Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izvješće Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o Prijedlogu zakona o izborima članova u Europski parlament, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 590

 

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 57. sjednici održanoj 14. srpnja 2010. godine raspravio je Prijedlog zakona o izborima članova u Europski parlament, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom pod brojem: 910-04/10-03/01 od 8. srpnja 2010. godine.

Odbor je Konačni prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.

U raspravi, Odbor je podržao donošenje Zakona te rješenja koja se predlažu. Osim toga, članovi Odbora iznijeli su mišljenja i primjedbe na tekst Konačnog prijedloga zakona ustavno-pravne i nomotehničke naravi, a Odbor je u raspravi raspolagao i mišljenjem Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske, te je utvrdio amandmane kojima se Konačni prijedlog zakona usklađuje s Ustavom Republike Hrvatske te s izbornim zakonodavstvom.

U raspravi, izneseno je i mišljenje o provedbi odredbe članka 79. stavka 2. Konačnog prijedloga zakona po kojoj će Hrvatski sabor, nakon potpisivanja Ugovora o pristupanju Europskoj uniji, a razmjerno udjelu u sastavu Hrvatskoga sabora, iz redova zastupnika imenovati promatrače u Europski parlament. Po mišljenju manjine članova Odbora, ovako predložena odredba osiguravala bi status promatrača samo velikim strankama što bi onemogućilo zastupljenost u što većem broju političkih grupacija u Europskom parlamentu.

Nakon rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „ZA“) predložio Hrvatskom saboru da donese

ZAKON O IZBORIMA ČLANOVA U EUROPSKI PARLAMENT

u tekstu u kojem ga je predložila Vlada Republike Hrvatske i slijedećim

AMANDMANIMA

Amandman I
U naslovu Konačnog prijedloga zakona riječ: „ČLANOVA“, zamjenjuje se riječima: „ZASTUPNIKA IZ REPUBLIKE HRVATSKE“.

Obrazloženje:
Amandmanom se precizira naslov Zakona sukladno praksi drugih zemalja Europske unije koja uređuju izbore za članove Europskog parlamenta.

Amandman II
U članku 6. stavku 3. riječ: „ili“ zamjenjuje se riječju: „i“

Obrazloženje:
Obzirom da je člankom 13. Direktive Vijeća 93/109/EZ od 6. prosinca 1993. kojom se detaljno utvrđuje postupak ostvarivanja prava glasa i kandidiranja na izborima za Europski parlament za građane Unije koji borave u državi članici koje nisu državljani, propisano da države članice razmjenjuju informacije o državljanima potonje države članice koji su stavljeni na popis birača i koji se kandidiraju, radi preciznijeg izričaja umjesto riječi „ili“ predlaže se staviti riječ „i“.

Amandman III
U članku 8. i u svim ostalim odredbama Konačnog prijedloga zakona o izborima članova u Europski parlament riječi: „u diplomatsko-konzularnim predstavništvima“ zamjenjuju se u odgovarajućem broju i padežu riječima: „u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske“.

Obrazloženje:
Amandmanom se odredbe usklađuju s odredbom članka 45. Ustava Republike Hrvatske.

Amandman IV
U članku 9. iza stavka 4. dodaje se stavak 5. koji glasi: „Birači koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj glasuju u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske“.

Obrazloženje:
Amandmanom se odredba usklađuje s odredbom članka 45. Ustava Republike Hrvatske.

Amandman V
U članku 16. stavak 5. se briše.

Obrazloženje:
Predlaže se brisanje odredbe koja glasi:“ Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske obavijestit će druge države članice Europske unije o tome koji se njihovi državljani kandidiraju na izborima za Europski parlament“, kao suvišna, obzirom da je u članku 6. stavku 3. propisana ista obveza.

Amandman VI
U članku 19. stavku 1. riječi: „nositelj liste“ zamjenjuju se riječima: „prvi kandidat na izbornoj listi“.
U stavku 2. iza riječi: „povjerenstvu“ dodaju se riječi: „u roku iz stavka 1. ovoga članka“.

Obrazloženje:
Amandmanom se precizira odredba o odustanku od predložene liste.

Amandman VII
U članku 28. u stavku 2. i u ostalim odredbama Konačnog prijedloga zakona o izborima članova u Europski parlament riječi:“Izborno povjerenstvo Grada Zagreba“ zamjenjuju se u odgovarajućem broju i padežu riječima:“Gradsko izborno povjerenstvo Grada Zagreba“

U članku 28. iza stavka 2. dodaju se stavci 3. i 4. koji glase:
“ Članovi izbornih povjerenstava i biračkih odbora, kao i njihovi zamjenici imaju pravo na naknadu za svoj rad.
Visinu naknade iz stavka 3. ovoga članka Zakona utvrđuje Državno izborno povjerenstvo“.

Obrazloženje:
Predlaže se ispravniji naziv za izborno povjerenstvo Grada Zagreba, te, s obzirom da niža izborna povjerenstva nisu stalna već ad hoc tijela, potrebno je propisati pravo naknade članovima za njihov rad. Isto tako, potrebno je jasno propisati tko određuje visinu naknade za rad izbornih povjerenstava i biračkih odbora.

 

Amandman VIII
U članku 33. stavku 1. alineja 3. se briše, a u dosadašnjoj alineji 4. koja postaje alineja 3. riječi:“u Gradu Zagrebu“ zamjenjuju se riječima:“na svom području“. Dosadašnje alineje 5., 6. i 7. postaju alineje 4., 5. i 6.

Obrazloženje:
Predlaže se brisanje teksta koji glasi:“imenuje članove biračkih odbora na svom području“ kao suvišna, obzirom da je u alineji 4. istog članka propisano da Gradsko izborno povjerenstvo Grada Zagreba imenuje i raspušta biračke odbore u Gradu Zagrebu.

Amandman IX
U članku 34. u stavku 3. iza riječi „istaknutih pravnika“ zamjenjuju se riječima: „magistara prava koji ne smiju biti članovi niti jedne političke stranke“.

Obrazloženje:
Predlaže se jasno propisati da predsjednik općinskog i gradskog izbornog povjerenstva i njegov zamjenik ne smiju biti članovi niti jedne političke stranke.

Amandman X
U članku 36. u stavku 2. rečenica koja glasi:“ Po dva člana i zamjenika određuje većinska politička stranka ili koalicija, a po dva člana i zamjenika oporbene političke stranke ili koalicije sukladno stranačkom sastavu Hrvatskog sabora“ i stavak 3. se brišu.

Obrazloženje:
Predlaže se da birački odbori nemaju prošireni sastav s obzirom da je ovim Konačnim prijedlogom propisano da pravo promatrati izborni postupak pored nevladinih udruga i međunarodnih organizacija koje djeluju u RH imaju i političke stranke te birači koji su predložili kandidate, pa ne postoji opravdanost proširenog sastava u radu biračkog odbora.

Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.

 

PREDSJEDNIK ODBORA

 

Vladimir Šeks