Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova za 2010. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 49. sjednici održanoj 25. svibnja 2011. godine, raspravljao je o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova za 2010. godinu koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio ministar unutarnjih poslova, aktom od 17. ožujka 2011. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja ukratko je upoznao članove i članice Odbora sa sadržajem Izvješća. Tijekom 2010. godine došlo je do smanjenja KD koje se gone po službenoj dužnosti ali i po privatnoj prijavi, a također se smanjio i broj prijavljenih prekršaja. Prema stopi kriminaliteta RH se ne razlikuje od ostalih europskih država. Međutim, došlo je do povećanja broja prijavljenih koruptivnih KD kao i organiziranog kriminala. To se veže uz učinkovitiji rad policije. Nadalje, u odnosu na 2009. godinu 4% je više djece počinitelja KD, a za 18,4% je povećan broj ubojstava. Tijekom 2010. godine došlo je do smanjenja broja zahtjeva za pružanjem policijske intervencije radi zaštite od nasilja u obitelji i smanjenja broja KD nasilničkog ponašanja u obitelji, ali i do povećanja broja prekršajno prijavljenih te provođenja zaštitnih mjera prema počiniteljima iz djelokruga rada policije. Članovi/ce Odbora obaviješteni su da, prema rezultatima 3 neovisna istraživanja, policija uživa solidno povjerenje građana. Istaknuti su i dobri rezultati u povećanju prometne sigurnosti.

U raspravi koja je uslijedila iznesena je zamjerka Izvješću budući da gotovo niti jedan podatak, niti iz pisanog, niti iz tabličnog prikaza nije razvrstan po spolu, čime se krše odredbe Zakona o ravnopravnosti spolova. Također se tražilo objašnjenje zbog čega se problematika nasilja u obitelji veže uz problematiku maloljetničke delinkvencije i u Izvješću je prikazana kao dio maloljetničke delinkvencije. Iznesen je i problem tamne brojke seksualnih delikata na štetu maloljetnika kao i problem evidentiranja zločina iz mržnje. Upozoreno je na potrebu dodatnog educiranja policajaca i policajki za rad u slučajevima obiteljskog nasilja. U tom kontekstu ponovno je naglašena važnost razvrstavanja podataka po spolu, budući da bi iz takvih podataka bila uz ostalo vidljiva i npr. zastupljenost policajki prema policijskim upravama, te detektiran njihov eventualan manjak.

Uočen je pad u broju prijedloga za izricanje zaštitnih mjera iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, ali to se veže uz praksu suda da ne izriču u dovoljnoj mjeri zaštitnu mjeru psiho-socijalnog tretmana počiniteljima nasilja u obitelji zbog problema u realizaciji te mjere, odnosno u nedostatku financijskih sredstava. Upozoreno je na veliko povećanje broja zatečenih maloljetnih osoba mlađih od 16 godina u noćnim izlascima u vremenu od 23 i 5 sati. Pohvaljen je projekt Policija u zajednici odnosno kontakt-policajac kao i uspjesi hrvatske policije u međunarodnoj suradnji.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upozorila je na potrebu upotrebe rodno osjetljivog jezika u Izvješću. Također je ukazala na zabrinjavajući podatak o povećanju broja KD silovanja, ali i na zakonsku obvezu da žrtve nasilja u obitelji u postupku ispituje osoba istog spola. Stoga je iznijela preporuku da se prilikom izrade nove sistematizacije predvidi i postojanje policijskog službenik/ce za nasilje u obitelji. Iz Izvješća se saznao važan podatak da udio KD nasilničkog ponašanja u obitelji u ukupnoj strukturi kriminaliteta iznosi 1,45%. Nadalje, hvale je vrijedan podatak da je policija 2010. godine prekršajno prijavila čak 140,6% više počinitelja za nepostupanje po izrečenim zaštitnim mjerama prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji.

Predstavnik predlagatelja ukratko se osvrnuo na primjedbe iz rasprave. Nasilje u obitelji i maloljetnička delinkvencija su delikatna područja te u postupanju policija surađuje s brojnim institucijama. Izrazio je stav o prevelikim očekivanjima od policije. Postupanje policije u provođenju zaštitnih mjera teško je bez učinka na nečija ljudska prava. Budući da razvrstavanje podataka po spolu ne predstavljaju problem, predstavnik predlagatelja iskazao je spremnost da buduća izvješća budu sastavljena u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova.

Nakon provedene rasprave prijedlog zaključka o prihvaćanju Izvješća ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova za 2010. godinu članovi Odbora nisu podržali (3 glasa „ZA“ i 4 „SUZDRŽANA“ glasa).

Članovi/ce Odbora jednoglasno su odlučili predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći


ZAKLJUČAK

Zadužuje se Ministarstvo unutarnjih poslova da u svim budućim izvješćima poštuje odredbe čl. 17. Zakona o ravnopravnosti spolova koji propisuje da svi statistički podaci i informacije o osobama koji se prikupljaju, evidentiraju i obrađuju u tijelima državne vlasti, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravnim i fizičkim osobama koje obavljaju djelatnost u skladu s propisima, moraju biti iskazani po spolu.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.


Predsjednica Odbora

Gordana Sobol