Odbor za razvoj i obnovu

Izvješće Odbora za razvoj i obnovu o Prijedlogu zakona o društveno poticanoj stanogradnji, prvo čitanje, P. Z. br. 521

Odbor za razvoj i obnovu Hrvatskoga sabora na 33. sjednici održanoj 21. travnja 2010. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o društveno poticanoj stanogradnji, prvo čitanje, P.Z. br. 521 koji je Hrvatskome saboru dostavio Klub zastupnika HNS-a, aktom od 16. ožujka 2010. godine.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, Klasa: 370-01/10-01/02 od 15. travnja 2010. godine.
U uvodnom obrazloženju predstavnika predlagatelja istaknuto je da se dopunom Zakona stvara pravni okvir, odnosno zakonska mogućnost donošenja posebnih programa poticanja izgradnje i prodaje novoizgrađenih stanova na tržištu.

Prema modelu društveno poticane stanogradnje izgrađeno je ili je u izgradnji nešto manje od 7 tisuća stanova, te to govori u prilog izvedivom, opravdanom i financijski održivom modelu.

Podatak da je u Hrvatskoj oko 10 tisuća novoizgrađenih neprodanih stanova i da “zamrznuti“ kapital u neprodanim stanovima iznosi više od 8 milijardi kuna, predlaže se promijeniti donošenjem posebnih programa poticanja izgradnje i prodaje stanova kao nužne mjere za izlazak iz recesije, gubitka radnih mjesta u graditeljstvu i gašenja obrta.

U raspravi je prevladalo mišljenje kojim se podržava stajalište Vlade Republike Hrvatske iznijeto u pisanom Mišljenju, da se ne podrži Prijedlog zakona o dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji koji je predložio Klub zastupnika HNS-a.

Naime, pitanje poticanja prodaje stanova radi prevladavanja nepovoljnog stanja u stanogradnji već je uređeno Zakonom o poticaju prodaje stanova, donijetim 19. ožujka 2010. godine.
U raspravi je ukazano da iz predloženog Zakona nije vidljiv način na koji bi se poticala prodaja stanova, te nije jasno ni potpuno uređeno pitanje sudjelovanja jedinica lokalne samouprave u provedbi predloženog programa, budući da prema odredbama Zakona o društveno poticajnoj stanogradnji jedinica lokalne samouprave također sudjeluje u tome.

Ocijenjeno je da je u predloženim člankom 30.a izostala daljnja razrada uvjeta i kriterija kojima se osigurava zakonito i svrhovito korištenje proračunskih sredstava, kao i način poticanja prodaje stanova, te se upitnim smatra djelokrug poslova koji se daje Agenciji za pravni promet I posredovanje nekretninama naročito u pogledu izdavanja jamstava poslovnim bankama ili kupcima stanova.

Na pitanje stambene problematike u raspravi je ukazano s više osnova: prava na stan kao ustavne kategorije, mogućnosti kreditnog zaduživanja, upitnog porijekla investiranog kapitala, ulaganja viška financijskih sredstava u nekretnine, velikog broja praznog stambenog prostora, pretjerano visokih cijena stambene jedinice, financijske nesigurnosti da se otplaćuju visoki stambeni krediti, nedovoljnog snižavanja cijena stana unatoč velikom broju neprodanih novoizgrađenih stanova i padu potražnje za njima na tržištu što nije slučaj s drugim zemljama u krizi. Također je istaknuto da ulaskom u EU država više neće moći intervenirati u spomenuto tržište.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (4 glasa „za“ i 3 glasa „protiv“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći

ZAKLJUČAK

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopunama zakona o društveno poticanoj stanogradnji


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gospođa mr. sc. Zdenka Čuhnil.

PREDSJEDNICA ODBORA
mr. sc. Zdenka Čuhnil