanjem javnog vodnog dobra u katastar i zemljišne knjige čime se sprječava raspolaganje tim dobrom. Napomenuo je da Konačni prijedlog zakona ima izmijenjeni redoslijed članaka, ali da je pri tome sadržaj ostao isti u odnosu na prijedlog iz prvog čitanja. Ponovio je da je provedena široka javna rasprava o Konačnom prijedlogu zakona na kojoj je dobiveno dosta korisnih informacija i prijedloga koji su ugrađeni u Konačni prijedlog zakona, te da je zakon podržan od strane HUP-a i Odbora za regionalni razvoj šumarstvo i vodno gospodarstvo (kao matičnog radnog tijela) uz nekoliko usuglašenih amandmana. Primjedbe na zakon dale su i Hrvatske vode. Istaknuo je pomoć europske komisije i sudjelovanje stranih konzultanata, drugih ministarstava u izradi zakona te sudjelovanje Udruge za zaštitu okoliša Equilibrium kao nevladine organizacije u zaštiti okoliša. U odgovoru na pitanje o višenamjenskim akumulacijama istaknuo je da usklađivanjem Konačnog prijedloga zakona s Zakonom o koncesijama osigurano da koncesijom nije moguće doći u vlasništvo vodnog dobra. Određivanje biološkog minimuma protoka bit će provedeno podzakonskim aktima kroz Uredbu o korištenju voda te je pritom pozvao i Zelenu akciju u radnu grupu za izradu tog podzakonskog akta.
Na završetku rasprave napomenuta je i važnost sudjelovanja u javnoj raspravi nevladinih udruga koje se bave zaštitom okoliša te je prigovoreno da udrugu, za koju se navodi da je sudjelovala u izradi Konačnog prijedloga zakona, nije bilo moguće kontaktirati redovnim putem. Jednako tako prigovoreno je da se povjerenstvo, koje je imenovano nakon prvog čitanja zakona, više nije sastajalo. S obzirom na različita mišljenja iskazana u raspravi primijećeno je nepostojanje dovoljne komunikacije između zainteresiranih strana što se više ne bi smjelo ponoviti.
Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša jednoglasno je (s 9 glasova „za“) zaključio sljedeće:
Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora razmotrio je Konačni prijedlog zakona o vodama na svojoj 24. sjednici održanoj 17. lipnja 2009. godine, no zbog velikog broja pristiglih primjedbi Odbor predlaže Hrvatskome saboru da se odgodi rasprava o Konačnom prijedlogu zakona o vodama dok se predlagatelj ne očituje o pristiglim primjedbama.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor za zaštitu okoliša odredio Marijanu Petir je, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir