Odbor za zakonodavstvo

Izvješće Odbora za zakonodavstvo o Prijedlogu zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, P.Z.E. br. 582

15.11.2023.

1.    Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 122. sjednici održanoj 15. studenoga 2023. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, P.Z.E. br. 582, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. studenoga 2023. godine.

2.    Utvrđuje se da tekst Prijedloga ovoga Zakona sadrži izjavu o usklađenosti Prijedloga s pravnom stečevinom Europske unije iz koje proizlazi da je ovaj Zakon u potpunosti usklađen s odredbama primarnih i sekundarnih izvora prava Europske unije.

3.    Odbor za zakonodavstvo jednoglasno (7 glasova „ZA“) podupire donošenje ovoga Zakona.

4.    Na tekst Prijedloga Odbor ističe kako je potrebno pravno i nomotehnički doraditi izričaj pojedinih odredaba, a osobito:

-    članak 3. – potrebno je općenito propisati pozivanje na određenu materiju koja se uređuje zakonom kada se ne poziva na konkretnu odredbu tog zakona „…zakona kojim se uređuje stambeno zbrinjavanje…“) jer navođenje punog naziva zakona nužno iziskuje i navođenje brojeva "Narodnih novina" u  kojima je objavljen taj zakon, kao i njegove izmijene i dopune, pa bi se moralo voditi računa da se eventualne promjene tog zakona navedu i u ovome zakonu (izričaj kao u člancima 23. stavku 5. i 27. stavku 2., isto u člancima 13. i 23.) 

-    članak 9. – u cijelom članku potrebno je istaknuti pojmove koji se definiraju. U točki 1. potrebno je doraditi izričaj jer se u normativnom dijelu propisa ne piše OIB pojedinog trgovačkog društva. U točki 3. potrebno je izričaj dopuniti („…pravo upravljanja nije ovim Zakonom ili posebnim propisom…“). U točki 4. potrebno je u zagradi odrediti kako će se u daljnjem tekstu koristiti kratica IRN. U točki 14. riječ: „osobito“ kod nabrajanja je suvišna (isto u točki 26. i člancima 23. i 28.). U točki 19. potrebno je navedene podtočke označiti slovima (trebaju se razlikovati od oznake točke, isto u točki 26.)

-    članak 13. – u stavku 11. potrebno je odrediti kako odluku donosi ministar (ne „Ministarstvo“, isto u članku 14. stavku 9.)

-    članak 14. – u stavku 9. potrebno je doraditi izričaj jer ne mogu odluku donijeti dva tijela (eventualno ministar na prijedlog društva ili društvo uz prethodnu suglasnost ministra)

-    članak 15. – u stavku 9. potrebno je doraditi izričaj jer nije dopušteno propisivati iznimku iznimke

-    članak 21. – u stavku 3. radi se o „nadležnom tijelu iz stavka 1.“ (ujednačiti izričaj sa stavkom 2.)

-    članak 22. – u stavku 1. potrebno je odrediti o kojem se nadležnom tijelu radi (je li to tijelo iz članka 21. stavka 1.). Kroz cijeli prijedlog zakona, u normativnom dijelu, potrebno je ujednačiti pisanje izričaj „nadležnog tijela“ (ili ga skratiti na mjestu na kojem se spominje prvi put, ili se pozivati na odredbu članka/stavka).

-    članak 26. – odredbu stavka 6. sadržajno potrebno je staviti iza stavka 2.

-    članak 27. – u stavku 3. riječi: „bez posebne suglasnosti“ su suvišne (propisuje se samo ako je suglasnost potrebna)

-    članak 39. – odredbu stavka 3. potrebno je sadržajno razdvojiti u dva stavka (ujednačiti izričaj s ostalim člancima).

-    članak 40. – odredba pripada prijelaznim i završnim odredbama

-    članak 57. – riječ: „njega“ potrebno je zamijeniti riječima: „ovoga Zakona“

-    članak 58. – radi jasnoće potrebno je doraditi izričaj odredbe stavka 3.

-    članak 62. –  odredbu stavka 3. potrebno je sadržajno staviti iza stavka 1.. U stavku 6. riječ: „isti“ potrebno je zamijeniti riječima: „opći akt“

-    članak 63. – dovoljno je naznačiti da „do stupanja na snagu uredbi iz članka 62. stavka 1. ovoga Zakona ostaju na snazi…“ (kako bi se manje opteretio tekst suvišno je ponovo nabrajati)

-    članak 66. – u stavku 1. suvišno je odredbe koje prestaju važiti propisati kroz podstavke.

Odbor napominje kako je radi pravne sigurnosti i jedinstvenosti pravnog poretka potrebno izmijeniti i Zakon o upravljanju državnom imovinom (“Narodne novine“, br. 52/18.)


5.    Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo. 

    PREDSJEDNICA
    ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO

    Marija Jelkovac