Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 5. sjednici održanoj 6. srpnja 2017. godine Prijedlog strategije regionalnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje do kraja 2020. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. lipnja 2017. godine
Raspravu o Prijedlogu strategije regionalnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje do kraja 2020. godine Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je u uvodnom izlaganju istaknula kako je Strategija regionalnog razvoja Republike Hrvatske temeljni planski dokument politike regionalnoga razvoja kojim se utvrđuju ciljevi i prioriteti regionalnog razvoja Republike Hrvatske te način njihova postizanja. Isto tako Strategijom se utvrđuju područja s razvojnim posebnostima te međusobni odnos i aktivnosti tijela državne uprave i drugih sudionika regionalnog razvoja uključenih u provedbu Strategije.
Istaknula je nadalje, da se metodologija izrade ovoga dokumenta temeljila se na suvremenom pristupu participativnog strateškog planiranja održivog razvoja. Naime, u izradu su bili uključeni svi sudionici koji će u budućnosti neposredno sudjelovati u provedbi Strategije. Predstavnica resornog ministarstva je iznijela podatak da ukupna procijenjena vrijednost Strategije za prvo trogodišnje razdoblje iznosi 32.264.526.155,20 kuna. Temeljem ove Strategije donosi se Akcijski plan kao provedbeni dokument koji služi njezinoj operacionalizaciji, a obuhvaća razradu Strategijom definiranih mjera regionalnoga razvoja na konkretne aktivnosti, programe i projekte koji će se provoditi u određenom (trogodišnjem) razdoblju.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnice resornog ministarstva u raspravi je, od nekih članova Odbora, iznesena generalna ocjena, kako je resorno ministarstvo odnosno Vlada Republike Hrvatske, prepustila postavljanje osnovnih strateških ciljeva Strategije regionalnog razvoja Ekonomskom institutu, umjesto da se sami aktivnije uključe u to.
Izneseno je također mišljenje da u Prijedlogu navedene Strategije nije u dovoljnoj mjeri naglašen subregionalni razvoj Republike Hrvatske, odnosno prioriteti kao što je projekt Slavonija, Baranja i Srijem te najavljeni projekt razvoja Sjeverne Hrvatske.
Istaknuto je i to kako nije u dovoljnoj mjeri razrađen utjecaj koji će najavljeni novi model financiranja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave imati na regionalni razvoj, te pitanje funkcioniranja predviđenog Fonda za izravnanje. Odnosno, ocijenjeno je da se novim modelom financiranja gubi regionalna razvojna komponenta jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Neki članovi Odbora su izrazili sumnju vezanu na mogućnost upravljanja Eu fondovima na regionalnoj razini obzirom na nedostatnu kadrovsku kapacitiranost. Isto tako u raspravi je izneseno i mišljenje kako je u Prijedlogu Strategije potrebno naglasiti nužnost redefiniranja statističkih regija NUTS II i NUTS III kako bi se učikovitije “povukla” i iskoristila europska sredstva te omogućio ravnomjerniji razvoj Republike Hrvatske. U raspravi je ukazano da unutar predloženih strateških ciljeva Strategije nisu dovoljno dobro definirani prioriteti i mjere, odnosno nije jasano što se s predloženim želi postići? To se prije svega odnosi na konkretne mjere za razvoj potpomognutih područja, za brdsko-planinska područja te razvoj otoka, koja područja su, zbog neodgovarajuće utvrđenog indeksa razvijenosti, nedavnom poreznom reformom ostala bez dijela sredstava. Iako se Strategijom najavljuje promjena zakonodavnog okvira koji se odnosi na regionalni razvoj, neki članovi Odbora skreću pozornost na potrebu jasnijeg definiranja funkcioniranja budućeg Fonda za regionalni razvoj Republike Hrvatske.
Nadalje, izneseno je kako ova Strategija treba dati i odgovore na to kako i na koji način poticati razvoj manjih gradova, budući statistički podaci pokazuju da je u određenim dijelovima Republike Hrvatske prisutna velika depopulacija. Isto tako ocijenjeno je da je, iako je cilj Strategije ravnomjerni razvoj Republike Hrvatske, bitno povući što više europskih sredstava budući u mnogim jedinacama lokalne samouprave postoji dosta projekata za koje su ispunjeni svi uvjeti što se tiče dokumentacije, ali se isti ne mogu financirati.
U daljnjoj raspravi neki članovi Odbora su izrazili zadovoljstvo što Prijedlog strategije regionalnog razvoja nudi nove koncepcije za lokalni i regionalni razvoj, tj. nove razvojne prilike za hrvatske regije, gradove i općine (pristup razvoju utemeljen na mjestu, kružno gospodarstvo, otpornost regija, zeleni gradovi, pametan grad, socijalna inovacija i dr.)
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova „za“ i 4 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Strategiju regionalnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje do kraja 2020. godine
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Branku Juričev-Martinčev, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Branka Juričev-Martinčev, dipl.oec.