Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izvješće Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o raspisivanju referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav na 59. i 60. sjednici održanoj 6. i 14. rujna 2010. proveo je raspravu o raspisivanju referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona povodom Zahtjeva za raspisivanje referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskog sabora podnio Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma aktom pod brojem Klasa:014-01/10-02/01 od 14. srpnja 2010.

Odbor je raspravu proveo na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. stavka 1. podstavka 6. Poslovnika Hrvatskog sabora kojim je propisano da u postupku raspisivanja referenduma, ako to zatraži deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav priprema prijedloge odgovarajućih akata. U okviru rečene nadležnosti, zadatak Odbora bio je utvrditi jesu li ispunjene pretpostavke za raspisivanje referenduma propisane člankom 87. stavcima 1-3. Ustava Republike Hrvatske.

Uvodno, predsjednik Odbora, Vladimir Šeks, podsjetio je članove Odbora da je Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona podnio predsjedniku Hrvatskoga sabora 14. srpnja 2010. Zahtjev za raspisivanje referenduma. U samom zahtjevu Organizacijski odbor tvrdi da se o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma izjasnilo 813.016 birača čiji su potpisi dostavljeni uz Zahtjev.

Također, uz Zahtjev je dostavljena i Odluka o pristupanju izjašnjavanju birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma koja sadrži referendumsko pitanje koje se odnosi na članak 4. Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona koji je Vlada uputila Hrvatskom saboru 28. svibnja 2010. i glasi:
„Jeste li za zadržavanje važećih zakonskih odredbi o produženoj primjeni pravnih pravila sadržanih u kolektivnim ugovorima i otkazivanju kolektivnih ugovora?“

Predsjednik Hrvatskoga sabora je, temeljem članka 57. Poslovnika, Zahtjev uputio Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav, koji je na 58. sjednici 15. srpnja jednoglasno donio zaključak kojim je, temeljem članka 115. Poslovnika, zadužio Ministarstvo uprave i Ministarstvo unutarnjih poslova da provjere broj i vjerodostojnost potpisa birača iz Zahtjeva za raspisivanje referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona te da izvješće o provedenoj provjeri dostave Hrvatskom saboru.

Dana 3. rujna Ministarstvo uprave i Ministarstvo unutarnjih poslova dostavili su Odboru rečeno Izvješće na temelju kojeg je Odbor, kao prethodno pitanje, trebao utvrditi je li ispunjen uvjet za raspisivanje referenduma iz članka 87. stavka 3. Ustava Republike Hrvatske odnosno traži li 10% birača u Republici Hrvatskoj raspisivanje referenduma.

U raspravi, na temelju podataka iz Izvješća Ministarstva uprave i Ministarstva unutarnjih poslova o provjeri birača koji su sudjelovali u izjašnjavanju za raspisivanje referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona, Odbor je utvrdio:

1. Ministarstvo uprave i Ministarstvo unutarnjih poslova su, nakon završenog unosa podataka, utvrdili da se u svescima nalaze podaci za 809.378 osoba. Razlika od 6.448 odnosi se na nepostojeće redne brojeve unutar svezaka, odnosno na pogrešno numerirane potpise tijekom njihova prikupljanja.
2. od ukupnog broja unesenih podataka za 92.229 osoba utvrđeno je da nemaju status birača i to na temelju slijedećih kriterija:
a) pogrešno upisan MBG - 60.967
b) osoba lišena poslovne sposobnosti - 224
c) osoba mlađa od 18 godina u vrijeme potpisivanja - 810
d) osoba nije hrvatski državljanin - 1
e) osoba umrla prije početka roka određenog za potpisivanje - 56
f) razlika u osobnom imenu - 5.061
g) nema potpisa uz upisane osobne podatke - 235
h) nečitko ime ili prezime - 9.482
i) neispravan OIB - 95
j) osobno ime na potpisnoj listi ne odgovara osobnom imenu na koje se odnosi MBG - 425
k) višestruko upisani birači - 14.702
l) stranci - 171

3. Od 717.149 osoba za koje je utvrđen status birača 356.358 osoba nije se izjašnjavalo na najbližim popisnim mjestima već je utvrđeno da se njihovi podaci nalaze u svescima za potpisna mjesta u kojima je boravak tih osoba u vrijeme potpisivanja upitan.

4. U Izvješću su navedene i druge nepravilnosti u postupku izjašnjavanja birača koji je propisan Zakonom o referendumu i drugim oblicima sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne i područne (regionalne) samouprave i to:
- potpisni listovi nisu bili uvezani niti su na njima odijeljeni vodoravni redovi bili označeni rednim brojevima čime je povrijeđen članak 8.d stavak 2. Zakona.
- birači nisu upisivali sami svoje ime i prezime i MBG već su njihovi osobni podaci bili ispisani od drugih osoba čime je povrijeđen članak 8.e stavak 1. Zakona.
- birači se nisu isključivo izjašnjavali na mjestu na kojem se održavalo izjašnjavanje već u raznim drugim mjestima, sjedištima pravnih osoba i tijelima državne i lokalne uprave, ili su potpisi prikupljani na drugim neodobrenim i neprijavljenim mjestima čime je povrijeđen članak 8. e stavak 3. Zakona.

