Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o predstavljanju rezultata analize Svjetske banke: Žene u Hrvatskoj i pandemija COVID-19

16.06.2021.

Na 10. sjednici Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora, održanoj 16. lipnja 2021. godine, predstavnice Svjetske banke Valerie Morrica, viša specijalistica za društveni razvoj iz Bruxellesa i Nga Thi Viet Nguyen, viša ekonomistica za teme suzbijanja siromaštva i jačanja jednakosti iz Washingtona, predstavile su izvješće o učincima pandemije koronavirusa na žene u Hrvatskoj.  Ovo izvješće daje preliminarnu procjenu utjecaja pandemije na žene u Hrvatskoj, dok dodatno, brzo anketiranje kućanstava u Hrvatskoj o COVID-19 koje je Svjetska banka provela između lipnja 2020. i lipnja 2021. godine, donosi dodatne empirijske dokaze o tim utjecajima. Podaci su pokazali da je pandemija pogoršala postojeću nejednakost između spolova i otežala život ženama u Hrvatskoj. To se posebice odnosi na žene iz osjetljivih društvenih skupina, uključujući niže kvalificirane žene iz ruralnih područja, radno neaktivne žene i starije žene. Nadalje, izgledi za ekonomski oporavak također su nepovoljniji za žene jer se očekuje sporiji oporavak njihovog zaposlenja i veće ekonomske poteškoće od onih koje imaju muškarci. U izvještaju se procjenjuje kako postpandemijski gospodarski oporavak u Hrvatskoj pruža važnu priliku za sustavno rješavanje strukturne nejednakosti među spolovima.

Budući da Hrvatska kreće u oporavak od višestrukih posljedica izazvanih pandemijom i potresima, bit će presudno da žene aktivno pridonesu oporavku, održivom rastu i povećanoj otpornosti zemlje. Neki od prioritetnih koraka za aktiviranje gospodarskog potencijala žena u Hrvatskoj mogu biti pružanje usluga posebno namijenjenih ranjivim ženama i mladima za uključivanje na tržište rada, uklanjanje prepreka zapošljavanju žena (npr. dostupnost usluga skrbi o djeci i starijima, fleksibilnost zaposlenja, uvođenje očinskog dopusta), poboljšane mogućnosti za samozapošljavanje i pokretanje poduzeća te prevencija rodno uvjetovanog nasilja.

U raspravi koja je predsjednica Odbora iznijela je svoj stav o potrebi istraživanja utjecaja pandemije na muškarce navodeći veću smrtnost muškaraca od bolesti uzrokovane COVID-om 19. Nadalje, govorilo se o utjecaju pandemije na mentalno zdravlje stanovnika te važnost zakonske regulacije rada od kuće koji je pandemijom postao veoma raširen. Zaključno je izraženo zadovoljstvo budući da spoznaje predstavljenog izvješća korespondiraju sa spoznajama i preporukama hrvatskih institucija.


Predsjednica Odbora:

Izv. prof. dr. sc. Marija Selak Raspudić