Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2008. godini

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 21. svibnja 2009. godine, raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2008. godini, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, aktom od 31. ožujka 2009 godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio sukladno članku 100. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao matično radno tijelo.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, sukladno članku 22. stavka 1. Zakona o ravnopravnosti spolova i članku 18. Poslovnika o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, podnosi redovito godišnje izvješće o radu Hrvatskom saboru.

U uvodnom izlaganju Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upoznala je Odbor s poduzetim aktivnostima koje se odnose na praćenje i provođenje Zakona o ravnopravnosti spolova, kao i drugih propisa koji se tiču ravnopravnosti spolova.

Izvješće pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2008. godinu pokazuje da je donesen i bolji zakonodavni antidiskriminacijski okvir u području ravnopravnosti spolova, da su se u velikoj mjeri provodile politike i strategije vezane za to područje.

Položaj žena na tržištu rada nije se bitno promijenio. Visok udio žena među nezaposlenima, segregacija između žena i muškaraca na tržištu rada, razlika u plaćama po spolu i sl. i dalje ukazuju na postojanje neravnopravnosti spolova. Pozitivno je što se pri oglašavanju radnih mjesta bitno bolje primjenjuje odredba članak 13. st. 2. ZORS-a čiji je cilj ukidanje diskriminacije kod zapošljavanja.

U odnosu na obiteljsko nasilje vidljiva su poboljšanja u zaštiti žrtava nasilja. Međutim, prevencija obiteljskog nasilja, posebno na lokalnoj razini, i dalje je nedostatna. Krajem godine postignut je dogovor o modelu sufinanciranja pojedinih skloništa i savjetovališta za žene žrtve nasilja, prema kojem će Vlada RH, grad i županija snositi po 30% troškova, a preostalih 10% udruge trebaju financirati same kroz donacije. No, tek će se ove godine moći vidjeti da li to i funkcionira.

U raspravi koja je uslijedila članovi i članice Odbora pozitivnim su ocijenili ovo Izvješće, prvo nakon donošenja novog Zakona o ravnopravnosti spolova.

Veoma važnim dijelom izvješća smatraju se neovisna istraživanja Ureda pravobraniteljice. Radi se o: istraživanju – anketi o položaju žena zaposlenih na određeno vrijeme, istraživanju o korištenju subvencija za zapošljavanje žena žrtava nasilja, analizi državnih stipendija redovitim studentima/cama sveučilišnih i stručnih studija 2008. prema spolu, analizi članaka vezanih uz područje ravnopravnosti spolova (naročito medijskoj slici žena iz ruralnih krajeva, žene u sportu i seksizam), kao i rodnoj analizi TV sadržaja. Ova istraživanja su dragocjena jer razotkrivaju hrvatsku stvarnost i odnos prema ženama u različitim segmentima društva.

Vezano uz novo zakonodavstvo, iznesen je i stav da se Zakon o ravnopravnosti spolova kao i ostalo antidiskriminacijsko zakonodavstvo nedovoljno koristi. Također, navedeno je i da je Zakon o ravnopravnosti spolova od strane Europske komisije ocijenjen pozitivno, međutim problem je provedba budući da ne postoji odgovarajuća praksa – tj. nema sudskih predmeta.

Ponovno je upozoreno na zapostavljenu problematiku žena u ruralnim područjima, a zabrinjavajuća je uvijek ista – loša – ocjena stanja žena na tržištu rada. Među najznačajnijim problemima izdvaja se zloupotreba instituta rada na određeno vrijeme.

Izdvojen je i problem rada koordinatora za ravnopravnost spolova u uredima državne uprave po županijama kao i županijskih i gradskih povjerenstava/odbora za ravnopravnost spolova.

Što se tiče ravnopravnosti spolova u medijima, podsjetilo se da je Hrvatski sabor na prijedlog ovog Odbora zadužio Programsko vijeće HRT-a da posebno razmotri primjenu odredbi Zakona o ravnopravnosti spolova koje govore o obvezi medija da kroz programske sadržaje, programska usmjerenja i samo-regulacijske akte promiču razvoj svijesti o ravnopravnosti spolova žena i muškaraca, te o tome izvijesti Hrvatski sabor najkasnije do kraja ožujka 2009. godine. Najavljena je planirana zajednička sjednica ovog Odbora i Programskog vijeća HRT-a gdje će se predstaviti navedeno izvješće.

Upozoreno je na odgovornost medija za nepristrano i nestereotipno prikazivanje žena i muškaraca kao i na potrebu edukacije medijskih djelatnika o pitanjima rodne jednakosti.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

zaključak

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2008. godini.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Gordana Sobol