Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću MORH-a o provedenim mjerama iz Nacionalnog akcijskog plana za provedbu Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 (2000) i srodnih rezolucija u 2019. godini

17.12.2020.

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 6. sjednici održanoj 17. prosinca 2020. godine, raspravljao je o Izvješću o provedenim mjerama iz Nacionalnog akcijskog plana za provedbu rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 (2000) i srodnih rezolucija u 2019. godini koje je Odboru za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora, na zahtjev predsjednice Odbora, dostavilo Ministarstvo obrane Republike Hrvatske aktom od 19. listopada 2020. godine.

Državni tajnik ukratko je predstavio Izvješće. „Rodno osviještena politika u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama Republike Hrvatske te „Plan djelovanja za promicanje i uspostavljanje ravnopravnosti spolova u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama Republike Hrvatske“ dokumenti su na temelju kojih se reguliraju mjere i aktivnosti provedbe Nacionalnog akcijskog plana za provedbu Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 (2000) i srodnih rezolucija.

Ministarstvo obrane i oružane snage Republike Hrvatske potiču aktivno sudjelovanje djelatnika u međunarodnim aktivnostima koje su fokusirane na promicanje rodno osviještene politike, prioritetno u okviru članstva u NATO-u i EU, te u okviru različitih inicijativa suradnje sa zemljama jugoistočne Europe.

Udio žena angažiranih u međunarodnim (UN, NATO i EU) misijama i operacijama potpore miru u 2019. godini iznosio je 6,09% što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu (5,03%). Oružane snage RH u kontinuitetu od 2015. godine upućuju časnice na dužnost savjetnice (mentora) za obuku žena u Specijalnim snagama Afganistanske nacionalne vojske (ANA SOF) u okviru misije potpore miru Resolute Support u Afganistanu.

Izobrazba za potrebe OS RH u 2019. godini provodila se kroz slijedno-rastuće izobrazbe časnika i dočasnika te posebne funkcionalne izobrazbe u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu. Tema „Implementacija Rezolucije UNSCR 1325 (2000)“ provodi se posebno u okviru predmeta „Vojna etika i religijska kultura“ na prvoj razini slijedno-rastuće izobrazbe – Temeljnoj časničkoj izobrazbi. U 2019. godini programe slijedno-rastuće izobrazbe časnika i dočasnika u Republici Hrvatskoj na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“ završilo je 904 polaznika iz MORH-a i OS RH, a udio žena iznosio je 13,71% (124 žene). Došlo je do povećanja u odnosu na 2018. godinu kada je udio žena iznosio 11,88%. Zabilježeno je povećanje udjela žena u segmentu završenih slijedno-rastućih izobrazbi časnica u 2019. godini (udio žena porastao je s 22,58% na 24,9% u 2019. godini). Slijedno-rastuću izobrazbu i inozemstvu u 2019. godini završilo je 26 polaznika iz MORH-a i OS RH, među kojima je bilo 4 žene (što je udio od 13,9%).

Sveukupna zastupljenost žena u kadetskoj populaciji u okviru sveučilišnih vojnih studijskih programa („Vojno inženjerstvo“ i „Vojno vođenje i upravljanje“) na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr Franjo Tuđman“ te civilno-vojnog školovanja na studiju aeronautike za vojne pilote, na razini je od 25,99%.

Na dan 31. prosinca 2019. godine udio žena u djelatnom vojnom sastavu raspoređenih u MORH-u i OS RH iznosio je 12,77% (18,65% časnica; 10,9% dočasnica; 11,05% vojnikinja), što je, u usporedbi s ostalim članicama NATO-a i EU-a, jedna od većih zastupljenosti žena djelatnih vojnih osoba. Udio žena među državnim službenicima i namještenicima iznosio je 49,02%.

U preduputnim obukama postrojbi i pojedinaca Oružanih snaga RH za sudjelovanje u misijama i operacijama potpore miru u inozemstvu još od 2000. godine obrađuju se nastavni moduli iz međunarodnog prava oružanih sukoba i međunarodnog humanitarnog prava, kroz koje se posredno obrađuje zaštita civila te nasilje nad ženama i djecom za vrijeme sukoba odnosno u područjima sukoba.

Posebna edukacija o ženama u ratnim i poratnim situacijama, nasilju nad ženama i djecom, specifičnim potrebama lokalnih žena, provodi se kroz program preduputne obuke ključnog osoblja, kao što je preduputna obuka zapovjednog i stožernog osoblja za misiju potpore miru Resolute Support u Afganistanu. Ovdje ističemo kako se u obradi relevantnih tema prepoznaje kako su žene i djevojčice nerazmjerno žrtve nasilja, ali da dječaci i muškarci također mogu biti žrtve (kao što je navedeno i u rezolucijama Ujedinjenih naroda).

Nadalje, svi pripadnici oružanih snaga koji se upućuju u okviru NATO operacije potpore miru, prije upućivanja obvezno završavaju NATO tečaj na daljinu: Improving Operational Effectiveness by Integrating Gender Perspective. Predmetna tematika detaljnije se izvodi u okviru specijaliziranih tečajeva za misije UN te NATO i EU operacije potpore miru u Središtu za međunarodne vojne operacije „Josip Briški“, Rakitje od 2004. godine, a u provedbi izobrazbe/obuke potporu pružaju NATO certificirani instruktori/savjetnici za rodnu perspektivu u vojnim operacijama. Teme izobrazbe u 2019. godini uključivale su: Prevenciju i odgovor na rodno utemeljeno nasilje u sukobima, Žene, mir i sigurnost, Seksualno nasilje i iskorištavanje, Rodna pitanja i Rodne perspektive.

