Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 8. sjednici održanoj 17. prosinca 2020. godine, Izvješće s rasprave o Stajalištu Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija - Povećanje klimatskih ambicija Europe za 2030. - Ulaganje u klimatski neutralnu budućnost za dobrobit naših građana COM (2020) koji je Odboru za zaštitu okoliša i prirode dostavio Odbor za europske poslove aktom od 4. prosinca 2020. godine.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da Europska komisija objavila ovu Komunikaciju i dubinsku analizu za povećanje cilja smanjenja emisija stakleničkih plinova na razini Europske unije od 55% za 2020. u odnosu na 1990. godinu. Komisija je ujedno 17.9.2020. godine objavila Izmijenjeni prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju okvira za postizanje klimatske neutralnosti i o izmjeni Uredbe (EU) 2018/1999 ( Europski propis o klimi). U ovaj prijedlog izmijenjenog Europskog propisa o klimi ugrađen je cilj od najmanje 55% smanjenja emisija za 2030. godinu. Da bi se ovi ambiciozni ciljevi ispunili potrebno je definirati mjere u svim sektorima gospodarstva, potrebno je pokretanje revizije postojećih sektorskih zakonodavnih instrumenata čije će prijedloge Komisija predstaviti do lipnja 2021., te proširiti EU ETS-a na cestovni prijevoz i zgradarstvo (pomorstvo, zrakoplovstvo ). U nastavku izlaganja predstavnik predlagatelja je istaknuo da Republika Hrvatska podržava prijedlog povećanja cilja EU na najmanje 55% do 2030.godine. Isto tako naglašeno je da Republika Hrvatska podržava da se taj cilj , kao i cilj klimatske neutralnosti do 2050. godine, ugradi u zakonodavni okvir EU-a putem Europskog propisa o klimi. Važno je napomenuti da će ključnu ulogu odigrati energetski sektor obzirom da 75% emisija stakleničkih plinova u EU potječe iz energetskog sektora. Nadalje tijekom uvodnog izlaganja naglašeno je da je Republika Hrvatska stava da je za postizanje cilja od najmanje 55% do 2030. godine ključno da Komisija predstavi raspodjelu napora postizanja toga cilja na države članice kako bi one mogle identificirati nacionalne mogućnosti i uvjete, uzimajući u obzir svoje polazne točke.
U raspravi koja je uslijedila izraženo je mišljenje da se premalo govori o tome koje se sve prilike otvaraju, osiguravanjem pravedne i uključive tranzicije prema klimatskoj neutralnosti. Isto tako naglašeno je da će se zelena i digitalna tranzicija ostvariti prelaskom na čistu energiju, poticanjem zelenih ulaganja, dekarbonizacijom zgrada, jačanjem samodostatnosti u proizvodnji hrane i razvojem biogospodarstva u cjelini.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, jednoglasno (10 glasova „za“) odlučio predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće
MIŠLJENJE
Podržava se stajalište Republike Hrvatske o Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija - Povećanje klimatskih ambicija Europe za 2030. - Ulaganje u klimatski neutralnu budućnost za dobrobit naših građana COM (2020) 562
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Sandru Benčić, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Sandra Benčić