Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Dopuni Izvješća o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza utvrđenih Zakonom o HRT-u u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a u 2009. (Godišnje izvješće HRT-a za 2009.)

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 41. sjednici održanoj 3. studenog 2010. godine, raspravljao je o Dopuni Izvješća o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza utvrđenih Zakonom o HRT-u u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a u 2009. (Godišnje izvješće HRT-a za 2009.), koja je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 30. rujna 2010. godine.

Odbor je navedena izvješća raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju glavni ravnatelj HRT-a govorio je o poboljšanju teške financijske situacije iz prethodnog razdoblja, ali je upozorio na pad prihoda od marketinga. Član Programskog vijeća predstavljajući Dopunu Izvješća naglasio je kako je Programsko vijeće prihvatilo primjedbe i sugestije Hrvatskog sabora kao i saborskih odbora. S time u vezi donijelo je niz preporuka, među kojima izdvaja provođenje ciljane izobrazbe urednika i urednica o integriranju problematike rodne ravnopravnosti u urednički i novinarski rad.
U raspravi koja je uslijedila članovi i članice Odbora iznijeli su niz primjedbi na Dopunu Izvješća, koju su ocijenili jedva kvalitetnijom od samog Izvješća.

Kao temeljni problem istaknuto je nerazumijevanje samog pojma ravnopravnosti spolova, te što sve područje ravnopravnosti spolova obuhvaća. Naime, Dopuna Izvješća sadrži popis emisija među kojima se velik broj ne može svrstati u područje ravnopravnosti spolova. Nadalje, samo u 4 emisije Nedjeljom u dva gostovale su žene (od 50-tak godišnje), a u Sportskom programu za čitavu su godinu izdvojene 2 emisije, od čega jedna humanitarna priredba. Zatraženo je pojašnjenje jesu li urednici i urednice obvezni pohađati edukaciju o promicanju ravnopravnosti spolova, te postoje li sankcije za neizvršavanje te obveze. Također se tražilo objašnjenje zbog čega nije provedena analiza reklamnog sadržaja vezano uz spolne stereotipe.

Naglašena je važnost edukacije, te su iznesene primjedbe vezane uz upotrebu standardnog hrvatskog jezika na HRT-u. Vezano uz financijsko izvješće, izraženo je nezadovoljstvo što su, unatoč gubicima, troškovi neplanirano povećani, posebno za plaće. Upozoreno je da uređivačka sloboda ne može značiti kako urednici na HRT-u ne podliježu zakonskim odredbama.

Nadalje, primjedba kako je Programsko vijeće posebnu pozornost posvetilo promicanju ravnopravnosti spolova nauštrb ostalih područja, smatra se neutemeljenom. Naime, Hrvatski sabor obvezao je Programsko vijeće HRT-a da uz redovita godišnja izvješća podnosi i posebno izvješće o promicanju ravnopravnosti spolova u programima HRT-a, pa ma što netko o tome mislio.

Predstojnica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH iznijela je niz primjedbi na Dopunu Izvješća, upozorila na netočnosti, te nerazumijevanje pojma ravnopravnosti spolova. Istaknula je da se u Dopuni Izvješća trebalo navesti Plan djelovanja za promicanje ravnopravnosti spolova koji je u postupku donošenja.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, koja je bila predavačica na radionici Rodna ravnopravnost u programima HRT-a u organizaciji Edukacijskog centra, upozorila je na negativan stav samih sudionika/ca radionice kao i nedovoljno izražen interes urednika/ca za radionicu. Smatra da bi programi Hrvatskog radija, u području ostvarivanja obveza u promicanju ravnopravnosti spolova, mogli poslužiti kao primjer urednicima TV programa.

Glavni ravnatelj dao je dodatna pojašnjenja: reklamni sadržaji se pregledavaju, ali su propusti mogući. Što se tiče financijskog izvješća, u izdatke za plaće uključene su i otpremnine koje je HRT bio dužan isplatiti, no plaće na HRT-u nisu rasle već 12 godina. Ravnateljstvo planira sankcionirati nepohađanje edukacije. Navedeno je i da u sklopu HR postoji 3 nacionalna i 8 regionalnih programa koji se emitiraju 24 sata, što u konačnici rezultira i većom kvalitetom radijskih programa. Član Programskog vijeća složio se s većinom primjedbi iskazanih u raspravi. Međutim, pojasnio je ograničene ovlasti Vijeća koje se ne može miješati u uređivačku politiku, već iznositi primjedbe, donositi preporuke te utjecati na glavnog ravnatelja.

Nakon provedene rasprave članovi/ce Odbora jednoglasno su odlučili predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

Prima se na znanje Dopuna Izvješća o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza utvrđenih Zakonom o HRT-u u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a u 2009. (Godišnje izvješće HRT-a za 2009.).

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Gordana Sobol