Do listopada 2020. godine je kroz NATO/NCGM program tečaja za instruktora rodne perspektive u operacijama osposobljeno odnosno certificirano 48 djelatnika/pripadnika MORH-a i OS RH (32 žene i 16 muškaraca).

Tijekom 2019. godine provedeni su posebni tečajevi međunarodnog karaktera vezano za integraciju rodne perspektive s naglaskom na operacije odnosno implementaciju rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a o ženama, miru i sigurnosti, radi osposobljavanja instruktora/ica kako iz MORH-a i OS RH tako i stranih polaznika u tuzemstvu i inozemstvu. U rujnu 2019. godine u Rakitju (RH) proveden je Gender training of Trainers Course, a u listopadu 2019. u Lisabonu (Portugal) proveden je Gender Training of Trainers Course Mobile Training Team, na kojima su obrađene teme uključivale gender termine i definicije, rodnu perspektivu u operacijama, rodnu perspektivu na taktičkoj razini u okviru vojnih zadaća, rodnu perspektivu na strategijskoj i operativnoj razini u kontekstu vojnih aktivnosti, međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava, rezolucije VS UN-a o ženama, miru i sigurnosti, seksualno i rodno utemeljeno nasilje povezano sa sukobima, ugradnju rodne perspektive u postojeće izobrazbe i obuke, nacionalni akcijski planovi i druge teme.

Provedene su aktivnosti preuputne obuke za polaznike i polaznice iz drugih zemalja za upućivanje u mirovne misije i operacije UN-a, na kojima je sudjelovalo 47 polaznika (od čega 15 žena).

Oružane snage Republike Hrvatske sudjelovale su u vježbama tijekom 2019. godine u kojima su u scenarijima posebno ugrađena pitanja povezana s rodnom perspektivom, uključujući: 10 vježbi OS RH, dvije simulacijske vježbe, četiri međuresorne nacionalne vježbe, tri međunarodne vježbe, a u još 34 provedene međunarodne vježbe bilo je elemenata rodne perspektive.

Vezano uz mjeru poticanja zapošljavanja žena unutar sigurnosno-obrambenog sustava, kampanje za privlačenje osoblja u OS RH jednako su usmjerene na žene kao i na muškarce. 

U OS RH je udio žena u kategoriji generala 3,45% (čin brigadnog generala), među visokim časnicima razine brigadira žena je 5,56%, udio žena na zapovjednim i voditeljskim dužnostima u 2019. godini sveukupno u MORH-u i u OS RH iznosi 10,95% (u upravnom dijelu MORH-a bilo je 34,22% žena, a u OS 9,45%).

Tijekom 2019. godine promaknuto je 12,27% žena (18,75% među časnicama, a 9,25% među dočasnicama). Udio žena među nagrađenim i pohvaljenim tijekom 2019. bio je 13,81%.

Za sudjelovanje žena u međunarodnim misijama i operacijama potiče se prijavljivanje svih zainteresiranih kandidata, dok se u raspisu za sudjelovanje u UN mirovnim misijama posebno ističu dopunski kriteriji UN-a koji su usvojeni radi povećana zastupljenosti žena u mirovnim misijama UN-a.

Rodno utemeljeno nasilje i iskorištavanje u OS RH zabranjeno je u bilo kojem obliku, bilo gdje i bilo kada, pa tako i u međunarodnom okruženju uključujući vojne operacije u inozemstvu. Kroz sve oblike vojne izobrazbe i obuke radilo se na podizanju svijesti o nultoj toleranciji prema seksualnom nasilju.

Tijekom 2019. godine nisu zabilježeni slučajevi rodno utemeljenog nasilja čiji bi počinitelji bili pripadnici OS RH ni u nacionalnom ni u međunarodnom kontekstu odnosno u područjima misija ili operacija potpore miru. Zapovjednici su na temelju ovlasti odgovorni za zakonito i odgovorno ponašanje osoba kojima zapovijedaju. Svi časnici OS RH (uključujući zapovjednike međunarodnih misija/operacija), prolaze prvu edukaciju iz područja o potrebi zaštite sigurnosti žena i djece kao i njihovih ljudskih prava, a potom kao odabrani kandidati za zapovjedne dužnosti u misijama ili operacijama potpore miru prolaze teme kroz skupnu preduputnu obuku, a prolaze i dodatnu edukaciju na Preduputnom tečaju za ključno osoblje uključujući tečajeve na daljinu (Improving Operational Effectiveness by Integrating Gender Perspective).

Nakon kraće rasprave u kojoj su članice Odbora zatražile i dobile dodatna objašnjenja Odbor je većinom glasova (8 glasova „za“, te 1 „suzdržan“ glas) donio sljedeći zaključak:

Prihvaća se Izvješće o provedenim mjerama iz Nacionalnog akcijskog plana za provedbu rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 (2000) i srodnih rezolucija u 2019. godini


Predsjednica Odbora
izv. prof. dr. sc. Marija Selak Raspudić