Na temelju analize Izvješća Odbor je utvrdio da je 717.149 birača u Republici Hrvatskoj zatražilo raspisivanje referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona što je 15,95% od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj. Također, Odbor je utvrdio da okolnost da se 356.358 osoba nije izjašnjavalo na najbližim popisnim mjestima, već je utvrđeno da se njihovi podaci nalaze u svescima za potpisna mjesta u kojima je boravak tih osoba u vrijeme potpisivanja upitan, nema takav značaj da bi se doveli u pitanje potpisi koji su utvrđeni kao valjani.

Nakon rasprave, Odbor je jednoglasno (12 glasova „ZA“) predložio Hrvatskom saboru slijedeći

Z A K LJ U Č A K

Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma podnio je Hrvatskom saboru Zahtjev za raspisivanje referenduma o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona, za kojega je provjerom Ministarstva uprave i Ministarstva unutarnjih poslova utvrđeno da ga podupire najmanje 10 posto birača u Republici Hrvatskoj u skladu s člankom 87. stavkom 3. Ustava Republike Hrvatske.

U nastavku, predsjednik Odbora izvijestio je članove da je Vlada Republike Hrvatske 3. rujna 2010. povukla iz procedure Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona u vezi kojega su birači ocijenili postojanje potrebe za raspisivanjem referenduma kako je to navedeno u Zahtjevu Organizacijskog odbora.
Podsjetio je članove Odbora da je člankom 87. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske propisano da Hrvatski sabor može raspisati referendum o prijedlogu za promjenu Ustava, o prijedlogu zakona ili o drugom pitanju iz svog djelokruga. Kako se referendumsko pitanje odnosi na članak 4. Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona koji je Vlada uputila Hrvatskom saboru 28. svibnja 2010., nakon povlačenja Prijedloga zakona iz procedure, postavilo se pitanje jesu li ispunjene pretpostavke iz članka 87. stavka 1. Ustava za raspisivanje referenduma. U vezi s tim, predsjednik Odbora predložio je primjenu članka 95. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske kojim je propisano da će Ustavni sud, na zahtjev Hrvatskog sabora, u slučaju kad deset posto birača u Republici Hrvatskoj zatraži raspisivanje referenduma, utvrditi je li sadržaj referendumskog pitanja u skladu s Ustavom i jesu li ispunjene pretpostavke iz članka 87. stavka 1. do 3. Ustava Republike Hrvatske za njegovo raspisivanje.

U raspravi je izneseno više različitih mišljenja te ustavno-pravnih tumačenja odredbe članka 87. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske. Tako je istaknuto da je povlačenjem Prijedloga zakona iz procedure nestao bitan formalnopravni uvjet za raspisivanje referenduma, jer se referendumsko pitanje ne može tumačiti apstraktno već mora biti vezano za konkretni akt što je razvidno i iz samog Zahtjeva za raspisivanje referenduma. Isto tako, izraženo je mišljenje da se potpisi birača ne bi prikupljali da Vlada Republike Hrvatske nije 28. svibnja 2010. predložila Hrvatskom saboru Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona.
Manjina članova Odbora izrazila je mišljenje o neupitnoj obvezatnosti odredbe članka 87. stavka 3. Ustava Republike Hrvatske te da se pod ustavnu stipulaciju iz rečenog stavka „drugo pitanje“ može podvesti i hipotetičko pitanje koje ne mora biti vezano uz konkretan akt, a o kojem Hrvatski sabor mora raspisati referendum ako to zatraži 10 posto birača u Republici Hrvatskoj. U vezi s rečenim te držeći da je nepotrebno primijeniti članak 95. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, manjina članova Odbora predložila je zaključak koji je na sjednici odbijen većinom glasova (6 glasova „ZA“ – Josip Leko, mr. sc. Zoran Milanović, Ingrid Antičević-Marinović, prof. dr. sc. Vesna Pusić, Boris Šprem i Tonino Picula i 7 glasova „PROTIV“ – Vladimir Šeks, Emil Tomljanović, Ana Lovrin, mr. sc. Josip Salapić, Damir Sesvečan, Ivo Grbić i prof. dr. sc. Šemso Tanković), a koji glasi:
„Hrvatski sabor raspisat će referendum o zaštiti radničkih prava.

Birači će se izjašnjavati o slijedećem referendumskom pitanju:
„Jeste li za zadržavanje važećih zakonskih odredbi o produženoj primjeni pravnih pravila sadržanih u kolektivnim ugovorima i otkazivanju kolektivnih ugovora?“

Nakon rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ Vladimir Šeks, Emil Tomljanović, Ana Lovrin, mr. sc. Josip Salapić, Damir Sesvečan, Ivo Grbić i prof. dr. sc. Šemso Tanković i 6 glasova „PROTIV“ - Josip Leko, mr. sc. Zoran Milanović, Ingrid Antičević-Marinović, prof. dr. sc. Vesna Pusić, Boris Šprem i Tonino Picula) predložio Hrvatskom saboru slijedeći

Z A K LJ U Č A K

Hrvatski sabor će, sukladno članku 95. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, zatražiti od Ustavnog suda Republike Hrvatske da utvrdi jesu li ispunjene pretpostavke iz članka 87. stavka 1. do 3. Ustava Republike Hrvatske za njegovo raspisivanje s referendumskim pitanjem:.
„Jeste li za zadržavanje važećih zakonskih odredbi o produženoj primjeni pravnih pravila sadržanih u kolektivnim ugovorima i otkazivanju kolektivnih ugovora?“, s obzirom da je 3. rujna 2010. Vlada Republike Hrvatske povukla iz procedure Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona.

Za izvjestitelja Odbora koji će sudjelovati u radu Hrvatskog sabora, Odbor je odredio zastupnika Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Vladimir Šeks