Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 12. sjednici održanoj 16. listopada 2012. godine, Prijedlog zakona o energiji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeni Konačni prijedlog zakona kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da donošenje ovoga Zakona proizlazi iz potrebe potpunog usklađenja sa Direktivama Europske unije, odnosno trećim paketom energetskih propisa Europske unije. Reforma energetskog sektora u Republici Hrvatskoj započela je u srpnju 2001. godine te se ocjenjuje da će donošenje ovoga zakona pridonijeti stvaranju sveobuhvatnog i kvalitetnijeg zakonskog okvira za ostale zakone i podzakonske propise u području energetike Republike Hrvatske. Predloženim zakonom prenosi se donošenje tarifnih stavki u tarifnim sustavima, odnosne donošenje cijene ili tarife prema metodologijama s Vlade Republike Hrvatske na Hrvatsku energetsku regulatornu agenciju, ukida se kategorija povlaštenih i tarifnih kupaca u sektorima električne energije i plina, uvodi se kategorija krajnji kupci pod posebnom zaštitom (zaštićeni i ugroženi kupac). Donošenjem ovoga Zakona uvodi se sustav jamstva podrijetla električne energije čime će se stvoriti pretpostavke za usklađivanje s Direktivom 2009/28/EC o promociji korištenja obnovljivih izvora energije. Između ostalog stvaraju se i pretpostavke za donošenje programa implementacije naprednih mjernih uređaja.
Sjednici Odbora nazočili su i predstavnici Zelene akcije koji su u kratkom izlaganju naglasili da javna rasprava o predloženom zakonu nije omogućila puno sudjelovanje zainteresirane javnosti budući da je započela sredinom kolovoza te je trajala samo zakonski minimalno propisanih trideset dana. U tom smislu ne podržavaju donošenje Zakona po hitnom postupku. Mišljenja su da Zakon ne uspijeva dati jasnu podjelu odgovornosti između institucija Vlade RH i tržišta pri čemu posebno upitnim smatraju u obrazloženju zakona navedeno da se za osiguranje redovite opskrbe energijom Republike Hrvatske odgovornim smatra tržište. Iznijeta je potreba za što skorijim osnivanjem Agencije za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije te naglašeno kako se ovim Zakonom njezino osnivanje navodi samo kao mogućnost. Ocjenjuju da je Zakon trebalo ujedno sadržavati odredbe iz kojih bi bilo detaljnije regulirano pitanje uključivanja zainteresirane javnosti, primjerice u procesu izrade Strategije energetskog razvoja i sl.
U raspravi na Odboru istaknuta je važnost usklađivanja hrvatskog energetskog sektora i energetskog zakonodavstva s trećim paketom energetskih propisa Europske unije, ali je i ukazano na moguće posljedice za standard građana novog zakonskog rješenja kojim se donošenje tarifnih stavki u tarifnih sustavima prenosi s Vlade RH na Hrvatsku energetsku regulatornu agenciju.
Izraženo je stajalište kako provođenje javne rasprave, najvećim dijelom tijekom mjeseca kolovoza, nije bio izbor termina koji bi u najvećoj mjeri osigurao sudjelovanje zainteresirane javnosti.
Iznijeto je mišljenje da je uz Prijedlog zakona o energiji u saborsku proceduru donošenja Vlada Republike Hrvatske trebala istovremeno uputiti i zakon kojim bi regulirala osnivanje i djelatnost nacionalne agencije za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije. Tim više što su za osnivanje ove Agencije planirana sredstva u Državnom proračunu za 2012. godinu u razdjelu Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja u iznosu 2,2 milijuna kuna.
Ukazano je na neusklađenost sa Zakonom o prostornom uređenju i gradnji (»Narodne novine«, br. 76/07., 38/09., 55/11., 90/11. i 50/12.) odredbe članka 4. stavka 1. kojom se predlaže da su lokacije za izgradnju energetskih objekata koje su istražene i upisane u državnim prostornim planovima od interesa za Republiku Hrvatsku.
Predstavnica predlagatelja obrazložila je razloge provođenja javne rasprave tijekom ljeta te istaknula da su u cilju usklađivanja energetskog zakonodavstva s paketom energetskih propisa Europske unije, u pripremi još dva prijedloga zakona. Ujedno se odredbama ovoga Prijedloga zakona uređuje donošenje posebnog zakona kojim će se urediti korištenje obnovljivih izvora energije.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O ENERGIJI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.