Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 12. (zatvorenoj) sjednici, održanoj 20. ožujka 2025., razmotrio je Izvješće o radu Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija za 2024. godinu (dalje u tekstu: Izvješće za 2024.) i Sažetak izvješća o radu Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija za 2024. godinu (dalje u tekstu: Sažetak za 2024.).
Vijeće za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija (dalje u tekstu: Vijeće) je Izvješće za 2024., sukladno članka 110. stavak 5., a u svezi s člankom 113. stavak 4. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 79/06, 105/06 - ispravak), podnijelo predsjedniku Hrvatskoga sabora i Odboru aktom od 9. siječnja 2025.
Izvješće za 2024. kao i Sažetak za 2024. Odbor je razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela u kontekstu nadzora nad zakonitošću rada Vijeća.
Odbor je raspravio i zahtjev Vijeća za javno objavljivanje Sažetka za 2024. na mrežnim stranicama Hrvatskoga sabora kao i zahtjev Vijeća za medijsko istupanje predsjednice Vijeća.
Uvodno je predsjednica Vijeća iznijela statističke pokazatelje o radu Vijeća u 2024. godini te istaknula da je Vijeće u izvještajnom razdoblju održalo 12 sjednica, na kojima je razmotrilo devet (9) zahtjeva, a svi predmeti dovršeni su jednoglasno usvojenim zaključcima.
Vijeće je osnovalo šest (6) radnih skupina, a radne skupine su održale osam (8) sastanaka.
Vijeće je provelo četiri (4) neposredna nadzora u Sigurnosno-obavještajnoj agenciji (SOA), dok u Vojnoj sigurnosno-obavještajnoj agenciji u izvještajnom razdoblju neposredni nadzori nisu provođeni.
Pri provedbi nadzora Vijeće je obavljalo uvid u evidencije, izvješća i druge dokumente Agencije te provodilo razgovore sa službenim osobama Agencije, sukladno Zakonu o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske.
Od ukupno četiri (4) zahtjeva povodom kojih je proveden neposredan nadzor, u jednom (1) slučaju je utvrđeno da je SOA poduzimala mjere tajnog prikupljanja podataka iz članka 33. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu RH, u jednom (1) slučaju je predmet nadzora bila sigurnosna provjera provedena za podnositelja zahtjeva dok u preostala dva (2) predmeta nije utvrđeno postupanje SOA-e prema podnositeljima.
Sukladno odredbi Poslovnika o radu Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija Vijeće je jednu zaprimljenu anonimnu predstavku dostavilo na postupanje Odboru.
Vezano za medijsku vidljivost, odnosno mali broj zaprimljenih zahtjeva, predsjednica Vijeća je istaknula da, iako Odbor nikada nije uskratio svoju suglasnost za javno istupanje Vijeća, građani u cjelini nisu upoznati s radom Vijeća.
Zaključno je istaknula da Vijeće u izvještajnom razdoblju nije utvrdilo nezakonitosti ili nepravilnosti u radu sigurnosno-obavještajnih agencija, niti su ostvarene okolnosti predviđene člankom 9. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija.
U raspravi su članovi Odbora podržali Izvješće za 2024. i pozdravili provođenje svih aktivnosti u izvještajnoj godini, dok u odnosu na Sažetak za 2024. nisu izražene primjedbe.
U raspravi je zatraženo pojašnjenje vezano za ovlasti Vijeća odnosno gdje su „granice ovlasti“ uzimajući za primjer zahtjev koji je Vijeće razmatralo u izvještajnoj godini.
Predstavnici Vijeća su istaknuli da je nadležnost Vijeća utvrđena u Zakonu o sigurnosno-obavještajnom sustavu RH i njihove zadaće su jasne. Oni ne donose nikakve odluke političke naravi niti su za to nadležni, a u svome postupanju isključivo su vezani traženjem izraženim u zahtjevu podnositelja.
Također, pojasnili su da svako provođenje sigurnosne provjere svoje utemeljenje ima u vlastoručno popunjenom upitniku za sigurnosnu provjeru i vlastoručno potpisanoj suglasnosti za provođenje sigurnosne provjere od strane osobe za koju se isto traži.
Članovi Odbora su naglasili da Odbor nikada nije uskratio suglasnost za javno istupanje predsjednici/članovima Vijeća, a u izvještajnoj godini je Vijeće, između ostaloga, održalo sastanak s predstavnicima Ureda pravobranitelja za sigurnosno-obavještajni sustav iz Republike Litve, a dio članova Vijeća je sudjelovao na znanstveno-stručnom skupu „Sustav građanskog nadzora nad upravom u Republici Hrvatskoj – aktualnosti i perspektive unaprjeđenja“.
Nakon rasprave, Odbor je većinom glasova, sa 7 glasova „ZA“ i 2 glasa „SUZDRŽAN“, donio sljedeći zaključak:
1. PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O RADU VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJA ZA 2024. GODINU.
2. DAJE SE SUGLASNOST ZA OBJAVU SAŽETKA IZVJEŠĆA O RADU VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJA ZA 2024. GODINU NA MREŽNIM STRANICAMA HRVATSKOGA SABORA.
3. DAJE SE SUGLASNOST ZA OBAVJEŠTAVANJE JAVNOSTI O SADRŽAJU SAŽETKA MEDIJSKIM ISTUPANJEM PREDSJEDNICE VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJA.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić