Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izvješće Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o Prijedlogu odluke o pristupanju promjenama Ustava Republike Hrvatske, s prijedlogom Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske - predlagatelji zastupnici u Hrvatskom saboru

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 21. sjednici održanoj 19. studenoga 2012. godine raspravio je Prijedlog odluke o pristupanju promjenama Ustava Republike Hrvatske, s prijedlogom Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijelo 44 zastupnika Hrvatskoga sabora, aktom od 12. listopada 2012. godine.

Odbor je Prijedlog odluke raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo kako su razlozi za pristupanje promjenama Ustava Republike Hrvatske nužni obzirom da odredba Ustava Republike Hrvatske kojom je uređeno pitanje referenduma, u bitnome ograničava ostvarivanje prava građana na neposredno odlučivanje. Naglasio je kako do sada nije održan niti jedan referendum koji bi potjecao od građanske inicijative. Cilj ove promjene je uspostava višeg stupnja demokratičnosti društva i davanje većeg legitimiteta političkim odlukama.

Vlada Republike Hrvatske dostavila je mišljenje na spomenuti Prijedlog odluke u kojemu je istaknuto kako važeća ustavna rješenja osiguravaju visok stupanj demokratičnosti i građanske inicijative ali istovremeno vode računa o mogućim zlouporabama instituta predlaganja raspisivanja referenduma, posebice kako bi se spriječila mogućnost zadiranja u temeljna ljudska prava i slobode.
U raspravi je istaknuto kako je referendum važan ustavni institut i kako predstavlja korekciju predstavničke demokracije. Oblik je neposrednog sudjelovanja građana u obavljanju vlasti i donošenju odluka. Naglašeno je kako je odredba Ustava Republike Hrvatske koja određuje 10% od ukupnog broja birača potrebnih kako bi se referendum raspisao, dobro utvrđena. Volja birača za organiziranje referenduma o konkretnom referendumskom pitanju mora biti izražena na jasan i nedvojben način, ali tako da ostvarivanje prava na referendum ne utječe na neometano funkcioniranje demokratski izabranih institucija. Istaknuto je kako bi predloženo smanjivanje potrebnog broja važećih potpisa sa 10% upisanih birača na broj od 200.000 upisanih birača moglo prouzročiti "stalnu opstrukciju vlasti".
 Također je istaknuto, kako je nakon posljednje Promjene Ustava Republike Hrvatske donesen Ustavni zakon za provedbu Ustava Republike Hrvatske u kojemu je, između ostalog  određeno, kako će se zakon koji uređuje pitanje referenduma, donijeti u roku od 6 mjeseci od dana proglašenja Ustavnog zakona. Obzirom da navedeni zakon još uvijek nije donesen i obzirom na brojne probleme prilikom raspisivanja i provođenja referenduma, istaknuta je potreba za donošenjem „novog“ zakona kojim bi se uredio referendum.
Odbor je jednoglasno (9 glasova „ZA“) donio sljedeći

ZAKLJUČAK

Prije donošenja odluke o Prijedlogu odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav održat će tematsku sjednicu o referendumu u Republici Hrvatskoj.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Peđu Grbina, predsjednika Odbora.
     


                PREDSJEDNIK ODBORA
 
              Peđa Grbin