Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 8. sjednici održanoj 17. prosinca 2020. godine, Izvješće s rasprave o Stajalištu Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija - Novi akcijski plan za kružno gospodarstvo: Za čišću i konkurentniju Europu COM (2020) 98 koji je predsjednici Odbora za zaštitu okoliša i prirode dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 24. studenog 2020. godine.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo kako je Europska Komisija 11. ožujka 2020. godine donijela novi Akcijski plan za kružno gospodarstvo, koji predstavlja novi plan EU-a za održivi rast te čini jednu od glavnih sastavnica europskog zelenog plana donesenog 11. prosinca 2019. godine. U daljnjem izlaganju naglašeno je da kružno gospodarstvo ima ključnu ulogu u ostvarenju ambicioznog cilja pretvaranja Europe u klimatski neutralni kontinent do 2050. godine. Isto tako cilj je prilagoditi gospodarstvo zelenoj budućnosti, ojačati konkurentnost uz istovremenu zaštitu okoliša i dati nova prava potrošačima. Da bi se navedeno lakše ostvarilo potrebno je aktivnosti i mjere razvijat kroz suradnju s poslovnom zajednicom, potrošačima i drugim dionicima. Procjenjuje se da se primjenom načela kružnoga gospodarstva u gospodarstvu EU-a može ostvariti povećanje BDP-a od dodatnih 0,5 % do 2030., čime bi se stvorilo oko 700 000 novih radnih mjesta. Akcijski plan za kružno gospodarstvo predviđa preko 30 mjera, od kojih se 16 odnosi na zakonodavne inicijative, planirane u razdoblju od kraja 2020. do 2022.
Republika Hrvatska pozdravlja donošenje Akcijskog plan za kružno gospodarstvo kao jednu od važnih inicijativa europskog zelenog plana. Isto tako smatra da će koncept kružnog gospodarstva poboljšati način na koji se mogu zadovoljiti funkcionalne potrebe društva uz korištenje manje sirovinskih materijala, promjenom načina proizvodnje i upotrebe proizvoda, ali i promjenom navika potrošača a sve u svrhu smanjenja emisija stakleničkih plinova. Nadalje Republika Hrvatska smatra da će stavljanje kružnog gospodarstva u srž gospodarskog oporavka EU-a pomoći u izgradnji otpornijeg gospodarstva kako EU-a tako i država članica a to će stvoriti nove ekonomske mogućnosti i pomoći u ispunjavanju klimatskih ciljeva.
U raspravi je izraženo mišljenje da je Akcijski plan za kružno gospodarstvo usko povezan s politikom gospodarenja otpadom, pa se postavlja pitanje kako će Republika Hrvatska napraviti iskorak da iz otpada stvori sirovine koju će uspješno plasirati na tržištu i kasnije ugraditi u proizvode. Postavljeno je također pitanje koji su planovi Republika Hrvatska učiniti po pitanju Plana za gospodarenje otpadom. predstavnik ministarstva gospodarstva i održivog razvoja odgovorio je da je gospodarenje otpadom jako kompleksno pitanje, te da Plan gospodarenja otpadom ostaje aktualan još dvije godine, odnosno do 2022. godine, jer je to načelo stabilnosti politike, a nakon toga će se planirati novi Plan gospodarenja otpadom koji će biti u skladu s Akcijskim planom za kružno gospodarstvo.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, jednoglasno/većinom glasova (10 glasova „za“) odlučio predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora slijedeće
MIŠLJENJE
Podržava se stajalište Republike Hrvatske o Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija - Novi akcijski plan za kružno gospodarstvo: Za čišću i konkurentniju Europu COM (2020) 98
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Sandru Benčić, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Sandra Benčić