Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i Prijedlogu godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 69. sjednici održanoj 10. lipnja 2015. godine, Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i Prijedlog godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2015. godine.

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predložene Godišnje izvještaje kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju pomoćnik ministra financija naznačio je da su tijekom 2014. godine zabilježena pozitivna kretanja u industrijskoj proizvodnji i izvozu, da je pojačana potrošnja te ostvarena izvanredna turistička sezona. U takvom makroekonomskom okruženju ostvareni su ukupni prihodi državnog proračuna u iznosu od 114,7 milijardi kuna odnosno ukupni rashodi u iznosu 127,5 milijardi kuna, pri čemu su rashodi za zaposlene smanjeni za 214 milijuna kuna, a materijalni rashodi za 415 milijuna kuna u odnosu na 2013. godinu. U skladu s ostvarenim prihodima i izvršenim rashodima ukupni manjak državnog proračuna iznosi 12,8 milijardi kuna odnosno 3,9% BDP-a, a uzme li se u obzir manjak izvanproračunskih korisnika državnog proračuna te manjak jedinica lokalne države, ukupni manjak proračuna konsolidirane opće države ostvaren je u iznosu od 13,5 milijardi kuna ili 4,1% BDP-a. 

Zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode obrazložio je da je za razdjel Ministarstvo zaštite okoliša i prirode od ukupno planiranih 472.803.196,00 kuna izvršeno 434.655.346,18 kuna tj. 91,93% plana. Pojašnjeno je da je do odstupanja došlo većim dijelom uslijed dinamike provedbe projekata u sklopu pozicije Operativni program Okoliš, prioritet 1 i 3 za koju je od planiranih 171,6 milijuna kuna izvršeno 139,8 milijuna kuna odnosno 81,48% plana. Detaljnije je obrazloženo kako za ŽCGO Marišćina zbog nedostataka u popratnoj dokumentaciji nije izvršeno završno plaćanje za tehničku pomoć te je prebačeno za 2015. godinu. Za sanaciju odlagališta Filipovića (Grad Osijek) do kraja 2014. nije bilo plaćanja s obzirom da zbog žalbe u postupku ugovaranja nije potpisan ugovor za nadzor te se sredstva planiraju trošiti u 2015. godini. Za sanaciju odlagališta Stara ciglana (Općina Semeljci) od planiranih plaćanja izvršeno je avansno plaćanje za tehničku pomoć, a planirana plaćanja po ugovoru za nadzor nisu izvršena te su prebačena u 2015. godinu.

Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost istaknuo je da je od planiranih 1.431.000.000 kn izvršeno 1.333.111.112 kn tj. 93,16% plana. Od navedenog ukupnog iznosa za Administrativno upravljanje i opremanje izvršeno je 62,6 milijuna kuna što čini 4,7% ukupnih rashoda, za Programe i projekte zaštite okoliša od planiranih 532,0 milijuna kuna izvršeno je 476,7 milijuna kuna odnosno 89,60% plana, za Programe i projekte energetske učinkovitosti izvršeno je 171,0 milijuna kuna odnosno 1,33% više od plana dok je za Programe i projekte za postupanje s posebnim kategorijama otpada izvršeno 622,7 milijuna kuna odnosno 94,36% plana.

V.d. ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša naglasio je da je od planiranih 31.468.100,00 kuna izvršeno 16.323.612,52 kuna tj. 51,87% plana. Naglasio je da sredstva pomoći od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost čine gotovo 50% ukupnog proračuna Agencije za 2014. godinu i da je zabilježena realizacija ovih sredstva od svega 14% plana. Pojašnjeno je kako su razlozi slabe realizacije planiranih i odobrenih sredstava od strane Fonda spora proceduralna provedba nadmetanja u javnoj nabavi, a što je posljedično dovelo do slabog ugovaranja u 2014. godini. Također je istaknuto da je Agencija imala i problema s kadrovskom fluktuacijom.

Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi na Odboru izražena su oprečna stajališta u svezi izvršenja Državnog proračuna za 2014. godinu. S jedne strane istaknuto je da su Ministarstvo zaštite okoliša i prirode te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uspjeli u znatnom postotku realizirati svoje programe i da su upravo oni tvorci najaktivnijih programa na tržištu, posebice u dijelu energetske učinkovitosti. U tom smislu izraženo je zadovoljstvo realizacijom državnog proračuna u dijelu koji se odnosi na zaštitu okoliša i prirode.

S druge strane upozoreno je da se zakazalo na realizaciji projekata izgradnje centara za gospodarenje otpadom u sklopu Operativnog programa Okoliš, koji predstavljaju financijski najvažnije projekte u području zaštite okoliša. Stoga su Ministarstvo i Fond pozvani na ubrzavanje aktivnosti na njihovoj realizaciji. Upravo imajući u vidu važnost ovih projekata i uspostavljanja integriranog sustava gospodarenja otpadom sukladno preuzetim obvezama iz poglavlja 27. Okoliš, Odbor je planirao još u siječnju ove godine provesti tematsku raspravu o  dinamici realizacije projekata izgradnje centara za gospodarenje otpadom i uspostavi integriranog sustava gospodarenja otpadom. Međutim, unatoč upućivanim požurnicama, Odbor do današnjeg dana nije primio traženo Izvješće. Stoga je Ministarstvo pozvano da u što kraćem roku dostavi Odboru navedeno Izvješće. Također je istaknuto da se o dobroj realizaciji proračunskih sredstava za zaštitu okoliša i prirode ne može govoriti u situaciji kada Agencija za zaštitu okoliša nije izvršila gotovo 50% planiranih sredstava. 
 
Upozoreno je na nepouzdanost izraženog podatka o deficitu od 4,1% BDP-a, na što je ukazala i revizija Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna. Naime, postavlja se pitanje primijenjene metodologije i neuključivanja svih rashoda u izračun deficita budući da prema metodologiji Eurostata deficit proračuna za 2014. iznosi 5,7% BDP-a. Napomenuto je da nepouzdanost izraženog deficita upućuje na netransparentnost u vođenju javnih financija.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (4 glasova „za“, 3 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru  donošenje

GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU

i sljedećih odluka:
- Odluke o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu;

GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O PRIMJENI FISKALNIH PRAVILA ZA 2014. GODINU

 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića,  predsjednika Odbora. 

               PREDSJEDNIK ODBORA  
                                                                                              Branko Bačić, dipl.ing.