Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora, održao je 21. rujna 2010. godine tematsku sjednicu (37. sjednicu Odbora) povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, na temu "Prevencija nasilja u obitelji: učinkovitost sustava psiho-socijalnog tretmana nasilnika".
Na sjednici su, uz članice Odbora, sudjelovali i predstavnici nadležnih institucija, prekršajnih sudova, predsjednici županijskih povjerenstava za ravnopravnost spolova te predstavnici nevladinih udruga koje se bave problematikom zaštite žrtava obiteljskog nasilja.
Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova uvodno je navela podatke MUP-a o nasilju u obitelji. Policija je u prvoj polovici ove godine zaprimila 5 posto više zahtjeva građana za pružanjem intervencije radi zaštite nasilja u obitelji, nego u cijeloj prošloj godini.
Prema policijskim izvješćima, policija je predložila izricanje 11 752 zaštitne mjere, od čega je najveći broj onih koji se odnose na obvezni psiho-socijalni tretman nasilnika, njih 5 471. Međutim, od strane pravosudnih organa dosuđeno je samo 2.505 mjera obveznog psiho-socijalnog tretmana za počinitelja obiteljskog nasilja. Predsjednica Odbora upozorila je na porast upravo nasilničkih djela u obitelji koji završavaju najtragičnijim posljedicama – ubojstvom žrtve. Takvih je djela u prošloj godini zabilježeno čak 28, dok je do lipnja ove godine bilo 7 takvih ubojstava. Stoga je nužno pojačati aktivnosti prevencije, među kojima i dosuđivanje zaštitne mjere psiho-socijalnog tretmana nasilnika.
Predsjednica je istaknula kako je provedba Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji za razdoblje od 2008. do 2010. godine u završnoj godini, a u tijeku je izrada nove nacionalne strategije koja će obuhvatiti različite aspekte problema vezanih uz fenomen nasilja nad ženama i u obitelji. Nadalje, zahvaljujući naporu kako izvršnih, tako i zakonodavnih i sudskih tijela, učinjeni su značajni pomaci, no nedovoljno je učinjeno u prevenciji obiteljskog nasilja.
U uvodnom izlaganju, voditeljica Odjela psihijatrije Opće bolnice Virovitica Elvira Koić, koja je i stalni sudski vještak, iznijela je iskustva iz svoje dugogodišnje prakse. Izdvojila je problem izricanja zaštitne mjere bez prethodnog liječničkog pregleda odnosno postavljanja dijagnoze.
Glavni tajnik Društva za psihološku pomoć Dragan Jusupović govorio je o temi psiho-socijalnog tretmana obiteljskih nasilnika. Kao jedan od najvažnijih ciljeva psiho-socijalnog tretmana istaknuto je učenje socijalnih vještina kojima počinitelj nasilničkih djela može zamijeniti svoje neprihvatljivo ponašanje usvajanjem nenasilnih obrazaca ponašanja.
U raspravi koja je uslijedila ukazano je na potrebu redovitog prikupljanja brojčanih pokazatelja i statistika o provedenim psiho-socijalnim tretmanima, kao i procjene učinkovitosti tih tretmana, te dugoročno praćenje pojave recidiva. Također se preporuča produljivanje trajanja programa psiho-socijalnog tretmana kao i mogućnost financijske participacije počinitelja nasilja u tretmanu. Provođenje tretmana žrtava je nedostatno a potrebna je i jača koordinacija između rada sa žrtvom i sa nasilnikom.
Sudionici u raspravi ukazali su na potrebu dodatne edukacije osoba koje rade s žrtvama obiteljskog nasilja, te uvođenja programa nenasilnog rješavanja sukoba kroz cijeli odgojno-obrazovni sustav, kao najbolje prevencije. Nekoordiniranost među tijelima koje se bave zaštitom žrtava nasilja istaknuta je kao ozbiljan problem. Stoga se preporuča otvaranje svojevrsnog kriznog centra za zaštitu od obiteljskog nasilja i provođenje prevencije. Zakonska regulativa treba se poboljšati te posebno inzistirati na dosljednoj implementaciji svih zakonskih obveza.
Predsjednica Odbora najavila je da će se na osnovi prijedloga i komentara s tematske sjednice pripremiti preporuke nadležnim institucijama koje bi pomogle jačanju sustava prevencije i općenito suzbijanja nasilja u obitelji.
Predsjednica Odbora
Gordana Sobol