Odbor za turizam Hrvatskoga sabora na 13. sjednici održanoj 28.studenog 2012. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor za turizam raspravio je predmetni Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
Na sjednici su, pored članica i članova Odbora sudjelovali i predstavnici Ministarstva financija, Ministarstva turizma te Hrvatske gospodarske komore.
Predstavnica predlagatelja uvodno je naglasila da se predloženim Zakonom vrši daljnje usklađivanje s odredbama Direktive Vijeća 2006/112/Ez od 28. Studenoga 2006. Godine o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost kojom nije propisana mogućnost primjene stope 0% za nove članice, ali se može primijeniti snižena stopa poreza na dodanu vrijednost koja ne smije biti niža od 5%.
Predstavnica Ministarstva turizma pozdravlja prijedlog izmjena i dopuna Zakona, naglašavajući da se radi o mjeri od uznimnoga značaja za povećanje hrvatskih turističkih šansi prije ulaska Republike Hrvatske u EU. Razvoj nautičkoga turizma je jedan od strateških interesa Hrvatske.
Predsjednik Odbora naglasio je da su, sa stajališta Odbora za turizam, predložene izmjene i dopune Zakona iznimno važne, obzirom da predstavljaju ispunjenje još jednoga od zaključaka tematske sjednice Odbora za turizam o nautičkom turizmu, održane koncem travnja ove godine, nakon koje je upućena preporuka Ministarstvu financija da razmotri mogućnosti primjene snižene stope PDV-a na plovila za sport i razonodu prije ulaska Republike Hrvatske u EU. Tom prilikom napomenuto je da će prihvaćanje spomenute mjere imati izrazito pozitivan fiskalni učinak na Državni proračun.
Predložene izmjene i dopune Zakona o porezu na dodanu vrijednost, predviđaju oporezivanje stopom PDV-a od 5% plovila za sport i razonodu koja se stavljaju u carinski postupak puštanja u slobodan promet do 31. svibnja 2013. godine, a koja su prethodno bila u postupku privremenog uvoza i kao takva mjera predstavljaju još jedan korak ka ispunjavanju konačnog cilja privlačenja što većeg broja vlasnika plovila da iskoriste pogodnost koju nudi Republika Hrvatska, a koje će rezultirati dodatnim prihodima Državnog proračuna u 2013. godini.
Predstavnik Hrvatske gospodarske komore upozorio je da je proces puštanja u slobodan promet plovila složen i zahtjevan te da ga je potrebno jasno definirati prije početka primjene ovoga Zakona. Naime, plovilo mora proći uvoznu carinsku proceduru, odnosno, vlasnik mora platiti carinu na uvezeno plovilo koja u Hrvatsko praksi iznosi nekoliko puta veću stopu od one koju je propisala Europska komisija u svojoj direktivi broj 1006/2011. Nadalje, uvozna carinska procedura, može početi tek, nakon što se pribavi dokaz o tehničkoj prihvatljivosti te brisovnica iz ranijeg matičnog upisnika. Također, plovilo mora biti pregledano od strane ovlaštenih osoba Lučke kapetanije, a u slučaju jahti Hrvatskog registra brodova.
U prvoj polovici 2013. godine mora se redovno pregledati oko 4000 charter plovila pod hrvatskom zastavom, a mimo toga procjenjuje se da će ovlašteni pregled morati biti izvršen na oko još 10 000 plovila čiji će vlasnici iskoristiti uvjete koje propisuje ovaj Zakon. To iziskuje dobru pripremu i kvalitetnu koordinaciju svih nadležnih službi.
Napomenuo je da su članice Udruženja hrvatskih marina pri HGK i Hrvatske Udruge poslodavaca spremne odmah iskomunicirati ovu dobru vijest prema vlasnicima plovila koja su na vezu u našim nautičkim lukama kao i prema svim drugim zainteresiranim nautičarima.
Na temelju provedene rasprave, Odbor za turizam Hrvatskoga sabora JEDNOGLASNO je usvojio slijedeće zaključke:
1. Predlaže se Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O POREZU NA DODANU VRIJEDNOST;
2. Preporuča se Ministarstvu financija, odnosno Poreznoj upravi i Carinskoj upravi, Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture i Ministarstvu turizma da u suradnji sa HGK što prije održe međuresorske koordinacije i konzultacije kako bi se osigurala pravovremena priprema provedbe ovoga Zakona, odnosno jasno odredila i definirala procedura puštanja u slobodan promet plovila u režimu privremenog uvoza.
Za svojega izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio g. Gorana Beusa Richembergha, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK
Goran Beus Richembergh