Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. sjednici održanoj 4. listopada 2017. godine Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2014. i 2015. godini koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora u skladu s člankom 38. Zakona o otocima („ Narodne novine“, broj 34/99, 32/02 i 33/06) dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. srpnja 2017. godine.
Odbor je raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju je predstavnica predlagatelja istaknula da ovo Izvješće prikazuje učinke provedbe Zakona o otocima te ulaganja i angažman tijela javnog sektora u razvoj otoka i poluotoka Pelješca u 2014. i 2015. godini, odnosno ulaganja središnjih tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravnih osoba u državnom vlasništvu. Istaknula je nadalje da je u otoke ukupno uloženo u 2014. i 2015. godini 3, 27 mlrd.kn. Sredstva za otoke su uložena u bespovratnom i kreditnom obliku. Tako je javni sektor u razvoj otoka uložio 1,40 mlrd.kn nepovratnih sredstava te 391,57 mil. kn. kreditnih sredstava 2014. godine a 2015. godine 1,25 mlrd. kn. bespovratnih i 230,49 mil kn kreditnih sredstava. Predstavnica predalagatelja je istaknula da je izračunom koji uključuje odnos ukupnog prihoda lokalnog proračuna po stanovniku RH utvrđeno sljedeće: jedinice lokalne samouprave na otocima participiraju u ukupnim proračunskim lokalnim prihodima RH sa 1,83 (5,38% : 2,94%=1,83) odnosno po glavi otočnog stanovnika RH „ubire“ 83% više lokalnog prihoda u usporedbi sa stanovnicima svih 556 jedinica lokalne samouprave RH.
U raspravi koja je uslijedila većina članova Odbora je ocijenila da ovo Izvješće daje cjelovit pregled ulaganja sredstava koje javni sektor daje za provedbu konkretnih projekata na otocima. Međutim, izneseno je mišljenje da je, zbog ravnomjernog razvoja Republike Hrvatske, potrebno stvoriti odgovarajući zakonski okvir (indeks razvijenosti) temeljem kojeg bi središnja Država kao i u otoke, ulagala i u druga područja koja zaostaju u razvoju.
U raspravi je skrenuta pozornost, da bi u narednom razdoblju središnja Država trebala voditi više računa o ulaganju sredstava za razvoj malih otoka koji nemaju na svom području formiranu jedinicu lokalne samouprave te imaju mali indeks razvijenosti. Odnosno, jedinice lokalne samouprave na malim otocima često nisu financijski niti kadrovski kapacitirane da bi mogle efikasno aplicirati u povlačenju europskih sredstava za projekte na svom području. Isto tako ukazano je na nesrazmjer ulaganja sredstava koje su županijske uprave za ceste u pojedinim županijama uložile za održavanje cesta na otocima ( na pr. iznos uloženih 10.635.642,68 kn u 2014. godini u Primorsko-goranskoj županiji i iznos od samo 14. 074,51 kn u Šibensko-kninskoj županiji). S tim u vezi izneseno je mišljenje da bi bilo dobro, da se aplikacije za potrebnim sredstvima za održavanje cesta na otocima utvrđuju na jednom mjestu.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 8 glasova „za“ 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2014. i 2015. godini
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Branku Juričev-Martinčev, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Branka Juričev-Martinčev, dipl.oec.