Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 9. sjednici održanoj 18. listopada 2012. godine, raspravljao je o Izvješću o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2011. godini, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. srpnja 2012. godine.
Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnica Ministarstva pravosuđa ukratko predstavila Izvješće. Od 1. siječnja do 31. prosinca 2011. godine na cijelom području Republike Hrvatske zaprimljeno je sveukupno 5541 zahtjev za besplatnu pravnu pomoć, od toga je prihvaćeno 4634 zahtjeva, odbijeno 492, odbačeno 146, obustavljeno 215, dok su ostali bili u postupku odobravanja. U usporedbi s istim razdobljem prethodne godine, broj podnesenih zahtjeva porastao je za 13,4% dok je broj prihvaćenih zahtjeva također porastao 13,7%. Korištenje pravne pomoći u 2011. godini većinom se odobravalo za sekundarnu pravnu pomoć (zastupanje u sudskim postupcima) u 80,56% slučajeva. Najčešće se pravna pomoć odobravala u obiteljsko pravnim postupcima (53,81% postupaka), a najčešće su besplatnu pravnu pomoć koristili građani s prebivalištem u Sisačko-moslavačkoj županiji.
U raspravi koja je uslijedila zatražena su pojašnjenja vezana uz razlike u sredstvima koja se dodjeljuju po županijama. Ukazano je na problem nedovoljne edukacije građana koji bi trebali biti korisnici sustava besplatne pravne pomoći.
Također je istaknuto da su kroz sustav besplatne pravne pomoći nedovoljno korišteni resursi nevladinih organizacija. Pojedine članice Odbora izvješće su ocijenile preglednim i vrlo kvalitetnim. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upozorila je na poteškoće s kojima se prilikom korištenja sustavom besplatne pravne pomoći susreću žrtve obiteljskog nasilja.
Završno je predstavnica predlagatelja pojasnila da se više sredstava dodjeljuje u manje razvijenim županijama gdje je veći postotak stanovništva egzistencijalno ugrožen, te u područjima od posebne državne skrbi. Nadalje, iznijela je podatak da je na Pravosudnoj akademiji provedena edukacija sudaca kao i da je u izradi brošura koja će upoznati građane sa sustavom besplatne pravne pomoći.
Nevladine organizacije neravnomjerno su raspoređene (postoji njihova koncentriranost u Zagrebu i Istočnoj Slavoniji) dok su odvjetnici ipak dostupniji u svim dijelovima Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
zaključak
Prihvaća se Izvješće o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava
u 2011. godini.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Nansi Tireli