Odbor za turizam

Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o boravišnoj pristojbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 615

Odbor za turizam Hrvatskoga sabora, na 28. sjednici održanoj 11. veljače 2014. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o boravišnoj pristojbi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. veljače 2014. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku. Odbor za turizam raspravio je predmetni Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o boravišnoj pristojbi, s Konačnim prijedlogom zakona, na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.

Predstavnik predlagatelja uvodno je pojasnio razloge donošenja predmetnog Zakona po hitnom postupku. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave (N.N. 148/2013) propisano je da sa 1. siječnja 2014. godine prestaje s radom Državni inspektorat, te da će  djelokrug poslova Državnoga inspektorata provoditi Ministarstvo turizma i Ministarstvo financija. Navedenim Zakonom propisuje se da Ministarstvo financija, između ostaloga, obavlja nadzor nad prihodima od boravišne pristojbe. Kako bi došlo do međusobnog usklađivanja sadržaja zakona i kako bi se omogućilo nesmetano provođenje inspekcijskog nadzora u području boravišne pristojbe, Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o boravišnoj pristojbi, predlaže se da inspekcijski nadzor provodi nadležna inspekcija Ministarstva financija, umjesto gospodarskih inspektora Državnog inspektorata.

Također, imajući u vidu da je nautički turizam jedna od glavnih uzdanica domaćeg turizma, navedenim Zakonom predlaže se smanjenje nepotrebnog administriranja i jednostavnije izvršavanje obveza nautičara vezano uz plaćanje boravišne pristojbe i izvršenja obveza prema Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture. U tom kontekstu predloženim izmjenama Zakona propisuje se da se kao dokaz o uplaćenoj boravišnoj pristojbi više ne izdaje vinjeta nego račun, koji će se nautičarima izdavati u lučkim kapetanijama. Nadalje, daje se ovlaštenje ministru turizma da pravilnikom detaljnije uredi način plaćanja paušalnog iznosa boravišne pristojbe za nautičare.

U raspravi koja je uslijedila postavilo se pitanje mogućih negativnih posljedica uslijed činjenice da nadziranje prihoda od boravišne pristojbe neće više spadati u nadležnost Ministarstva turizma, nego Ministarstva financija. Naime, postoji bojazan da financijski prihod od boravišne pristojbe ubuduće ne postane prihod državnog proračuna, koji neće u cijelosti i  neposredno biti vraćen u turistički sektor i kao takav neće pridonijeti unapređenju turističkog sustava.

Iznesen je također i stav članica zajednice nautičkog udruženja pri HGK koje podržavaju uvođenje drugačije obveze plaćanja boravišne pristojbe za nautičare, dakle kako stoji u novom zakonskom prijedlogu bez izdavanja vinjete i samo uz račun kao dokaz o uplati. Ovim novim modelom naplate smanjit će se suvišno administriranje, a time i povećati izvršenje obveza nautičara. Imajući u vidu da HGK dugi niz godina usko surađuje sa svojim članicama iz područja nautike, te je u mnogim situacijama HGK djelovala kao spona između nadležnih tijela i članica, Sektor za turizam pri HGK ponudio je predstavniku predlagatelja svoju pomoć u izradi popratnog pravilnika.

Na temelju provedene rasprave, predsjedavajući je predložio sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Odbor za turizam Hrvatskoga sabora VEĆINOM GLASOVA (6 glasova ZA i 2 glasa PROTIV) predlaže Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI


Za svojega izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Gorana Beusa Richembergha, predsjednika Odbora.


                                                                                                           
PREDSJEDNIK 

Goran Beus Richembergh