Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova o Prijedlogu zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, prvo čitanje, P.Z. br. 172

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 13. sjednici održanoj 5. veljače 2013. godine, raspravljao je u prvom čitanju o Prijedlogu zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, P.Z. br. 172, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja uvodno je predstavio Prijedlog zakona. Važeći Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira na snazi je još od 1977. godine, uz nekoliko izmjena i dopuna. Zbog evidentnih promjena u društvenim odnosima, zahtjeva struke te promjena nastalih donošenjem Prekršajnog i niza drugih zakona nužno je pristupiti izradi novog Zakona. Prijedlog zakona najvećim dijelom prati strukturu važećeg Zakona. U predloženom Zakonu novčane kazne izražene su u domaćoj valuti, a visina i vrsta sankcija usklađena je s odredbama Prekršajnog zakona kojima su podignuti opći maksimumi kazni. Umjesto prekršaja odavanja prostituciji uređenog člankom 12. važećeg Zakona, kao novina se u članku 12. stavku 1. Prijedloga zakona propisuje sankcioniranje osobe koja na javnom mjestu ponudi spolne usluge za novčanu ili drugu korist, ali i osobe koja u svojstvu korisnika od te osobe zatraži spolne usluge nudeći novčanu ili drugu korist, kao i osoba koje te usluge koristi i plaća. Kao novina, u članku 31. stavak 2. propisuje se da će se za prekršaj iz ovog Zakona koji je počinjen zbog rasne pripadnosti, boje kože, vjeroispovijesti, nacionalnog ili etničkog podrijetla, invaliditeta, spola, spolnog opredjeljenja ili izražavanja rodnog identiteta druge osobe, izreći novčana kazna koja je propisana za taj prekršaj uvećana za dvostruki maksimalni iznos novčane kazne propisane za taj prekršaj ili kazna zatvora do 90 dana.
U raspravi koja je uslijedila pravobraniteljica za ravnopravnost iznijela je stav da se s rodnog aspekta radi o nesenzibiliziranom zakonu te da se, vezano uz prekršajno sankcioniranje prostitucije, trebalo u Prijedlogu zakona u potpunosti primijeniti tzv. „švedski model“ po kojem se kažnjavaju samo korisnici, a ne i pružatelji/ce spolnih usluga. Naglasila je da se uglavnom radi o ženama koje su prisiljene na prostituciju, te da prostitucija predstavlja eksploataciju žena i nasilje nad ženama. Istog mišljenja je i predstavnica PETRA – Mreže NVO-a za prevenciju i eliminaciju trgovanja ženama, koja smatra da će po Prijedlogu zakona biti i gora situacija za žene u prostituciji nego dosadašnjim Zakonom. Također smatra da potražnja za seksualnim uslugama dovodi do ponude. Istaknula je kako se Prijedlogom zakona trebalo poslati poruku o neprihvatljivosti kupovanja ženskog tijela i prepoznati kategoriju žrtve, jer su žene prisiljene na prostituciju žrtve.
Članice Odbora pozdravile su novine predložene člankom 31. stavak 2. (strože kažnjavanje prekršaja počinjenog između ostalog i zbog spola, spolnog opredjeljenja ili izražavanja rodnog identiteta druge osobe). Potpredsjednica Odbora ukazala je na nepreciznost odredbe članka 22. odnosno na mogućnost različitog tumačenja što se smatra „uznemiravanjem građana“. Također je mišljenja kako je odredba članka 27. stavak 2. prestroga, te da bi se građani trebali osjećati sigurno ali i ugodno u prostorijama državnih tijela.
Vanjska članica Odbora smatra da je odredba članka 17. diskriminirajuća budući da se različito tretira vrijeđanje državnih tijela, odnosno službene osobe tih tijela i tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, odnosno službene osobe tih tijela.
Predstavnik predlagatelja očekivao je da će Prijedlog zakona dobiti više pohvala s obzirom da sankcioniranje korisnika seksualnih usluga predstavlja značajan iskorak. Mišljenja je kako su korištenje ali i pružanje seksualnih usluga oblici društveno neprihvatljivog ponašanja. Uvažava primjedbu da je članak 22. neprecizan i neprovediv te će se navedena odredba do Konačnog prijedloga zakona doraditi.
Nakon provedene rasprave članice Odbora većinom glasova (4 za i 3 suzdržana) su odlučile Hrvatskom saboru predložiti sljedeće zaključke:

1) Prihvaća se Prijedlog zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, P.Z. br. 172
2) Sve primjedbe i prijedlozi uputit će se predlagatelju, radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.


Predsjednica Odbora
     

     Nansi Tireli