Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 52. sjednici, održanoj 15. lipnja 2010. godine, na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. stavka 1. podstavka 4. Poslovnika Hrvatskoga sabora kojim je propisano da u postupku promjene Ustava Republike Hrvatske Odbor priprema prijedloge odgovarajućih akata, proveo je raspravu o Prijedlogu promjene Ustava Republike Hrvatske.
Uvodno, predsjednik Odbora, Vladimir Šeks, podsjetio je članove Odbora da je Odlukom o utvrđivanju Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske, koju je Hrvatski sabor donio na sjednici 10. lipnja 2010. godine, utvrđen Nacrt promjene Ustava Republike Hrvatske u tekstu kako ga je podnio Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav s prihvaćenim amandmanima.
Rečenim amandmanima dodatno je precizirana odredba članka 7. Nacrta u dijelu koji se odnosi na glasovanje hrvatskih državljana bez prebivališta u Republici Hrvatskoj te glasovanja hrvatskih državljana koji se u doba izbora zateknu izvan granica Republike Hrvatske, izmijenjena je odredba članka 12. koja se odnosi na obvezatnost i besplatnost obrazovanja, a dodana je i nova odredba kojom se u članak 134. Ustava Republike Hrvatske propisuje tehnička kultura kao dio nadležnosti jedinica lokalne samouprave. Amandmanima se, također, precizirala odredba članka 24. koja se odnosi na izbor ustavnih sudaca na način propisivanja vremenskog ograničenja produljenja mandata ustavnog suca u slučaju da novi sudac nije izabran ili nije stupio na dužnost, a precizirana je i odredba članka 18. stavka 2. kojom se predlaže da se o godišnjem izvješću o radu sudbene vlasti, koje predsjednik Vrhovnog suda podnosi Hrvatskom saboru, ne glasuje.
U nastavku, Predsjednik Odbora je predložio, a članovi Odbora jednoglasno prihvatili, amandman na članak 19. Prijedloga promjene Ustava Republike Hrvatske kojim se predlaže da se u članku 120. Ustava Republike Hrvatske propiše da u suđenju, osim sudaca porotnika, sudjeluju i sudski savjetnici, u skladu sa zakonom. Naime, Zakon o sudovima i Zakon o parničnom postupku daju mogućnost i sudskim savjetnicima da, pod nadzorom sudaca, vode postupke, utvrđuju činjenice i objavljuju odluke čime je omogućeno rješavanje velikog broja predmeta u sudovima te smanjenje broja neriješenih predmeta.
U raspravi, potpredsjednik Odbora, Josip Leko, izrazio je nezadovoljstvo zbog nepostizanja dogovora o izmjeni članka 86. Ustava Republike Hrvatske u dijelu koji se odnosi na broj potpisa potrebnih za raspisivanje državnog referenduma te propisivanja mogućih ograničenja pitanja o kojima se može raspisati referendum.
U raspravi, izraženo je i mišljenje o potrebi dopune novoga članka 141.b stavka 2. iz članka 28. Prijedloga u smislu propisivanja sudjelovanja Hrvatskog sabora u europskom zakonodavnom postupku ne samo u skladu s ugovorima na kojima se temelji Europska unija, već i sukladno pravu Europske unije.
Nakon rasprave, na temelju točke II. Odluke o utvrđivanju Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“ br. 71/10) te sukladno odredbi članka 57. stavka 1. podstavka 4. Poslovnika Hrvatskog sabora, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav jednoglasno je (8 glasova „ZA“) utvrdio te podnio Hrvatskom saboru Prijedlog promjene Ustava Republike Hrvatske s prihvaćenim amandmanom.
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora i njegovih radnih tijela Odbor je odredio zastupnika Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Vladimir Šeks
Izjašnjavanje Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o amandmanima na Prijedlog promjene Ustava Republike Hrvatske
Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 53. sjednici održanoj 16. lipnja 2010. godine raspravio je Prijedlog ustavnog zakona o izmjenama i dopunama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom pod brojem 5030104-10-1 od 15. lipnja 2010. godine.
Odbor je Konačni prijedlog ustavnog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi članovi odbora su pozdravili rješenje predloženo Konačnim prijedlogom ustavnog zakona kojim se pripadnicima nacionalnih manjina koje u stanovništvu Republike Hrvatske sudjeluju s manje od 1,5% stanovnika, jamči, pored općeg prava glasa, i posebno pravo glasa po kojem oni imaju pravo izabrati pet zastupnika u Hrvatski sabor u skladu sa zakonom kojim se uređuje izbor zastupnika u Hrvatski sabor.
Međutim, u raspravi su članovi Odbora iznijeli primjedbu na članak 4. kojim se u članku 33. Ustavnog zakona, između ostalog, dodaje novi stavak 8, a kojim se svojstvo pravne osobe daje Zajedničkom vijeću općina koje djeluje na području dijela Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije u skladu s Erdutskim sporazumom i Pismom namjere Vlade Republike Hrvatske od 13. siječnja 1997. godine. Manjina članova Odbora izrazila je mišljenje da je neprimjereno da se pravna osobnost Zajedničkom vijeću općina daje, između ostalog, i na temelju instrumenta koji je donesen u cilju završetka Domovinskog rata.
Također, u raspravi je izraženo i nezadovoljstvo metodologijom izrade popisa birača iz 2001. godine te je izraženo mišljenje da je tim popisom broj pripadnika pojedinih nacionalnih manjina reduciran.
Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova "ZA" i 5 „SUZDRŽANIH“ glasova) predložio Hrvatskom saboru da donese
USTAVNI ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA
USTAVNOG ZAKONA O PRAVIMA NACIONALNIH MANJINA
u tekstu u kojem ga je predložila Vlada Republike Hrvatske
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Vladimir Šeks
Tekst Prijedloga promjene Ustava Republike Hrvatske