Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 4. sjednici održanoj 28. travnja 2008. godine, raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2007. godini, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, aktom od 31. ožujka 2008. godine.
Odbor je navedeno Izvješće raspravio sukladno članku 100. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao matično radno tijelo.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, sukladno članku 21. stavka 1. Zakona o ravnopravnosti spolova, podnosi redovito godišnje izvješće o radu Hrvatskom saboru.
U uvodnom izlaganju Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upoznala je Odbor s poduzetim aktivnostima koje se odnose na praćenje i provođenje Zakona o ravnopravnosti spolova, kao i drugih propisa koji se tiču ravnopravnosti spolova.
Građani i građanke obraćaju se pravobraniteljici za ravnopravnost spolova osobno u Uredu, pisanim pritužbama i putem telefona.
Po sadržaju pritužbe se odnose na kršenje načela ravnopravnosti spolova ili diskriminaciju na temelju spola, bračnog ili obiteljskog statusa i spolne orijentacije, kao i na praćenje provođenja Zakona o ravnopravnosti spolova. Kao i ranijih godina pritužbe su u velikoj većini slučajeva podnosile žene.
Tijekom 2007. godine radilo se na ukupno 1196 predmeta, i to: 968 predmeta otvorenih u 2007. godini (što je 30% više nego u 2006. godini) i 228 predmeta prenesenih iz ranijih godina. Tijekom 2007. godine dovršeno je 1124 predmeta. Nedovršenih predmeta koji se prenose u 2008. godinu ima 72.
Analiza rezultata parlamentarnih izbora, ali i izbora za vijeća nacionalnih manjina, pokazuje da nije došlo do zadovoljavajućeg povećanja političke participacije žena. Pravobraniteljica poziva da se kod odlučivanja o kandidatima i kandidatkinjama za predstojeće lokalne izbore, dosljednije poštuje odredba čl. 15. Zakona o ravnopravnosti spolova.
Ni položaj žena na tržištu rada nije se bitno promijenio. I dalje je prisutan visoki udio žena među nezaposlenima, jasna segregacija između muškaraca i žena na tržištu rada, rad žena u potplaćenim sektorima, kao i razlika u plaćama po spolu.
Delimitiranje rodiljnih naknada za prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta pozitivna je zakonodavna promjena vezana za poboljšanje statusa žena.
Analize Ureda pravobraniteljice pokazuju da se odredba članka 13. Zakona o ravnopravnosti spolova o oglašavanju radnih mjesta, čiji je cilj ukidanje diskriminacije kod zapošljavanja, bitno dosljednije primjenjuje u praksi nego proteklih godina. U slučajevima diskriminacije na radu Ured pravobraniteljice ima pozitivna iskustva u suradnji s Državnim inspektoratom.
Vidljiva su poboljšanju u prevenciji i suzbijanju obiteljskog nasilja, te zaštiti žrtava obiteljskog nasilja zahvaljujući kontinuiranim naporima državnih tijela, udruga civilnog društva i medija. Zahvaljujući Nacionalnoj kampanji za borbu protiv obiteljskog nasilja, u sklopu Kampanje Vijeća Europe, bitno se više radi na lokalnoj razini, a broj skloništa za žene žrtve nasilja se povećava. Nedovoljno se, međutim, postiglo na psihosocijalnom tretmanu nasilnika isključivo zbog inertnosti i sporosti nadležnih ministarstava.
U raspravi je naglašena potreba za jačanjem uloge koordinatora i koordinatorica za ravnopravnost spolova, uključujući i zakonske izmjene i praksu po kojoj bi se ti poslovi profesionalno obavljali jer dosadašnja praksa pokazuje da niti oni sami ne znaju što je njihov posao.
Ukazano je na napredak u provođenju odredbe o prikupljanju rodne statistike, te se ukazuje i na potrebu uvođenja posebnih statistika o svim sudskim postupcima koji se vode radi diskriminacije na radu i zapošljavanju, ali i u ostalim područjima života jer su i statistike pokazatelji provedbe i učinkovitosti antidiskriminacijskih zakona i politika.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2007. godini.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Gordana Sobol