Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora raspravio je na 38. sjednici održanoj 22. rujna 2010. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. srpnja 2010. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja ukratko je izložio najvažnije razloge prijedloga izmjena postojećeg Zakona o mirovinskom osiguranju. Naime, Odlukom Ustavnog suda pojedine odredbe navedenog zakona proglašene su neustavnima. Radi se o nejednakim uvjetima za ostvarivanje prava na starosnu, prijevremenu starosnu te obiteljsku mirovinu za muškarce i žene. Dobna granica za stjecanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu i starosnu mirovinu bi se za žene postupno povećavala. Uvjeti za ostvarivanje prava na mirovinu za muškarce i žene izjednačili bi se u 2020. godini. Važni razlozi prijedloga izmjena su i neodrživost sadašnjeg mirovinskog sustava s nepovoljnim omjerom osiguranika i umirovljenika te provedba Programa gospodarskog oporavka. Prijedlogom zakona destimuliralo bi se osiguranike na odlazak u prijevremenu mirovinu, uvođenjem faktora 0,34 umanjenja za svaki mjesec ranijeg odlaska. Također bi se stimuliralo osiguranike na što dulji rad istim faktorom za svaki mjesec duljeg ostanka u osiguranju.
U raspravi koja je uslijedila članice Odbora izrazile su nezadovoljstvo što se pri utvrđivanju uvjeta za ostvarivanje prava ne uzima dovoljno u obzir radni staž osiguranika već su presudne godine života. Nadalje, ukazano je da poslodavci prvenstveno otpuštaju starije radnike pa odlazak u prijevremenu mirovinu nije slobodan izbor radnika, za što bi ga se penaliziralo. Prijelazno razdoblje od 10 godina za izjednačavanje dobne granice za stjecanje prava za muškarce i žene smatraju prekratkim, te se traži mogućnost da se prijelazno razdoblje produlji na 20 godina, što bi značilo maksimalno produljivanje za tri 3 mjeseca godišnje. Pojedini članovi Odbora izrazili su mišljenje da je potrebno sagledati tešku situaciju u mirovinskom sustavu kao i ukupnu financijsku situaciju u državi.
Članice Odbora zatražile su od predstavnika predlagatelja objašnjenje raspolaže li analizom statističkih podataka o osiguranicima koji su u posljednje vrijeme ostvarili prijevremenu mirovinu, kao i koji se financijski efekti i u kojem vremenskom razdoblju očekuju od predloženih izmjena.
U završnom osvrtu predstavnik predlagatelja dao je dodatna obrazloženja. Prijelazno razdoblje kod izjednačavanja prava za muškarce i žene može biti i kraće i dulje od predloženog. Postoje projekcije učinaka predloženih mjera do 2040. godine, koje pokazuju da će one kratkoročno dovesti do više prijevremenih umirovljenja, ali će dugoročno pozitivno utjecati na financijsku stabilnost mirovinskog sustava. Mirovinski sustav osigurava radnike od 3 rizika – starosti, smrti i invalidnosti. Radni staž nije rizik već samo kriterij koji utječe na visinu mirovina.
Predsjednica Odbora, Gordana Sobol, sukladno članku 51. Poslovnika Hrvatskog sabora iznijela je izdvojeno mišljenje kojim se oštro protivi donošenju ovakvog prijedloga zakona jer on dodatno diskriminira žene koje su po svim pokazateljima u nepovoljnijem položaju na tržištu rada. Upravo je Zakonom o ravnopravnosti spolova utvrđena mogućnost da se privremenim uvođenjem posebnih mjera otklanjaju postojeće nejednakosti radi postizanja stvarne ravnopravnosti žena i muškaraca.
Nakon provedene rasprave članovi/ce Odbora većinom glasova (7 za i 5 protiv) odlučili su predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Gordana Sobol